24-Sentabr, 2024-yil
Самарқанд вилояти Ургут туманида фаолият юритувчи тадбиркор қарздорликни ундириб беришни сўраб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, “Зафаржон дунё” (номи ўзгартирилган) МЧЖ ва Ургут туман йўллардан фойдаланиш давлат муассасаси ўртасида автотранспорт, махсус машиналар ва механизмлар хизматларини кўрсатиш бўйича 08.02.2021 йилда 500 млн сўмлик ва 15.03.2023 йилда 389 млн сўмлик шартномалар тузилган.
Мазкур шартномаларга асосан тадбиркор буюртмачи томонидан қурилаётган ва таъмирланаётган объектларда транспорт хизматларини кўрсатган.
Ўтган давр мобайнида тадбиркор томонидан бажарилган ишлар учун тўланиши лозим бўлган маблағларни тўлаб бериш талаб қилиб келинаётган бўлишига қарамасдан буюртмачи томонидан 527 млн сўм маблағ тўлаб берилмаган.
Вакил девони судда тадбиркорнинг манфаатини ҳимоя қилди. Натижада Тойлоқ туманлараро иқтисодий суди томонидан тадбиркор фойдасига 527 млн сўм ундирилиши тўғрисида қарор қабул қилинди.

Предпринимателю будет выплачена сумма в размере полумиллиарда
Предприниматель, осуществляющий свою деятельность в Ургутском районе Самаркандской области, обратился к Бизнес-омбудсману с просьбой о взыскании задолженности.
Как было выяснено, между ООО «Зафаржон дунё» (наименование изменено) и Государственным учреждением по эксплуатации дорог Ургутского района были заключены договоры на оказание услуг автотранспорта, специальных машин и механизмов: от 08.02.2021 года на сумму 500 млн сумов и от 15.03.2023 года на сумму 389 млн сумов.
В соответствии с этими договорами предпринимателем были оказаны транспортные услуги на объектах заказчика, находящихся на стадии строительства и ремонта.
Несмотря на то, что в течение прошедшего периода предпринимателем неоднократно предъявлялись требования об оплате выполненных работ, заказчиком не была выплачена сумма в размере 527 млн сумов.
Аппаратом Уполномоченного были защищены интересы предпринимателя в суде. В результате Тойлокским межрайонным экономическим судом было вынесено решение о взыскании в пользу предпринимателя 527 млн сумов.