Президент Шавкат Мирзиёев Тошкент вилоятининг ривожи, аҳоли ҳаёти ва янги лойиҳалар билан танишмоқда. Давлатимиз раҳбари дастлаб Тошкент туманига ташриф буюрди.
Илгари бу ернинг маркази йўқ эди. Келес йўли кўчаси бўйлаб янги бино ва мажмуалар қад кўтаргач, ҳудуднинг қиёфаси тамоман ўзгарди. Хусусан, ушбу бош кўча кенгайтирилган ҳолда қайта қурилди. Унинг икки тарафида Давлат хизматлари маркази, Ёшлар маркази, маданият саройи, амфитеатр, универсал спорт мажмуаси, хотира майдони ва сайилгоҳ каби кўркам иншоотлар барпо этилди.
Эски, пастқам уйлар ўрнида 41 та кўп қаватли турар жой қурилди. Энди улардаги 2 минг 536 та хонадонда 11 мингдан зиёд аҳоли яшайди. Бу уйларнинг ертўла ва биринчи қаватида савдо, умумий овқатланиш, маиший ва молиявий хизматлар бўйича 270 та шохобча ташкил қилинмоқда. Уларда 1 минг 350 киши, жумладан, шу ерлик ёшлар ва аёллар ишли бўлади.
Давлатимиз раҳбари ушбу бунёдкорлик ишларини кўздан кечирди.
Реновация лойиҳасида ижтимоий инфратузилмага катта эътибор қаратилди. Марказий шифохона, туманлараро перинатал марказ, болалар боғчаси, “Инсон” ижтимоий хизматлар маркази, туман тарихи музейи ишга туширилди. Ўзгаришлар фақат туман марказида эмас. Ҳудудда яқин-яқингача ичимлик суви муаммо эди. Осиё тараққиёти банки маблағлари ҳисобидан 4 та ҳавза қурилиб, 365 километр қувур тортилди. Натижада 36 та маҳалла аҳолиси тоза ичимлик суви билан таъминланди. Охирги уч йилда туманда 218 километр ички йўллар таъмирланиб, асфальт ётқизилди. Бундай ишлар яна давом этмоқда.
Шу ерда Тошкент туманида тадбиркорликни ривожлантириш, аҳолини иш билан таъминлаш ва камбағалликдан чиқариш масалалари юзасидан мутасаддиларнинг ҳисоботи эшитилди. Жорий йилнинг 6 ойида туман иқтисодиёти 23 фоиз ўсган. Янги қурилишлар ва улардаги корхоналар негизида солиқ манбаси кўпайган. Тошкент туманида 70 та маҳалла, 62 мингта оила бор. Аҳволи оғир бўлган 372 та оилага кўмаклашиш учун масъуллар ва чоралар белгиланган.
Режадаги лойиҳалар, бандлик ҳамда тадбиркорлик дастурлари доирасида йил якунига қадар 34 минг 443 та иш ўрни яратилиши мўлжалланган.
Президент хонадонлардаги имкониятларни юзага чиқариш, тадбиркорларнинг камбағал оила вакилларини ишга олишини рағбатлантириш бўйича топшириқлар берди.
- Тошкент тумани пойтахтимизнинг ёнгинасида. Бу ерда уй-жой, ишлаб чиқариш, тижорат, хизмат бўйича жуда катта имкониятлар бор. Иш тўғри ташкил қилинса, ўзи бу туманда камбағалчилик бўлиши мумкин эмас. Шунинг учун иқтисодий комплексга, маҳаллаларга бераётган имкониятлардан фойдаланиб, камбағалликдан фаровонлик сари юриш керак, - деди Шавкат Мирзиёев.
Тошкент туманида йил якуни билан қарийб 53 миллион доллар инвестиция ўзлаштирилиши ҳисобига саноатда ўсиш суръати 9 фоиз, хизмат кўрсатишда 13 фоиз бўлиши кутилмоқда. Экспорт ҳажмини 100 миллион долларга етказиш мақсад қилинган.

Центр Ташкентского района приобрел современный облик
Президент Шавкат Мирзиёев знакомится с развитием Ташкентской области, жизнью населения и новыми проектами региона. Глава государства сначала посетил Ташкентский район.
Прежде здесь не было центра. После того, как вдоль улицы Келес йули были возведены новые здания и комплексы, облик района полностью преобразился. В частности, главная улица была реконструирована и расширена. Построены Центр государственных услуг, молодежный центр, дворец культуры, амфитеатр, универсальный спортивный комплекс, мемориальная площадь и парк отдыха.
На месте старых одноэтажных домов возведен 41 многоэтажный жилой дом. Теперь в 2 536 квартирах проживает более 11 тысяч человек. В подвалах и на первых этажах домов создаётся 270 пунктов торговли, общественного питания, бытовых и финансовых услуг. В них будут трудоустроены 1 350 человек, в том числе местная молодежь и женщины.
Глава государства ознакомился с проводимой созидательной работой.
Большое внимание в проекте реновации уделялось социальной инфраструктуре. Введены в эксплуатацию центральная больница, межрайонный перинатальный центр, детский сад, центр социальных услуг "Инсон", музей истории района.
Изменения происходят не только в районном центре. До недавнего времени питьевое водоснабжение здесь было проблемным вопросом. За счет средств Азиатского банка развития построены 4 резервуара и проложено 365 километров труб. В результате население 36 махаллей обеспечено чистой питьевой водой. За последние три года в районе отремонтировано и заасфальтировано 218 километров внутренних дорог. Работа по улучшению инфраструктуры продолжается.
Здесь же были заслушаны отчеты ответственных лиц по вопросам развития предпринимательства, обеспечения занятости и вывода населения из бедности в Ташкентском районе.
За 6 месяцев текущего года экономика района выросла на 23 процента. Благодаря новому строительству и запуску предприятий увеличилась база налогообложения.
В Ташкентском районе имеются 70 махаллей, живут 62 тысячи семей. Определены ответственные лица и меры по оказанию помощи 372 семьям, находящимся в тяжелом положении.
В рамках запланированных проектов, программ занятости и предпринимательства до конца года намечено создать более 34 тысячи рабочих мест.
Президент дал поручения по реализации возможностей в домохозяйствах, стимулированию предпринимателей к трудоустройству представителей малообеспеченных семей.
- Ташкентский район находится рядом с нашей столицей. Здесь имеются огромные возможности в сфере жилья, производства, торговли, услуг. Если правильно организовать работу, в этом районе не может быть бедности. Поэтому необходимо использовать возможности, предоставляемые экономическому комплексу, махаллям, и идти от бедности к достатку, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Ожидается, что к концу года в Ташкентском районе темпы роста промышленности составят 9 процентов, сферы услуг - 13 процентов за счет освоения инвестиций почти на 53 миллиона долларов. Целью является доведение объема экспорта до 100 миллионов долларов.