26-Sentabr, 2024-yil
Бухоро вилоятида фаолият кўрсатувчи тадбиркор солиқ ходимларининг хатти-ҳаракатидан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, "Зафар бобо" (номи ўзгартирилган) МЧЖ барқарорлик рейтингининг “ААА” тоифасига киришини, ортиқча тўланган фойда солиғини қайтаришни сўраб, Бухоро вилоят солиқ бошқармасига мурожаат қилган. Бироқ бошқарма масъул ходимлари томонидан ортиқча солиқ суммасини қайтариш рад этилган.
Ваҳоланки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 23.01.2024 йилдаги ПҚ-39-сон қарорига кўра, «А» ва ундан юқори тоифадаги тадбиркорлик субъектларига солиқлар бўйича (қўшилган қиймат солиғи бундан мустасно) мавжуд ортиқча тўлов суммасини қайтариш уч кун муддатда амалга оширилади.

Предпринимателю с высоким рейтингом были возвращены переплаченные налоги
Предприниматель, осуществляющий деятельность в Бухарской области, обратился к Бизнес-омбудсману с жалобой на действия налоговых сотрудников.
Как было выяснено, ООО "Зафар бобо" (наименование изменено) обратилось в Бухарское областное налоговое управление с просьбой вернуть переплаченный налог на прибыль, ссылаясь на вхождение в категорию «AAA» в рейтинге устойчивости. Однако ответственными сотрудниками управления было отказано в возврате излишне уплаченной суммы налога.
Согласно постановлению Президента Республики Узбекистан, от 23.01.2024 г. № ПП-39 для субъектов предпринимательства категории «А» и выше возврат излишне уплаченных сумм по налогам (за исключением налога на добавленную стоимость) осуществляется в трехдневный срок.
При вмешательстве Бизнес-омбудсмана на расчетный счет предпринимателя были возвращены 430 млн сумов.