25-Sentabr, 2024-yil
Хоразм вилоятида фаолият кўрсатувчи “Ш.А.С.” МЧЖ (номи ўзгартирилган) раҳбари мутасаддилар хатти-ҳаракатидан норози бўлиб, Бизнес-омудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, тадбиркор ногиронлиги бўлган шахсларни корхонасига ишга қабул қилиб, уларни иш билан таъминлаган. Бироқ Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси қарорида белгиланган ҳар бир ходим учун 6 ой давомида ҳар ойда базавий ҳисоблаш миқдорининг 1,5 баравари миқдорида ажратилиши керак бўлган субсидия маблағлари 2024 йилнинг март ойидан буён ажратилмасдан келинган.
Бизнес-омбудсман девони аралашуви билан жамиятда ишлаб келаётган 7 нафар ногиронлиги бўлган шахслар учун ажратилиши лозим бўлган субсидия маблағлари тўлиқ тўлаб берилди.

Предпринимателю, предоставившему работу людям с инвалидностью, были выплачены субсидии
Руководитель ООО "Ш.А.С." (наименование изменено), осуществляющего деятельности в Хорезмской области, обратился к Бизнес-омбудсману с жалобой на действия должностных лиц.
Как было выяснено, предпринимателем были приняты на работу в свое предприятие люди с инвалидностью, и им была обеспечена занятость. Однако субсидии, которые должны были быть выделены ежемесячно в размере 1,5-кратной базовой расчетной величины на каждого сотрудника, согласно постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан, не были выплачены с марта 2024 года в течение 6 месяцев.
Благодаря вмешательству аппарата Бизнес-омбудсмана, субсидии, которые должны были быть выделены на 7 сотрудников с инвалидностью, работающих в предприятии, были выплачены в полном объеме.