Келгуси йилга мўлжалланган асосий макроиқтисодий кўрсаткичлар муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев ҳузурида жорий йилда иқтисодиётда кутилаётган натижалар ва 2025 йил учун мўлжалланган асосий макроиқтисодий кўрсаткичлар муҳокамаси юзасидан йиғилиш бўлиб ўтди.
Жаҳондаги қийин вазиятга қарамасдан, ички имкониятларни ишга солиш ҳисобига, ўтган 9 ойда мамлакатимиз иқтисодиёти 6,6 фоизга, саноат 7 фоизга ошди. Йил якунигача камида 6 фоиз ўсиш кутилмоқда.
Олтин-валюта захираси бу йил илк бор 40 миллиард доллардан ошди. Аҳолининг миллий валютадаги депозитлари 50 фоиз ўсди.
Дунёнинг нуфузли рейтинг агентликлари ҳам Ўзбекистоннинг рейтинги барқарор сақланиб қолаётганини ижобий баҳолаяпти. Ташқи инвесторлар ишончи ортгани туфайли халқаро бозорларда 4 миллиард долларлик евробонд жойлаштирилди.
Буларнинг натижасида жорий йилда инвестицияларнинг ялпи ички маҳсулотдаги улуши 33 фоиздан ошади. Экспорт қарийб 19 фоизи ўсиши кутилаяпти.
Умуман, Халқаро валюта жамғармаси, Жаҳон банки ва Осиё тараққиёт банки фаол инвестиция сиёсати ва ислоҳотлар ҳисобига Ўзбекистонда келгусида ҳам барқарор иқтисодий ўсиш сақланиб қолишини тасдиқламоқда.
Шу билан бирга, дунё бозорларида рақобат кучайиб, хомашё нархлари тез-тез ўзгараётган ҳозирги шароитда саноат ва экспортда юқори қўшилган қийматли маҳсулотларни кўпайтириш шартлиги таъкидланди. Шу нуқтаи назардан, мутасаддиларга ҳар бир тармоқ кесимида қўшилган қиймат занжири ва меҳнат унумдорлигини ошириш бўйича уч йиллик дастур ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
Бу борада йиғилишда иқтисодиёт ва инвестиция соҳасидаги асосий вазифалар муҳокама қилинди.
Асосий солиқ ставкалари ўзгаришсиз қолаётган ҳолатда бюджет даромадларини кўпайтиришнинг бирдан бир йўли – солиқ маъмурчилигини такомиллаштириш экани қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари бу тадбиркорлар фаолиятига аралашиш орқали эмас, балки рақамлаштириш, сунъий интеллект ва яширин иқтисодиётни “соя”дан чиқариш ҳисобига бўлиши кераклигини таъкидлади.
Халқаро молия ташкилотлари ва бошқа ҳамкорлардан жалб этилган имтиёзли маблағларнинг самарадорлиги масаласига алоҳида эътибор қаратилди.
Йиғилишда 2025 йилга мўлжалланган иқтисодий режалар ҳам кўриб чиқилди.
Келгуси йилда ялпи ички маҳсулот ўсишини сақлаб қолиш учун барча имконият борлиги қайд этилди. Бунинг учун режалаштирилган лойиҳаларни ўз вақтида ишга тушириш, транспорт-логистика, ахборот технологиялари, агро ва молиявий хизматларни ривожлантириш талаб этилади.
Имтиёзларнинг самарадорлигини кўриб чиқиш ва яширин иқтисодиётни қисқартириш бўйича топшириқлар берилди.
Яратилган имкониятлар ҳисобига келгуси йилда 78 та туман бюджет харажатини ўзи қоплашга ўтказилади. Бунинг учун ер, мол-мулк ва айланма солиғи тўлиқ, даромад солиғининг 50 фоизи уларнинг ўзида қолдирилади.
Ижтимоий давлат тамойилидан келиб чиқиб, таълим ва соғлиқни сақлашга ажратилаётган маблағларни 20 фоизга кўпайтириш назарда тутилмоқда.
Йиғилишда билдирилган фикрлар асосида 2025 йилги Давлат бюджети лойиҳасининг асосий йўналишлари белгилаб олинди.
Қонунчиликка мувофиқ, бу лойиҳа ва унинг ижросини таъминлаш чора-тадбирлари маҳаллий Кенгашларда муҳокама қилинади ҳамда якунда Олий Мажлис Қонунчилик палатасига киритилади.

Обсуждены основные макроэкономические показатели на следующий год
При Президенте Шавкате Мирзиёеве состоялось совещание по обсуждению ожидаемых экономических результатов в текущем году и основных макроэкономических показателей на 2025 год.
Несмотря на сложную ситуацию в мире, за счет задействования внутренних возможностей за последние 9 месяцев экономика нашей страны выросла на 6,6 процента, промышленность - на 7 процентов.
Ожидается, что к концу года рост составит как минимум 6 процентов. Золотовалютные резервы в этом году впервые превысили 40 миллиардов долларов. Депозиты населения в национальной валюте выросли на 50 процентов.
Авторитетные международные рейтинговые агентства также положительно оценивают стабильность рейтинга Узбекистана. Благодаря росту доверия иностранных инвесторов на мировом рынке были размещены еврооблигации на сумму 4 миллиарда долларов.
В результате в текущем году доля инвестиций в ВВП превысит 33 процента. Ожидается, что экспорт вырастет почти на 19 процентов.
В целом Международный валютный фонд, Всемирный банк и Азиатский банк развития подтверждают, что благодаря активной инвестиционной политике и реформам в Узбекистане и в дальнейшем будет сохраняться устойчивый экономический рост.
Вместе с тем подчеркнута необходимость увеличения в промышленности и экспорте доли продукции с высокой добавленной стоимостью в условиях усиления конкуренции на мировых рынках и изменчивости цен на сырье. В связи с этим перед ответственными лицами поставлена задача разработать трехлетнюю программу удлинения цепочки добавленной стоимости и повышения производительности труда в разрезе каждой отрасли.
На совещании обсуждены основные задачи в сфере экономики и инвестиций.
Отмечено, что при сохранении основных налоговых ставок единственным способом увеличения доходов бюджета является совершенствование налогового администрирования.
Глава государства подчеркнул, что это должно происходить не путем вмешательства в деятельность предпринимателей, а за счет цифровизации, внедрения технологий искусственного интеллекта и легализации теневой экономики.
Особое внимание уделено эффективности привлеченных льготных средств от международных финансовых организаций и других партнеров.
На совещании также рассмотрены экономические планы на 2025 год.
Отмечено наличие всех возможностей для сохранения роста валового внутреннего продукта в следующем году. Для этого требуются своевременный запуск запланированных проектов, развитие транспорта и логистики, информационных технологий, аграрных и финансовых услуг.
Даны поручения по рассмотрению эффективности льгот и сокращению теневой экономики.
За счет созданных возможностей в следующем году 78 районов будут переведены на самофинансирование бюджетных расходов. Для этого земельный налог, налог на имущество и оборотный налог в полном объеме, а также 50 процентов подоходного налога будут оставляться в местных бюджетах.
Исходя из принципа социального государства, предусматривается увеличение средств, выделяемых на образование и здравоохранение, на 20 процентов.
На основе высказанных на совещании мнений определены основные направления проекта государственного бюджета на 2025 год.
В соответствии с законодательством данный проект и меры по обеспечению его исполнения будут обсуждены в местных Кенгашах и внесены в Законодательную палату Олий Мажлиса.