18-Sentabr, 2024-yil
Навоий инновация институти лицензиясини бекор қилиш юзасидан судга мурожаат қилинганлигидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, Ўзбекистон Республикаси Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги томонидан институт лицензиясини бекор қилиш бўйича судга даъво аризаси киритилган. Вазирлик томонидан институт фаолиятида бир қатор қоидабузарликлар аниқланганлиги, жумладан, таълим фаолияти лицензияда кўрсатилмаган манзилда олиб борилгани, ўқув адабиётлари етишмаслиги, ўқув аудиториялари ва лабораториялар талабларга жавоб бермаслиги каби камчиликлар асос қилиб кўрсатилди.
Вакил девони ходимлари томонидан судда институт манфаати ҳимоя қилинди. Кармана туманлараро иқтисодий судида институт томонидан аниқланган камчиликларнинг асосий қисми бартараф этилганлиги, қоидабузарликлар тизимли хусусиятга эга эмаслиги ва жиддий салбий оқибатларга олиб келмаганлиги инобатга олиниб, вазирликнинг даъво аризасини қаноатлантириш рад этилди.

Интересы частного института были защищены Бизнес-омбудсманом в суде
Навоийский инновационный институт, недовольный обращением в суд с целью аннулирования лицензии обратился к Бизнес-омбудсману.
Как было выяснено, Министерством высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан был подан в суд иск об аннулировании лицензии института. Министерством были выявлены ряд нарушений в деятельности института, в частности, проведение образовательной деятельности по адресу, не указанному в лицензии, нехватка учебной литературы, несоответствие учебных аудиторий и лабораторий требованиям.
Интересы института были защищены сотрудниками аппарата Уполномоченного в суде. Карманинским межрайонным экономическим судом в удовлетворении иска министерства было отказано приняв во внимание, что институтом были устранены основные выявленные недостатки, и что нарушения не носят системный характер и не привели к серьезным негативным последствиям.