Асоссиз ундирилган пул маблағлари тадбиркорга қайтариб берилди
Самарқанд вилояти Пастдарғом туманидаги “PASTDARG’OM AGRO OLAM” МЧЖ (номи ўзгартирилган) ҳамда АТИБ “Ипотека банк” Самарқанд филиали ўртасида 21.08.2017 йилда тузилган кредит шартномасига асосан банк томонидан кредит маблағи ажратилган бўлиб, мазкур кредит таъминоти сифатида Пастдарғом туманидаги “BUNYODKOR” (номи ўзгартирилган) МЧЖга тегишли бўлган мол-мулклар гаровга қўйилган.
Суднинг қарорига асосан кредит тўловини мажбурий ундириш доирасида МИБ Пастдарғом тумани бўлими томонидан ундирув гаров таъминотида турган объектларга қаратилмасдан “BUNYODKOR” МЧЖнинг банкдаги ҳисобварақларидан ноқонуний равишда пул маблағлари ечиб олинган.
Ушбу масалада тадбиркорлик субъекти бир неча бор мурожаат қилсада, пул маблағлари қайтариб берилмаганлиги сабабли корхона томонидан Бизнес-омбудсманга мурожаат қилинган.
Ўрганишда ижро ҳаракатлари давомида “МИБ Портал” электрон дастури орқали “BUNYODKOR” МЧЖнинг банкдаги ҳисобрақамларига инкассо топшириқномалари юборилиб, 08.08.2024 йилдан 18.09.2024 йилга қадар жами 285 млн сўм маблағ ундирилганлиги маълум бўлган.
Бизнес-омбудсман девони ходимлари аралашуви билан ушбу ҳолат МИБ Самарқанд вилояти бошқармаси ходимлари билан биргаликда кўриб чиқилиб, асоссиз ундирилган 285 млн сўм “BUNYODKOR” МЧЖнинг ҳисобрақамига қайтарилиши таъминланган.

Необоснованно взысканные средства были возвращены предпринимателю
На основании кредитного договора, заключенного между ООО « PASTDARG’OM AGRO OLAM» (наименование изменено) и Самаркандским филиалом АКИБ «Ипотека Банк» 21.08.2017 года, был предоставлен кредит,
а в качестве залогового обеспечения было поставлено под залог имущество, принадлежащее ООО «БУНЁДКОР» Пастдаргомского района.
На основании решения суда в рамках принудительного взыскания платежа по кредиту Пастдаргомским районным отделением БПИ незаконно были сняты деньги с банковских счетов ООО «БУНЁДКОР», не обратив взыскание на объекты, находящиеся под залоговым обеспечением.
После того, как неоднократные обращения о возвращении необоснованно взысканных средств остались без результатными предприниматель обратился к Бизнес-омбудсману по данному вопросу.
В ходе изучения было определено, что в ходе исполнительных действий через электронную программу «Портал БПИ» были направлены инкассовые поручения на банковские счета ООО «БУНЁДКОР», всего за период с 08.08.2024 по 18.09.2024 взыскано 285 млн сумов.
При вмешательстве сотрудников Аппарата Бизнес-омбудсмана данная ситуация была рассмотрена совместно с сотрудниками Самаркандского областного управления БПИ и обеспечено возвращение на счет «БУНЁДКОР» необоснованно взысканых средств, в размере 285 миллионов сумов.