19-Sentabr, 2024-yil
Қорақалпоғистон Республикасида фаолият юритувчи «Учқур тош» (номи ўзгартирилган) МЧЖ раҳбари қарздорликни ундириб беришда амалий ёрдам сўраб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Маълум бўлишича, корхона қурилиш материали қазиб олиш ва етказиб бериш билан шуғулланади. Шартнома асосида Мўйноқ туман йўллардан фойдаланиш корхонасига майдаланган тош етказиб берилган. Бироқ, бир неча маротаба мурожаат қилинса-да, тўловлар амалга оширилмаган.
Қўнғирот туманлараро иқтисодий судининг 2023 йил 15 майдаги қарорига кўра, «Учқур тош» МЧЖ фойдасига «Мўйноқ туман йўллардан фойдаланиш» корхонасидан 185 млн сўм ундирилиши белгиланган бўлса-да, қарор қабул қилингандан кейин бир йил давомида ижро этилмади.
Бизнес-омбудсманнинг ёрдами билан Мажбурий ижро бюросининг Мўйноқ туман бўлими томонидан ижро иши юритуви қўзғатилди. Ижро ҳаракатлари давомида қарздорлик тўлиқ ундирилиб, "Учқур тош" МЧЖнинг Андижон шаҳридаги "Hamkorbank" АТБ бош офисидаги ҳисоб рақамига ўтказилди.

Была произведена оплата за щебень
Руководитель ООО "Учкур тош" (наименование изменено), осуществляющего деятельность в Республике Каракалпакстан, обратился к Бизнес-омбудсману с просьбой оказать содействие во взыскании задолженности.
Как было выяснено, предприятие занимается добычей и поставкой строительных материалов. На основании договора, предприятию "Муйнакский районный дорожно-эксплуатационный" был поставлен щебень. Однако, несмотря на неоднократные обращения, оплата по договору не была произведена.
Несмотря на принятие решения Кунгратским межрайонным экономическим судом от 15 мая 2023 года, с Муйнакского районного предприятия по эксплуатации дорог в пользу ООО "Учкур тош" о взыскании 185 млн сумов, решение не было исполнено в течение года после его принятия.
При помощи Бизнес-омбудсмана отделением Бюро принудительного исполнения Муйнакского района было возбуждено исполнительное производство. В ходе исполнительных действий задолженность была полностью взыскана и перечислена на расчетный счет ООО "Учкур тош".