Сирдарёда тадбиркорга ортиқча тўланган солиқлар қайтарилди
Сирдарё вилоятида фаолият кўрсатувчи «Тех машина» (номи ўзгартирилган) МЧЖ раҳбари солиқ органлари ходимларининг хатти-ҳаракатларидан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, «Тех машина» МЧЖ тегишли Қонунга асосан 2023 йил 1 январдан айланмадан олинадиган солиқнинг қатъий белгиланган суммадаги ставкасига ўтиб, Мирзаобод туман солиқ инспекцияси томонидан жамиятга нисбатан 2023 йил учун жами 19 млн сўм солиқ ҳисобланган. Бироқ солиқ тўловчи томонидан техник хатолик сабабли, 2023 йил айланмадан олинадиган солиқ учун жами 34 млн сўм тўлов амалга оширилган. Тадбиркор ортиқча тўланган солиқ суммасини қайтаришни сўраб Мирзаобод туман Солиқ инспекциясига мурожаат қилган. Бироқ 7 ой ўтган бўлса-да, солиқ органлари томонидан ортиқча тўланган тўловлар қайтариб берилмаган.
Вакил девони аралашуви билан айланма солиғидан 15 млн сўм ортиқча тўловлар тадбиркор банк ҳисобрақамига қайтарилиши таъминланди.

Сырдарье предпринимателю были возвращены переплаченные налоги
Руководитель ООО «Тех машина» (наименование изменено), действующего в Сырдарьинской области, недовольный действиями налоговых органов, обратился к Бизнес-омбудсману.
Как было установлено, согласно соответствующему Закону ООО «Тех машина» с 1 января 2023 года перешло на фиксированную ставку налога с оборота, в связи с которым за 2023 год начислено всего 19 млн сумов налога. Однако, в связи с технической ошибкой налогоплательщика за 2023 год было уплачено 34 миллиона сумов по налогу с оборота. Предприниматель обратился в Мирзаабадскую районную налоговую инспекцию с просьбой вернуть переплаченную сумму налога. Однако, несмотря на истечение 7 месяцев, переплаченные сборы налоговыми органами так и не были возвращены.
При вмешательстве Аппарата Уполномоченного на банковский счет предпринимателя был обеспечен возврат излишне уплаченных 15 миллионов сумов по налогу с оборота.