Тугатилган корхонага нисбатан солиқ ва жарималар ҳисобланмаслиги таъминланди
Қорақалпоғистон Республикаси, Нукус шаҳрида фаолият юритган “THE BEST OIL” (номи ўзгартирилган) МЧЖ фаолияти тугатилган бўлсада, ўтказилган солиқ текшируви ва унинг якуни бўйича қабул қилинган қарордан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, корхона 2022 йилгача фаолият олиб бориб, фаолияти тўхтатилган хамда 2023 йилда суд томонидан тўловга қобилиятсиз деб топилиб, уни тугатиш бўйича иш бошланган.
Корхона тугатиш жараёнида бўлганлигига қарамай солиқ органлари томонидан тадбиркор фаолиятида бир неча бор солиқ текширувлари ўтказилган ва турли солиқ ва тўловлар ҳисоблаб келинган.
Қолаверса, Беруний туманлараро иқтисодий судининг 10.06.2024 йилдаги ажримига асосан жамият 13.06.2024 йилдан давлат реестридан чиқарилганлигига қарамай, 24.05.2024 йили ўтказилган солиқ аудити натижаси бўйича 1,2 млрд сўм қўшимча солиқлар ҳамда 999 млн сўм жарима қўллаш ҳақида 14.06.2024, яъни суд қарори қонуний кучга киргандан сўнг қарор қабул қилинган ва тадбиркордан тўловларни амалга ошириш лозимлиги талаб қилиб келинган.
Бизнес омбудсман томонидан кўрилган саъй-ҳаракатлар натижасида қонун талабларидан келиб чиқиб тадбиркорга ҳисобланган қўшимча солиқ ва жарималар тадбикорнинг шахсий ҳисобварақларига киритилмаслиги таъминланди.

Обеспечено прекращение зачисление налогов и штрафов в отношении ликвидированного предприятия
Руководитель ООО «THE BEST OIL» (наименование изменено), действовавшее в городе Нукусе Республики Каракалпакстан, недовольный налоговой проверкой и решением, принятым по его завершению, насмотря на ликвидацию предприятия, обратился к Бизнес-омбудсману.
Как  было установлено, действовавшее до 2022 года предприятие было приостановлено в 2023 году и признано судом неплатежеспособным, после чего началась процедура его ликвидации.
Несмотря на нахождение предприятия в стадии ликвидации, налоговыми органами были проведены несколько налоговых проверок в деятельности предпринимателя и начислены различные налоги и платежи.
Кроме того, несмотря на снятие компании с государственного реестра с 13.06.2024 на основании решения Берунийского межрайонного экономического суда от 10.06.2024, по результатам налоговой проверки, проведенной 24.05.2024 14.06.2024 года были наложены 1,2 млрд сум дополнительных налогов и штраф в размере 999 млн сум, то есть решение было принято после того, как решение суда вступило в законную силу и предприниматель принуждался к произведению оплаты.
В результате усилий Бизнес-омбудсмана на основании требований законодательства обеспечено прекращение начисления на лицевые счета предпринимателя дополнительных налогов и штрафов.