6,3 млрд сўмлик компенсация ундириш тўғрисидаги даъво қаноатлантирилди
Тошкент вилоятида рўйхатдан ўтган “Транс сервис” (номи ўзгартирилган) МЧЖ олиб қўйилган объект учун компенсация миқдори камлигидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, тадбиркорнинг туман ҳудудидаги ер майдони Давлат ва жамоат эҳтиёжлари учун олиб қўйилган бўлиб, мустақил баҳоловчи ташкилотнинг хулосаси инобатга олинмасдан 3 баробар кам қийматга баҳоланган.
Ўрганиш давомида, Вакил девони томонидан тадбиркорлар манфаатида Чирчиқ туманлараро иқтисодий судига даъво ариза киритилди.
Иқтисодий суд томонларнинг даъво ва эътирозлари, ҳолат юзасидан мутахассисларнинг фикрини ўрганган ҳолда, Вакил девонининг тадбиркор манфаатидаги, жавобгар Бўстонлиқ тумани ҳокимлигидан тадбиркор фойдасига жами 6,3 млрд сўм компенсация тўловини ундириш тўғрисидаги даъвосини қаноатлантирди.

Удовлетворен иск о компенсации в размере 6,3 млрд сумов
ООО «Транс Сервис» (наименование изменено), зарегистрированное в Ташкентской области, обратилось к Бизнес-омбудсману с жалобой на низкую оценку суммы компенсации, подлежащую к выплате за изъятый земельный участок.
Как было установлено, изъяв земельный участок предприятия для государственных и общественных нужд, государственный орган оценил его в 3 раза заниженную стоимость без учета заключения независимой оценочной организации.
В ходе изучения Аппаратом Уполномоченного был подан иск в Чирчикский межрайонный экономический суд в интересах предпринимателя.
Экономический суд, изучив иски и возражения сторон, а также мнения экспертов по ситуации, удовлетворил иск Аппарата Уполномоченного о взыскании с ответственной стороны - хокимията Бостанлыкского района в общей сложности 6,3 млрд сумов компенсации в интересах предпринимателя.