Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 28 ноябрь куни мева-сабзавот етиштириш, қайта ишлаш ва экспортини кўпайтириш чора-тадбирлари юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Мамлакатимизда 4 миллион гектардан зиёд суғориладиган экин майдонлари бор. Уларда, асосан, озиқ-овқат маҳсулотлари ва иқтисодиёт тармоқлари учун хомашё етиштирилмоқда. Охирги йилларда пахта ва ғалла майдонларидан 260 минг гектар деҳқончилик учун ажратилган. Энди яна 104 минг гектар берилиши мўлжалланган.
Бу йил озиқ-овқат экспорти ўтган йилга нисбатан 370 миллион долларга кўпайиб, ҳозиргача 2 миллиард доллардан ошди. Ўзбекистон ўрик экспорти бўйича дунёда учинчи, гилос ва шафтоли бўйича еттинчи, мош ва бошқа дуккакли маҳсулотлар бўйича ўнинчи ўринга чиқди. Биргина гилос 16 та мамлакатга экспорт қилинмоқда.
Экспорт Қорақалпоғистон ва Жиззахда 2,2 баробар, Хоразмда 1,8 баробар ва Сурхондарёда 1,6 баробар кўпайган. Лекин айрим вилоят ва туманларда ўзгариш сезилмаган.
Масалан, ери кўп бўлган Қашқадарё, Навоий ва Тошкент вилоятидаги ўсиш уларнинг имкониятига мос эмас. Бухоро ва Сирдарё вилоятларида экспорт ўтган йилга нисбатан камайган.
Юртимизда 5 мингдан ортиқ қишлоқ маҳалласи бор. Туман маркази ва шаҳарларда яна 2 мингдан кўпроқ маҳалладаги хонадонлар томорқага эга. Лекин атиги мингта маҳаллага кўчат тарқатилиб, маҳсулотни сотиб олувчи тадбиркор бириктирилган. 26 та туманда томорқа хизмати йўлга қўйилмаган. Баъзи жойларда деҳқонларга сифатсиз уруғ сотилгани туфайли маҳсулот йўқотилган.
Шу боис ҳар бир маҳалла, хонадон ва фермер хўжалигига Ўсимликлар карантини ва ҳимояси агентлиги ходими бириктирилиши белгиланди.
Томорқа ва уйлар олди, маҳалладаги кўчалар бўйи, дала чети ва каналлар атрофида 650 минг гектар ер бор. Бу ҳам озиқ-овқат маҳсулотлари ва дарахтлар экиш учун яхши имконият. Энди бу ерларнинг аниқ ўлчами тасдиқланиб, Агроплатформага киритилади. Аҳоли ва фермерлар сифатли уруғ танлаш, дори ва ўғитни тўғри қўллаш, маҳсулотни сифатли сақлашга ўргатилади.
Бу саъй-ҳаракатни рағбатлантириш катта енгилликлар берилади. Дала четини самарали ишлатган фермерларга тадбиркорлар рейтингида қўшимча балл ҳисобланади, ички фитосанитар сертификати бир йил давомида бепул берилади. Фермернинг барча ерлари учун ер солиғини икки йилга бўлиб тўлашга рухсат этилади. “Оилавий тадбиркорлик” дастуридаги 100 миллион сўмгача бўлган кредитлар соддалашган тизимда ажратилади. Дала четлари ҳисоби, етиштирилган маҳсулот ҳажми “e-Fitouz” портали орқали назорат қилиб борилади.
Маҳаллалардаги кўчалар ва кўп қаватли уйлар атрофида 10 миллион туп узум экиш ташаббуси билдирилди. Улар ўсиб, ҳосилга киргунча Фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши барча агротехник тадбирларга кўмаклашади. Маҳсулотларни сотиб олиш учун маҳаллалар экспортчи корхоналарга боғланади.
Йиғилишда мева-сабзавотларни қайта ишлаш масаласи таҳлил қилинди.
Пишиқчилик даврида нарх тушиб кетиши оқибатида карам, лавлаги, пиёз каби маҳсулотлар далада қолиб кетаяпти. Бу йил тарвузнинг ҳам катта қисми йиғиб олинмади. Ҳолбуки, эҳтиёждан ортган маҳсулотни қуритиб, кукун шаклида экспорт қилиш мумкин, бунга қандолатчилик корхоналарида талаб катта.
Экспорт йил давомида бўлиши учун “шок” усулида музлатиш технологияси самарали. Шу боис Қишлоқ хўжалиги вазири ва вилоят ҳокимларига келаси йил шундай лойиҳаларни ишга тушириш топширилди.
Шунингдек, 10 та агрологистика маркази, мингдан ортиқ совуткичли омборхона ташкил этилади. 40 минг гектардан ортиқ саноатлашган интенсив мевали боғ ва токзорлар барпо этилади.
Маълумки, жаҳон бозорида органик маҳсулотлар нархи 2-3 баробар қиммат. Юртимизда 10 та тумандаги 3 минг 900 гектар майдонда органик сертификат бор, холос. Андижон, Жиззах ва Хоразмда эса бундай маҳсулот етиштириладиган бирорта ер йўқ.
Ваҳоланки, сув омборлари атрофида пестицид ишлатилмайдиган 2 минг гектар ерда экин етиштирилаяпти. Фақат уларга органик сертификат олиниб, тоза уруғ ва кўчатлар экилса бўлгани.
Шу каби имкониятлар кўрсатиб ўтилиб, мутасаддиларга 2025 йилда органик майдонларни 10 минг гектарга, келгуси уч йилда 100 минг гектарга етказиш вазифаси қўйилди.
Энди органик майдон ташкил қилган фермер ва деҳқонларга ерни лазер билан текислаш харажати давлат томонидан қоплаб берилади. “Органик”, “Глобал Гап”, “Ҳалол”, “Кашер” каби сертификатларни олиш харажатлари учун тадбиркорларга субсидия ажратилади.
Бу йил Ўмон Султонлигининг йирик савдо тармоқларида Ўзбекистон маҳсулотлари учун алоҳида раста ажратилиб, илк бор гилос, шафтоли ва ўрик экспорти йўлга қўйилди. Буни Малайзия, Саудия Арабистони, Бирлашган Араб Амирликлари, Қатар, Сингапур, Жанубий Корея, Япония ва Европада ҳам кенгайтириш зарурлиги таъкидланди. Савдо ярмаркалари ташкил қилиш, фитосанитар рухсатнома олиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Умуман, ушбу чора-тадбирлар орқали келгуси йилда мева-сабзавот экспортини 3,5 миллиард долларга етказиш мумкинлиги қайд этилди.
Йиғилишда, шунингдек, атроф-муҳитни асраш масаласига ҳам тўхталиб ўтилди. Мутасаддилар Андижон, Жиззах, Навоий, Наманган, Самарқанд ва Тошкент вилоятларида чиқиндиларни қайта ишлаш лойиҳаларининг бориши юзасидан ахборот берди.
“Яшил макон” умуммиллий лойиҳасига яна бир бор эътибор қаратилди. Бу ҳаракат доирасида ҳар йили баҳор ва кузда 200 миллион туп дарахт ва бута кўчатларини экиш белгиланган. Шу пайтгача вазирлик, идора ва ҳокимликлар томонидан 257 та “яшил боғ” барпо этилиб, уларнинг сони 517 тага етган.
Президентимиз бу хайрли ишда давлат ташкилотлари намуна бўлиши, қурилиш компаниялари ижтимоий масъулият олиши кераклигини таъкидлади.
Йиғилишда ижро интизоми масаласи ҳам таҳлил қилинди. Йил якунигача оз қолгани, белгиланган барча вазифаларни бажариш натижадорликни ошириши қайд этилди.
Келгуси йил ҳар бир вазирлик, вилоят ва тумандаги ишларнинг тизимли ҳисоби олиб борилади. Бу электрон платформага ўтказилиб, сўров ҳам, маош ҳам шунга боғланади.
Бош вазирга ушбу тизимни йўлга қўйиб, ижро интизоми ва назоратини кучайтириш бўйича топшириқлар берилди.

Определены меры по увеличению экспорта плодоовощной продукции
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 28 ноября состоялось видеоселекторное совещание, посвященное мерам по увеличению производства, переработки и экспорта плодоовощной продукции.
В Узбекистане имеется 3,2 миллиона гектаров орошаемых земель, которые используются как для выращивания продовольствия, так и для получения сырья для промышленности. В последние годы 260 тысяч гектаров земель, ранее занятых под хлопок и зерно, были выделены для возделывания населением, а в будущем планируется выделение ещё 104 тысяч гектаров.
В этом году экспорт продовольствия увеличился на 370 миллионов долларов по сравнению с прошлым годом, превысив 2 миллиарда долларов. Узбекистан занимает третье место в мире по экспорту абрикосов, седьмое — по экспорту черешни и персиков, а также десятое место по бобовым культурам. Одна только черешня экспортируется в 16 стран.
Экспорт в Каракалпакстане и Джизакской области увеличился в 2,2 раза, в Хорезме — в 1,8 раза, а в Сурхандарье — в 1,6 раза. Однако в некоторых регионах изменения минимальны. Например, в Кашкадарьинской, Навоийской и Ташкентской областях, несмотря на большие земельные ресурсы, показатели роста не соответствуют их потенциалу. В Бухарской и Сырдарьинской областях экспорт даже снизился.
В стране насчитывается 5 тысяч сельских махаллей и ещё 2 тысячи махаллей в городах и районных центрах, где у домохозяйств есть приусадебные участки. Однако только в тысяче махаллей были распределены саженцы, и предприниматели, закупающие продукцию, были закреплены за местными жителями. В 26 районах не организована поддержка таких хозяйств, а в некоторых случаях люди потеряли урожай из-за продажи им некачественных семян.
Для устранения этих проблем за каждой махаллей, домохозяйством и фермерским хозяйством будут закреплены сотрудники Агентства по карантину и защите растений.
Приусадебные участки, обочины улиц, территория по краям полей и каналов – всего 650 тысяч гектаров земли – могут быть использованы для посадки деревьев и продовольственных культур. Точные данные о таких землях будут занесены в «Агроплатформу», а население и фермеры будут обучены правильному выбору семян, использованию удобрений и хранению продукции.
Для стимулирования этих усилий будут предоставлены значительные льготы. Фермерам, эффективно использующим периметры полей, будут начисляться дополнительные баллы в рейтинге предпринимателей, а фитосанитарный сертификат будет выдаваться бесплатно в течение года. Земельный налог за всю площадь земли фермеры смогут платить в рассрочку на два года. В рамках программы «Семейное предпринимательство» кредиты до 100 миллионов сумов будут предоставляться по упрощённой системе. Контроль за использованием периметров полей и объемом выращенной продукции будет вестись через портал «e-Fitouz».
Была выдвинута инициатива посадки 10 миллионов лоз винограда вдоль улиц махаллей и вокруг многоквартирных домов. До того, как растения начнут давать урожай, все агротехнические мероприятия будут поддерживаться Советом фермеров, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных участков. Для закупки продукции махалли будут связаны с экспортными предприятиями.
На совещании также были обсуждены вопросы переработки фруктов и овощей.
Из-за снижения цен в пиковый период поспевания урожая такие культуры, как капуста, свёкла и лук, остаются на полях. В этом году значительная часть урожая арбузов также не была собрана. Однако излишки продукции можно перерабатывать, сушить или превращать в пищевые добавки для экспорта, эта продукция востребована предприятиями пищевой промышленности.
Для обеспечения круглогодичного экспорта будет внедрена технология шоковой заморозки. Министерству сельского хозяйства и хокимиятам поручено в следующем году реализовать такие проекты.
Кроме того, будут созданы 10 агрологистических центров, более тысячи холодильных складов и свыше 40 тысяч гектаров промышленных интенсивных садов и виноградников.
На мировом рынке цены на органическую продукцию в 2–3 раза выше. Однако в Узбекистане только 3 900 гектаров земли в 10 районах имеют органический сертификат. В Андижане, Джизаке и Хорезме такие культуры вообще не выращиваются.
Между тем, 2 тысячи гектаров земли вокруг водохранилищ возделываются без обработки пестицидами. Достаточно получить органический сертификат и использовать качественные семена и саженцы.
Поставлена задача увеличить площадь органических земель до 10 тысяч гектаров к 2025 году и до 100 тысяч гектаров в течение следующих трех лет.
Фермерам и дехканам, создающим органические поля, будут компенсироваться расходы на лазерное выравнивание земли. На субсидирование сертификатов «Органик», «Глобал Гап», «Халяль» и «Кошер» также будут выделены средства.
В этом году в крупных торговых сетях Омана для продукции Узбекистана выделены отдельные полки, что позволило впервые экспортировать туда черешню, персики и абрикосы. Было отмечено, что эту практику следует расширить на рынках Малайзии, Саудовской Аравии, ОАЭ, Катара, Сингапура, Южной Кореи, Японии и Европы. Даны указания по организации торговых ярмарок и оформлению фитосанитарных разрешений.
Ожидается, что благодаря этим мерам в следующем году экспорт фруктов и овощей может достичь 3,5 миллиарда долларов.
На совещании также был затронут вопрос защиты окружающей среды. Ответственные лица представили отчёты о ходе проектов переработки отходов в Андижане, Джизаке, Навои, Намангане, Самарканде и Ташкентской области.
Особое внимание вновь было уделено общенациональной инициативе «Яшил макон». В рамках этого проекта каждую весну и осень планируется высаживать 200 миллионов деревьев и кустарников. На сегодняшний день министерства, ведомства и хокимияты создали 257 парков, и их количество будет увеличено до 517.
Президент подчеркнул, что государственные организации должны быть примером в таких благих делах, а строительные компании – проявлять социальную ответственность.
На совещании также был проанализирован вопрос исполнительской дисциплины. Было отмечено, что выполнение всех задач до конца года повысит результативность работы.
В следующем году будет внедрен системный учет деятельности руководителей во всех министерствах, областях и районах. Электронная платформа станет основой для оценки эффективности и расчета зарплаты руководителей. Премьер-министру поручено внедрить эту систему и усилить контроль над дисциплиной и исполнением задач.