1 миллиард сўм: Бизнес-омбудсман тадбиркор манфаатини судда ҳимоя қилди
Тошкент шаҳрида фаолият юритувчи «Саёҳат» (номи ўзгартирилган) хусусий корхонаси раҳбари давлат ва жамоат эҳтиёжлари учун олиб қўйилган мулки учун компенсация тўлаб берилмаганидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, тадбиркорга тегишли бўлган нотурар жой биноси давлат ва жамоат эҳтиёжлари учун олиб қўйилган. Мустақил баҳоловчи ташкилотнинг ҳисоботига кўра, бино ва ер участкасининг умумий қиймати 1 млрд сўмни ташкил этган. Бироқ ҳокимлик томонидан тадбиркорга компенсация тўлови амалга оширилмаган.
Ўрганиш давомида, Вакил девони томонидан тадбиркор манфаатида туманлараро иқтисодий судига даъво ариза киритилди. Суд томонларнинг даъво ва эътирозларини ўрганиб чиқиб, Вакил девонининг тадбиркор манфаатидаги даъвосини қаноатлантирди ва жавобгар Тошкент шаҳар ҳокимлигидан тадбиркор фойдасига 1 млрд сўмлик компенсация тўловини ундириш тўғрисида қарор қабул қилди.

1 миллиард сумов: интересы предпринимателя были защищены Бизнес-омбудсманом в суде
Руководитель частного предприятия «Саёҳат» (наименование изменено), осуществляющего деятельность в городе Ташкенте, обратился к Бизнес-омбудсману с жалобой на невыплату компенсации за имущество, изъятое для государственных и общественных нужд.
Как было установлено, принадлежащее предпринимателю нежилое помещение было изъято для государственных и общественных нужд.  Согласно отчёту независимой оценочной организации, общая стоимость здания и земельного участка составила более 1 млрд сумов. Однако хокимиятом не была выплачена компенсация предпринимателю.
По итогам изучения Аппаратом Уполномоченного был подан иск в межрайонный экономический суд в интересах предпринимателя. Экономический суд, изучив иски и возражения сторон, удовлетворил иск Аппарата Уполномоченного о взыскании с ответственной стороны – хокимията города Ташкента в общей сложности 1 млрд сумов компенсации в интересах предпринимателя.