25-Sentabr, 2024-yil
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки Бошқарувчилари кенгашининг тўққизинчи йиллик йиғилишидаги нутқи
Ҳурматли Цзинь Лицюнь жаноблари!
Ҳурматли йиғилиш иштирокчилари!
Сизларни Ўзбекистон заминида, кўҳна ва ҳамиша навқирон Самарқанд шаҳрида кўриб турганимдан бениҳоя хурсандман.
Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки Бошқарувчилари кенгашининг йиллик йиғилиши минтақамизда илк бор ўтказилмоқда. Бу нуфузли анжуманнинг навбатдаги, тўққизинчи мажлиси учун айнан Ўзбекистон танланганини биз ўзаро ҳурмат ва ишончга асосланган ҳамкорлигимизнинг юксак намунаси, деб биламиз.
Дарҳақиқат, сўнгги йилларда Янги Ўзбекистон муҳим глобал ва минтақавий масалаларни муҳокама қилиш, уларга самарали ечимлар топиш учун халқаро мулоқот майдонига айланиб боряпти.
Бугунги анжуманимизда дунёнинг 100 дан ортиқ мамлакатларидан 2 мингга яқин вакиллар қатнашмоқда. Сизлар мамлакатимиздаги жадал ислоҳотлар, қулай инвестиция ва тадбиркорлик муҳити билан яқиндан танишиб, ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг янги йўналишларини белгилаб оласизлар.
Шу билан бирга, юртимизнинг бой тарихи ва замонавий қиёфасини ўзида мужассам этган Самарқанд шаҳри барчангизда ўчмас таассурот қолдиради, деб ишонаман.
Ҳурматли анжуман қатнашчилари!
Ҳеч кимга сир эмас, дунёдаги таҳликали вазият кундалик ҳаётимизнинг ажралмас қисмига айланиб улгурди. Ҳозирда жаҳондаги мураккаб геосиёсий вазият, глобал иқтисодиётдаги беқарорлик, озиқ-овқат ва энергия ресурслари танқислиги, камбағаллик, экология муаммолари тобора ўткир тус олиб бормоқда. Масалан, ўртача глобал ҳарорат 2040 йилга қадар 1,5 даражага ортиши прогноз қилинган эди. Лекин ҳозирги вазиятда бу ҳолат 2030 йилдаёқ юз бериши мумкинлиги бизни жиддий хавотирга соляпти.
Дунё аҳолисининг тўртдан бир қисми тоза ичимлик суви муаммосига дуч келмоқда. Иқлим ўзгариши суръатлари тезлашиши оқибатида озиқ-овқат танқислиги глобал хавфга айланди. Натижада дунёда 800 миллионга яқин аҳоли ўта оғир камбағаллик шароитида яшаяпти.
Турли минтақаларда авж олаётган зиддиятлар боис анъанавий логистика йўналишлари мутлақо ўзгаряпти. Маҳсулот етказиш занжиридаги узилишлар хомашё ва истеъмол товарларининг қимматлашишига сабаб бўляпти.
Буларнинг барчаси – мавжуд инфратузилмага бўлган юкламани кескин оширади ва глобал иқтисодий тараққиётга катта тўсиқ бўлади. Экспертлар фикрига кўра, 2030 йилгача дунёда янги инфратузилма учун 15 триллион доллар инвестиция талаб қилинади.
Шунингдек, хорижий инвестициялар оқими сўнгги икки йилдан буён 10 фоиздан камаймоқда, дунёда молиявий ресурслар қарийб 2 баробар қимматлашди.
Булар барча мамлакатларнинг барқарор ривожланиш мақсадларига эришишини қийинлаштирмоқда.
Бундай шароитда глобал хавф-хатарлар оқибатларини юмшатиш, барқарор ўсиш, аҳоли турмуш шароитини яхшилашда халқаро молия ташкилотларининг роли янада ошиб бормоқда. Бу борада Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки қисқа давр ичида 55 миллиард долларлик лойиҳалар портфели билан нафақат минтақа, балки жаҳон миқёсидаги энг нуфузли молия ташкилотларидан бирига айланганини алоҳида эътироф этиш лозим.
Сўнгги йилларда Янги Ўзбекистонда ортга қайтмас тус олган ислоҳотлар ва туб ўзгаришлар жадал амалга оширилмоқда. Биз иқтисодиётни либераллаштириш, халқимизнинг турмуш даражаси ва фаровонлигини юксалтиришга асосий эътибор қаратяпмиз.
Ўтган даврда ялпи ички маҳсулотимиз ҳажми 2 баробар кўпайиб, илк бор 100 миллиард доллардан ошди. Келгуси беш йилда бу рақамни 160 миллиард долларга етказишни режа қилганмиз.
Бундан кўзланган асосий мақсад – мамлакатимизни аҳолиси даромади ўртачадан юқори бўлган мамлакатлар қаторига олиб чиқишдир. Ушбу мақсадларга эришиш учун олдимизга катта-катта марраларни қўйганмиз.
Биринчи. Биз тўрт йил ичида мамлакатимиздаги камбағаллик даражасини 23 фоиздан 11 фоизга туширишга эришдик.
Жорий йил бу кўрсаткични 9 фоизгача, 2030 йилга қадар эса 2 баробар пасайтиришни мақсад қилганмиз.
Бизнинг ислоҳотларимиз туб негизида тадбиркорликни фаол қўллаб-қувватлаш, одамларимиз учун барча соҳаларда янги иш ўринларини ва даромад манбаларини кўпайтиришдек устувор вазифа мужассам.
Шу билан бирга, аҳолининг сифатли таълим ва тиббий хизматлардан фойдаланиш имкониятларини кенгайтириш, уй-жой шароитларини яхшилаш, ижтимоий ҳимояни кучайтириш, энг оғир ҳудудларда инфратузилма тармоқларини барпо этишни қамраб олган “кўп ўлчовли” камбағалликни қисқартириш дастурини амалга оширяпмиз.
Шу боис илғор хорижий ёндашувлар асосида энг қуйи бўғин – маҳалла даражасига тушган ҳолда камбағалликни қисқартириш бўйича Ўзбекистон тажрибасини яратдик. Яқинда иқтисодиёт бўйича Нобель мукофоти совриндори жаноб Абхижит Банержи “Ўзбекистондаги маҳалла тизими ҳар бир муҳтож оилани камбағалликдан олиб чиқиш бўйича ўзининг ноёб рецептига эга”, деб таъкидлагани ҳам бежиз эмас.
Иккинчи. Инсон капиталини ривожлантиришни мамлакатимиз барқарор ва узоқ муддатли иқтисодий ўсишининг мустаҳкам пойдевори, деб биламиз.
Бу борада сўнгги саккиз йилда мактабгача таълим қамровини 27 фоиздан 74 фоизга оширдик.
Янги мактаблар қурилиб, қўшимча 800 мингта ўқувчи ўрни яратилди. Олий ўқув юртлари сони 200 дан ошиб, қамров 9 фоиздан 38 фоизга етди.
Биз келгуси 3-4 йилда мактабгача таълим қамровини камида 80 фоизга етказишни мақсад қилганмиз. Бунинг учун хусусий сектор билан бирга 240 минг ўринли боғчалар барпо этилади.
Шунингдек, келгуси йилдан бошлаб, давлат-хусусий шериклик асосида ҳар йили барча шаҳар ва қишлоқларда энг илғор стандартларга мос келадиган 100 тадан янги мактабларни ишга туширишни режа қилдик. Бунга келгуси йилларда 2 миллиард доллар инвестиция киритамиз.
Биз таълимдаги лойиҳаларни халқаро молия ташкилотлари билан ҳамкорлигимизнинг янги истиқболли йўналиши сифатида белгилаб олишни таклиф қиламиз.
Учинчи. Ҳисоб-китобларга кўра, Ўзбекистонда энергетика, сув, транспорт, IT ва бошқа инфратузилмаларни яхшилаш учун йиллик эҳтиёжимиз ялпи ички маҳсулотнинг 10 фоизига тенг.
Шу маънода, бугунги анжуман “Барча учун барқарор инфратузилма яратиш” мавзусида ўтказилаётганини олқишлаймиз.
Бу борада халқаро молия ташкилотлари билан яқиндан ҳамкорлик қилиб, катта тажриба орттирдик. Бунинг натижасида ушбу соҳаларга хусусий сектор фаол кириб бормоқда.
Биз 2030 йилгача 30 миллиард долларлик давлат-хусусий шериклик лойиҳаларини амалга ошириш бўйича катта дастур қабул қилдик. Хусусан, “Тошкент – Самарқанд” ва “Тошкент – Андижон” йўналишларида пуллик автомобиль йўллари, “Тошкент – Самарқанд”, “Самарқанд – Навоий – Бухоро” йўналишларида тезюрар поездлар учун янги темир йўл қуриш лойиҳалари амалга оширилади.
Республиканинг 6 та халқаро аэропортини модернизация қилишни давлат-хусусий шерикликка берамиз.
Шунингдек, келгуси беш йилда электр, сув ва газ тақсимлаш тармоқларини бошқариш хусусий операторларга ўтади. Масалан, Самарқанд вилоятининг электр тармоқларини бошқарувга олиш бўйича ўтказиладиган тендерга 50 дан зиёд хорижий нуфузли компаниялар ўз қизиқишини билдирди.
Шу билан бирга, бизда ҳар йили 100 мингдан зиёд хонадонли уй-жойлар қурилмоқда. Масалан, Тошкент, Самарқанд, Наманган ва Андижон каби йирик шаҳарларимиз ҳамда қолган вилоятлар марказларига йўлдош “Янги Ўзбекистон” шаҳарчаларини қуриш бўйича катта лойиҳаларни амалга оширяпмиз.
Бу борада ўрта шаҳарларни ривожлантириш бўйича 200 миллион долларлик, қишлоқ жойларидаги инфратузилмани яхшилаш бўйича 130 миллион долларлик лойиҳаларни Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки билан ҳамкорликда бошлаганимизни алоҳида эътироф этмоқчиман.
Ишончим комил, Банк ва бошқа ҳамкорларимиз билан бундай инфратузилмавий лойиҳаларни янада кенгайтирамиз.
Тўртинчи. “Яшил” иқтисодиётни жадал ривожлантиришни олдимизга устувор вазифа сифатида қўйиб, 2030 йилгача “яшил” энергия манбаларини 40 фоизга етказиш бўйича катта марра олганмиз.
Бу борада Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки 2030 йилга бориб жами портфелининг 50 фоизини иқлим ўзгариши билан боғлиқ лойиҳаларга йўналтириши бизнинг мақсадларимиз билан ҳамоҳанг.
Ўзбекистонда амалга оширилаётган йирик “яшил” энергия лойиҳаларида Банк нуфузли хорижий компаниялар билан бирга ишлаб, бу соҳада глобал даражада янги андозаларни яратмоқда.
Биз келгуси йилларда яна 18 гигаватт қуёш ва шамол, 3 гигаватт гидро электр станциялари, 5 гигаватт энергия жамлаш сиғимлари ҳамда 5 миллиард долларлик электр тармоқларини ишга туширамиз.
Мазкур лойиҳалар орқали йирик “яшил” маълумотлар марказларини ҳам яратмоқчимиз. Бу – барча халқаро молия ташкилотлари учун ҳам жозибадор лойиҳа бўлади, деб ҳисоблайман.
Шу билан бирга, қайта тикланувчи энергия манбалари ҳисобидан йилига 100 миллион долларлик “яшил” сертификатлар бозори шаклланиб, бу халқаро молия ташкилотлари билан ҳамкорликнинг янги истиқболли йўналиши бўлишига ишонаман.
Қўшни мамлакатлар ҳам қайта тикланувчи энергия манбалари бўйича катта лойиҳаларни бошлаганини қайд этиш лозим. Келгуси йилларда қайта тикланувчи энергия ресурсларига бой Марказий Осиё жаҳон энергетика бозорларига “яшил” энергия етказиб берадиган йирик экспортчига айланиши учун катта қадамлар ташлаяпмиз. Бу борада Транскаспий электр тармоғини барпо этиш лойиҳаси катта салоҳиятга эга эканини алоҳида таъкидламоқчиман.
Шу ўринда, Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки бошчилигида Марказий Осиёда “яшил” энергияни ривожлантириш дастурини амалга оширишни таклиф қиламан.
Бешинчи. Бугунги кунда Марказий Осиё аҳолиси 80 миллиондан ошди. Минтақанинг ялпи ички маҳсулоти келгуси беш йилда 700 миллиард долларга етиши кутилмоқда.
Шу билан бирга, минтақамизда йирик инфратузилма лойиҳаларига талаб кун сайин ортиб бормоқда.
Ҳозирда амалга ошириш бошланган “Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” темир йўлини қуриш ана шундай йирик минтақавий инфратузилма лойиҳасига яққол мисолдир.
Бундан ташқари, Марказий Осиёда озиқ-овқат хавфсизлиги ва сув ресурслари тақчиллиги муаммолари айниқса ўткир тус олмоқда.
Ўзбекистон бу борада ўз стратегиясини ишлаб чиқиб, келгуси беш йилда сувдан фойдаланиш самарадорлигини 25 фоизга ошириш орқали 15 миллиард куб метр сувни тежаш бўйича катта лойиҳаларни бошлаган.
Лекин сув муаммосини ҳал қилиш бутун минтақа давлатлари ва халқаро молия ташкилотларининг биргаликда ишлашини талаб қилади.
Шу боис, Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки билан ҳамкорликда сув тежайдиган технологияларни кенг жорий қилиш бўйича минтақавий марказ ташкил этиш ташаббусини илгари сурмоқчиман. Ўйлайманки, қўшниларимиз ҳам бу ташаббусимизни қўллаб-қувватлайди.
Ҳурматли банк бошқарувчилари!
Ўзбекистон барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш йўлида Осиё инфратузилмавий инвестициялар банкининг ҳиссасини юқори баҳолайди.
Бугунги кунда инфратузилма, энергетика, транспорт, сув таъминоти ва барқарор ривожланиш йўналишида Банк билан 3 миллиард долларлик 15 та лойиҳа амалга ошириляпти.
Мамнуният билан айтишим керакки, буларнинг ҳисобидан Ўзбекистон банкнинг ТОП-10 та ҳамкоридан бирига айланди. Мисол учун, Банк билан ҳамкорликда Бухоро вилоятидаги ичимлик суви тармоқларини яхшилаш бўйича 720 миллион долларлик лойиҳа қарийб 1,5 миллион аҳолини тоза ичимлик суви билан узлуксиз таъминлайди. Ёки “Бухоро – Хива” темир йўлини электрлаштириш лойиҳасини ишга тушириш натижасида Хива шаҳрига йилига қўшимча 1 миллион турист жалб қилиш имконияти яратилади.
Таъкидлаш керакки, шу кунларда Банк билан келгуси уч йилда яна 4 миллиард долларлик лойиҳалар дастурини амалга оширишга келишиб олдик.
Фурсатдан фойдаланиб, биз билан биргаликда лойиҳаларни амалга ошираётган ва кенг кўламли ислоҳотларимизни қўллаб келаётган Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки президенти Цзинь Лицюнь жанобларига, Банкка аъзо давлатлар ҳукуматлари ва бошқарувчиларига яна бир бор чуқур миннатдорлик билдираман.
Ўз олдига қўйган мақсадларига эришиш йўлида Банкнинг барча жамоасига улкан муваффақиятлар тилайман.
Шунингдек, бугун анжуманда иштирок этаётган Жаҳон банки, Осиё тараққиёт банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Европа инвестиция банки ҳамда йирик компания ва инвесторларга ўзимнинг алоҳида ҳурмат ва эҳтиромимни изҳор этаман!
Келгуси икки кунда Банк бошқарувчилари олдида жуда муҳим глобал ва минтақавий муаммоларга замонавий ёндашувлар асосида ечимлар топиш, янги лойиҳа ва дастурларни муҳокама қилиш каби масъулиятли вазифалар турибди.
Сизлар қабул қиладиган қарорлар Банкка аъзо мамлакатларда яшайдиган 6 миллиарддан зиёд аҳолининг кундалик ҳаётига бевосита таъсир қилади.
Ушбу улкан вазифаларни амалга оширишда сизлар ўзингизнинг чуқур билим, бой тажриба ва куч-ғайратингизни аямайсизлар, деб ишонаман.
Барчангизга мустаҳкам соғлиқ, бахт-саодат ва қадимий Самарқандда ишларингиз муваффақиятли бўлишини тилайман.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на девятом заседании Совета управляющих Азиатского банка инфраструктурных инвестиций
Уважаемый господин Цзинь Лицюнь!
Очень рад видеть вас на земле Узбекистана, в древнем и вечно молодом городе Самарканде.
Ежегодное заседание Совета управляющих Азиатского банка инфраструктурных инвестиций впервые проводится в нашем регионе.
Местом проведения нынешнего, девятого заседания был выбран Узбекистан, и мы воспринимаем это как яркий пример нашего сотрудничества, основанного на взаимном уважении и доверии.
Действительно, в последние годы Новый Узбекистан превращается в международную диалоговую площадку для обсуждения важных глобальных и региональных вопросов, поиска эффективных путей их решения.
В сегодняшнем форуме принимают участие около 2 тысяч делегатов из более 100 стран мира.
Вы непосредственно ознакомитесь с проводимыми в нашей стране динамичными реформами, созданной благоприятной средой для инвестиций и бизнеса, определите новые направления взаимовыгодного сотрудничества.
Наряду с этим, уверен, что город Самарканд, воплотивший в себе богатую историю и современный облик нашей страны, оставит у всех вас неизгладимые впечатления.
Ни для кого не секрет, что тревожная ситуация в мире стала неотъемлемой частью нашей повседневной жизни.
В настоящее время все более усугубляющийся характер приобретают сложная геополитическая обстановка, нестабильность в глобальной экономике, дефицит продовольственных и энергетических ресурсов, бедность, экологические проблемы.
Например, был сделан прогноз о повышении средней глобальной температуры к 2040 году на 1,5 градуса. Однако с учетом нынешней ситуации это может произойти уже в 2030 году, что вызывает серьезную тревогу.
Одна четвертая часть населения планеты сталкивается с проблемой нехватки чистой питьевой воды.
Вследствие ускорения темпов изменения климата дефицит продовольствия превратился в глобальную угрозу. В результате в мире около 800 миллионов человек живут в условиях крайней бедности.
Из-за усиливающихся в разных регионах противоречий кардинально меняются традиционные логистические направления. Сбои в цепочках поставок продукции становятся причиной подорожания сырья и потребительских товаров.
Все это резко увеличит нагрузку на имеющуюся  инфраструктуру и станет серьёзным препятствием для глобального экономического развития.
По мнению экспертов, для создания до 2030 года новой инфраструктуры в мире потребуется 15 триллионов долларов инвестиций.
Вместе с тем поток иностранных инвестиций в течение последних двух лет снижается на 10 процентов в год, в мировом масштабе финансовые ресурсы подорожали в 2 раза.
Это усложняет достижение всеми странами Целей устойчивого развития.
В таких условиях все больше возрастает роль международных финансовых организаций в смягчении последствий глобальных угроз и вызовов, обеспечении устойчивого роста, улучшении условий жизни населения.
В связи с этим особого признания заслуживает то, что за короткий период Азиатский банк инфраструктурных инвестиций, имея портфель проектов на 55 миллиардов долларов, превратился в одну из самых авторитетных финансовых организаций не только в регионе, но и в мировом масштабе.
В последние годы в Новом Узбекистане ускоренными темпами осуществляются коренные реформы и глубокие преобразования, которые приобрели необратимый характер. Основное внимание мы уделяем либерализации экономики, повышению уровня жизни и благосостояния населения.
За минувший период объем валового внутреннего продукта увеличился в 2 раза и впервые составил более 100 миллиардов долларов. Мы наметили в последующие пять лет довести данный показатель до 160 миллиардов долларов. Основная цель этого заключается в том, чтобы войти в ряд стран с доходами населения выше среднего.
Для достижения этих целей мы поставили перед собой очень важные задачи.
Во-первых, за четыре года мы смогли снизить уровень бедности в стране с 23 процентов до 11 процентов. В текущем году намерены уменьшить этот показатель до 9 процентов, а к 2030 году – в 2 раза.
Приоритетной задачей, лежащей в основе наших реформ, является активная поддержка предпринимательства, создание новых рабочих мест во всех сферах и увеличение источников дохода людей.
Наряду с этим мы реализуем «многомерную» программу сокращения бедности, охватывающую расширение доступа населения к качественным образованию и медицинским услугам, улучшение жилищных условий, усиление социальной защиты, создание инфраструктурных сетей в труднодоступных районах.
Поэтому, основываясь на передовых зарубежных подходах, мы, начав с самого нижнего звена – уровня махалли, создали опыт Узбекистана по сокращению бедности.
Неслучайно лауреат Нобелевской премии по экономике господин Абхижит Банержи недавно отметил, что «система махалли в Узбекистане имеет свой уникальный рецепт по выведению каждой нуждающейся семьи из бедности».
Во-вторых, развитие человеческого капитала мы считаем прочным фундаментом стабильного и долгосрочного экономического роста страны.
В этом плане за последние восемь лет мы повысили охват дошкольным образованием с 27 процентов до 74 процентов. Построены новые школы, создано дополнительно 800 тысяч ученических мест. Действует более 200 высших образовательных учреждений, охват им с 9 процентов достиг 38 процентов.
В последующие 3–4 года мы наметили довести охват дошкольным образованием не менее чем до 80 процентов. Для этого совместно с частным сектором будут построены детские сады на 240 тысяч мест.
Также запланировали с будущего года вводить ежегодно во всех городах и селах на основе государственно-частного партнерства по 100 новых школ, соответствующих самым передовым стандартам. На это в последующие годы мы направим 2 миллиарда долларов инвестиций.
Проекты в сфере образования мы предлагаем определить в качестве нового перспективного направления нашего сотрудничества с международными финансовыми организациями.
В-третьих, по подсчетам, в Узбекистане годовая потребность в улучшении энергетической, водной, транспортной, IT- и другой инфраструктуры составляет 10 процентов валового внутреннего продукта.
Поэтому мы приветствуем проведение сегодняшнего форума на тему: «Создание устойчивой инфраструктуры для всех».
В данной области мы, тесно сотрудничая с международными финансовыми организациями, приобрели большой опыт. В результате в эти сферы активно входит частный сектор.
Мы приняли масштабную Программу по реализации до 2030 года проектов государственно-частного партнерства на 30 миллиардов долларов.
В частности, будут реализованы проекты по строительству платных автомобильных дорог по маршрутам Ташкент – Самарканд и Ташкент – Андижан, новой железной дороги для скоростных поездов по маршрутам Ташкент – Самарканд, Самарканд – Навои – Бухара.
На основе государственно-частного партнерства будет осуществляться модернизация 6 международных аэропортов страны.
В следующие пять лет управление сетями распределения электричества, воды и газа перейдет к частным операторам. К примеру, более 50 ведущих зарубежных компаний проявили интерес к предстоящему тендеру на принятие в управление электрических сетей Самаркандской области.
В стране ежегодно возводится жилье на более чем 100 тысяч квартир. В частности, мы реализуем большие проекты по строительству городов-спутников «Новый Узбекистан» в таких крупных городах, как Ташкент, Самарканд, Наманган и Андижан, а также в остальных областных центрах.
В этой связи хотел бы особо отметить, что в сотрудничестве с Азиатским банком инфраструктурных инвестиций мы приступили к осуществлению проектов по развитию средних городов на 200 миллионов долларов, улучшению инфраструктуры в сельской местности – на 130 миллионов долларов.
Уверен, что вместе с банком и другими нашими партнерами мы еще больше расширим реализацию таких инфраструктурных проектов.
В-четвертых, поставив перед собой в качестве приоритетной задачи ускоренное развитие «зеленой» экономики, мы намерены достичь к 2030 году высокого показателя – довести использование источников «зеленой» энергии до 40 процентов от общего объема.
В этом плане Азиатский банк инфраструктурных инвестиций к 2030 году направит 50 процентов всего портфеля на проекты, связанные с изменением климата, что созвучно нашим целям.
В ходе реализации в Узбекистане крупных проектов по «зеленой» энергии банк, работая совместно с ведущими зарубежными компаниями, создает в этой сфере новые стандарты глобального уровня.
В последующие годы мы задействуем дополнительно солнечные и ветряные энергоемкости мощностью 18 Гига-ватт, гидро-электростанции – на 3 Гига-ватта и электростанции смешанного типа – на 5 Гига-ватт, а также электрические сети на 5 миллиардов долларов.
Планируем с помощью этих проектов создать крупные «зеленые» центры данных (дата-центры). Полагаю, что это будет привлекательным проектом также для всех международных финансовых организаций.
Кроме того, за счет возобновляемых источников энергии сформируется рынок «зеленых» сертификатов на 100 миллионов долларов в год, и, я уверен, он станет новым перспективным направлением сотрудничества с международными финансовыми организациями.
Необходимо подчеркнуть, что и соседние страны приступили к реализации значимых проектов по возобновляемым источникам энергии.
Мы делаем большие шаги для превращения в последующие годы Центральной Азии с богатыми возобновляемыми энергоресурсами в крупного экспортера, поставляющего «зеленую» энергию на мировые энергетические рынки.
В данном направлении хочу особо отметить проект по строительству Транскаспийского энергомоста, который имеет большой потенциал.
В этой связи предлагаю реализовать Программу развития «зеленой» энергии в Центральной Азии во главе с Азиатским банком инфраструктурных инвестиций.
В-пятых, сегодня численность населения Центральной Азии превысила 80 миллионов.
Ожидается, что в последующие пять лет валовой внутренний продукт региона достигнет 700 миллиардов долларов.
Вместе с тем в нашем регионе с каждым днем растет потребность в крупных инфраструктурных проектах. Ярким примером такого масштабного регионального инфраструктурного проекта является начавшееся в настоящее время строительство железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан.
В то же время в Центральной Азии особенно острыми становятся проблемы продовольственной безопасности и дефицита водных ресурсов.
Узбекистан разработал свою стратегию в этом направлении и приступил к реализации больших проектов по экономии 15 миллиардов кубометров воды путем увеличения на 25 процентов эффективности водопользования в следующие пять лет.
Однако для решения водной проблемы необходима совместная работа государств всего региона и международных финансовых организаций.
В этой связи хочу выдвинуть инициативу об организации в сотрудничестве с Азиатским банком инфраструктурных инвестиций Регионального центра по широкому внедрению водосберегающих технологий.
Думаю, что наши соседи также поддержат эту инициативу.
Уважаемые управляющие банка!
Узбекистан высоко оценивает вклад Азиатского банка инфраструктурных инвестиций в работу по достижению Целей устойчивого развития. Сегодня в таких направлениях, как инфраструктура, энергетика, транспорт, водообеспечение и устойчивое развитие, совместно с банком осуществляются 15 проектов на 3 миллиарда долларов.
С удовлетворением следует отметить, что за счет этого Узбекистан вошел в топ-10 партнеров банка.
К примеру, благодаря реализации совместно с банком проекта на сумму 720 миллионов долларов по улучшению водопроводных сетей в Бухарской области почти 1,5 миллиона человек бесперебойно обеспечиваются чистой питьевой водой.
Или, в результате запуска проекта по электрификации железной дороги Бухара – Хива будет создана возможность для привлечения в город Хиву дополнительно 1 миллиона туристов в год.
Следует отметить, что в эти дни мы договорились с банком о реализации в ближайшие три года программы проектов еще на 4 миллиарда долларов.
Пользуясь случаем, еще раз выражаю свою глубокую признательность президенту Азиатского банка инфраструктурных инвестиций господину Цзинь Лицюню, правительствам государств-членов и управляющим банка, которые совместно с нами внедряют в жизнь проекты и поддерживают наши широкомасштабные реформы.
Желаю огромных успехов всему коллективу Банка на пути к достижению поставленных перед собой целей!
Выражаю глубокое уважение и почтение участвующим в сегодняшнем форуме представителям Всемирного банка, Азиатского банка развития, Европейского банка реконструкции и развития, Европейского инвестиционного банка, а также крупных компаний и инвесторов!
Уважаемые участники конференции!
В ближайшие два дня перед управляющими банка стоят такие ответственные задачи, как поиск решений очень важных глобальных и региональных проблем на основе современных подходов, рассмотрение новых проектов и программ.
Принятые вами решения окажут непосредственное воздействие на повседневную жизнь более 6-миллиардного населения государств-членов банка.
Уверен, что вы направите все свои глубокие знания, богатый опыт, силы и энергию на осуществление этих масштабных задач.
Желаю всем вам крепкого здоровья, счастья, благополучия и успешной работы на земле древнего Самарканда.