Ижтимоий тармоқларда тадбиркорларга тегишли ноқонуний рекламалар бузилаётганлиги ҳақидаги хабарлар тарқалмоқда
Маълумки, ташқи реклама объектларини ўрнатиш тартиби Ўзбекистон Республикасининг “Реклама тўғрисида”ги Қонуни, Вазирлар Маҳкамасининг 20.02.2020 йилдаги “Ташқи реклама бозорини тартибга солиш тўғрисида”ги 104-сонли қарори ва бошқа норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар билан тартибга солинган.
Шу билан бирга, ўрнатилган ташқи реклама объектлари қонунчилик талабларига мувофиқ равишда бажарилмаса конструкциялар ташқарисида жойлаштирилган плакатлар ва эълонлар ноқонуний ҳисобланиши ва белгиланган тартибда  уларнинг эгалари ҳисобидан демонтаж қилиниши лозимлиги белгиланган.
Агарда тадбиркорларнинг қонун талабларига мувофиқ ўрнатилган ташқи реклама объектлари ноқонуний бузилаётган ҳолатлар мавжуд бўлса  11-00 қисқа рақами орқали Бизнес-омбудсманга хараб беришлари сўралади.

В соцсетях появляются сообщения о нарушении объектов внешней рекламы предпринимателей
Как известно, порядок установки объектов наружной рекламы регулируется Законом Республики Узбекистан «О рекламе», Постановлением Кабинета Министров № 104 «О регулировании рынка наружной рекламы» от 20.02.2020 года и другими нормативно-правовыми актами.
При этом установлено, что если установленные объекты наружной рекламы не выполнены в соответствии с требованиями законодательства, плакаты и объявления, размещенные вне сооружений, считаются незаконными и подлежат демонтажу за счет их владельцев в установленном порядке.
При выявлении случаев незаконного уничтожения объектов внешней рекламы, установленных предпринимателями в соответствии с требованиями законодательства, просим сообщить об этом Бизнес-омбудсмену по телефону 11-00.