Бизнес-омбудсман огоҳлантиради
Ижтимоий тармоқларда тарқалган Жиззах вилоятидаги якка тартибдаги тадбиркор фаолиятида учраётган тўсқинликлари ҳақидаги видео юзасидан қуйидагилар маълум қилинади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил девони томонидан юқорида қайд этилган ҳолат ўрганилганда Ғаллаорол туманидаги якка тартибдаги тадбиркор билан Дин ишлари бўйича қўмита Жиззах вилояти бошқармасининг бош мутахассиси ўртасида тадбиркорлик фаолияти билан боғлиқ ўзаро тортишув юзага келганлиги аниқланди.
Таъкидлаш жоизки, “Тадбиркорлик фаолияти эркинлигининг кафолатлари тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунининг 34-моддасига кўра давлат органлари, бошқа ташкилотлар ҳамда уларнинг мансабдор шахслари тадбиркорлик фаолияти субъектларининг қонунчиликка мувофиқ амалга ошираётган фаолиятига аралашишга ҳақли эмас.
Шу билан бирга, назорат қилувчи органлар ва уларнинг таркибий ҳамда ҳудудий бўлинмалари томонидан тадбиркорлик субъектлари фаолиятида текширувлар ва профилактика тадбирларини ўтказиш тартиби Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 13 сентябрдаги ПҚ-374-сон қарори билан тасдиқланган Низом билан тартибга солинган.
Мазкур ҳолат бўйича қонун хужжатларининг бузилишига йўл қўймаслик тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Дин ишлари бўйича қўмитасига огоҳлантириш берилди ва тадбиркорлар фаолиятида текширув ўтказиш тартиб-қоидалари бўйича тегишли ходимлар билан тушунтириш ишлари олиб борилди.
Шу муносабат билан назорат қилувчи органларлар мансабдор шахсларидан тадбиркорлик субъектлари фаолиятида ўтказиладиган текширувларда қонун ҳужжатларда белгиланган талабларга қатъий амал қилишлари сўралади.

Бизнес-омбудсман предупреждает
По поводу видео, распространенного в социальных сетях о препятствиях в деятельности индивидуального предпринимателя в Джизакской области, сообщается следующее.
По итогам изучения вышеупомянутой ситуации аппаратом Уполномоченного при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства определено, что между индивидуальным предпринимателем в Галлааральском районе и главным специалистом Джизакского областного управления Комитета по делам религий возник спор по вопросам, связанным с предпринимательской деятельностью.
Следует отметить, что в соответствии со статьей 34 Закона Республики Узбекистан «О гарантиях свободы предпринимательской деятельности» государственные органы, другие организации и их должностные лица не вправе вмешиваться в деятельность субъектов предпринимательской деятельности, осуществляемую в соответствии с законодательством.
Вместе с тем порядок проведения проверок и профилактических мероприятий в деятельности субъектов предпринимательства контролирующими органами и их структурными и территориальными подразделениями регламентирован Положением, утвержденным постановлением Президента Республики Узбекистан от 13 сентября 2022 года ПП-374.
По данному факту Комитету по делам религий Республики Узбекистан было вынесено предостережение о недопустимости нарушения законодательства и проведена разъяснительная работа с соответствующими сотрудниками по процедурам проверки деятельности предпринимателей.
В связи с этим уведомляется необходимость строгого соблюдения должностными лицами контролирующих органов, установленных законодательством требований при проверках деятельности субъектов предпринимательства.