Амалдаги қонунчиликка биноан тадбиркорлик субъектлари фаолиятини текширишнинг алоҳида тартиблари белгиланган.
Мазкур тартибларга риоя қилиш ҳар бир назорат қилувчи орган мансабдор шахсларининг асосий вазифаларидан бири ҳисобланади.
Бироқ, назорат қилувчи органлар мансабдор шахслари томонидан тадбиркорлар фаолиятини назорат қилишда текширишнинг белгиланган тартибларига риоя қилмаслик ҳолатлари сақланиб қолмоқда.
Мазкур ҳолатлар Бизнес-омбудсман томонидан алоҳида назоратга олинган бўлиб, қонунбузилиши ҳолатларига тегишли жавобгарлик чоралари қўлланиб келинмоқда.
Хусусан, Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги қўмитаси мансабдор шахслари томонидан тадбиркорлар фаолиятини текширишда бир қатор қонунбузилиши ҳолатларига йўл қўйилганлиги аниқланган.
Жумладан, Чуст туман санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги бўлими мансабдор шахслари томонидан Чуст туманида фаолият юритувчи 3 та тадбиркорлик субъекти фаолиятини текширишда текширишларни белгиланган тартибига риоя қилмаслик ҳолатларига йўл қўйилган.
Шу каби камчиликларга йўл қўйган санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги бўлимларининг 5 нафар мансабдор шахслари Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга асосан маъмурий жавобгарликка тортилди.

Проверки в деятельности субъектов предпринимательства находятся под контролем Бизнес-омбудсмана
Согласно действующему законодательству установлены специальные процедуры проверки деятельности субъектов предпринимательства.
Соблюдение этих процедур является одной из основных обязанностей должностных лиц каждого контролирующего органа.
Однако по-прежнему имеют место случаи несоблюдения установленных процедур проверки деятельности предпринимателей должностными лицами контролирующих органов.
Данные дела взяты на особый контроль Бизнес-омбудсманом, к случаям нарушений законодательства применяются соответствующие меры ответственности.
В частности, установлено, что при проверке деятельности предпринимателей должностными лицами Комитета санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья были допущены ряд нарушений.
В частности, сотрудниками Чустского районного отдела санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здравоохранения не был соблюден установленный порядок проведения проверок в 3 субъектах предпринимательства, осуществляющих свою деятельность на территории Чустского района.
5 должностных лиц органов санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здравоохранения, допустивших подобные нарушения, привлечены к административной ответственности согласно Кодексу об административной ответственности Республики Узбекистан.