16-Sentabr, 2024-yil
Ўзбекистон Президенти ва Германия Федерал Канцлери кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш имкониятларини муҳокама қилдилар
Самарқанд шаҳридаги Конгресс марказида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Германия Федерал Канцлери Олаф Шольцнинг тор доирада ва делегациялар иштирокидаги музокаралари бўлиб ўтди.
Учрашув аввалида давлатимиз раҳбари Федерал Канцлернинг Ўзбекистонга ташрифи тарихий аҳамиятга эга эканини алоҳида таъкидлади.
- Буни кўп қиррали Ўзбекистон-Германия муносабатларини янада ривожлантиришга алоҳида эътиборингиз ва Янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган ортга қайтмас ислоҳотларни қўллаб-қувватлашингизнинг далолати сифатида қабул қиламиз, - деди Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбари меҳмонларни Германия Федератив Республикаси ташкил этилганининг 75 йиллиги ва яқинлашиб келаётган Германия бирлиги куни билан самимий муборакбод этди.
Музокаралар давомида кўп қиррали Ўзбекистон-Германия муносабатларини янада кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Ўтган йили Берлинда ўтказилган олий даражадаги учрашувлар икки мамлакат ўртасидаги амалий ҳамкорликни ривожлантиришга жиддий туртки бергани таъкидланди.
Барча даражалардаги алоқалар фаоллашди. Ўтган йили товар айирбошлаш ҳажми 1 миллиард евродан ошди. Германия бизнеси билан ҳамкорлик кенгаймоқда - йил бошидан буён мамлакатимиз иқтисодиётига Германия компанияларининг 800 миллион евролик инвестициялари киритилди.
Июнь ойида Тошкентда Ўзбекистон-Германия Ишбилармонлар кенгашининг саккизинчи йиғилиши муваффақиятли ўтказилди.
"KfW" банки ва Германия халқаро ҳамкорлик жамиятининг молиявий-техник кўмак лойиҳаларига юқори баҳо берилди.
Ўтган йили Берлин шаҳридаги Янги музейда Ўзбекистон маданий мероси кўргазмасининг ўтказилиши маданий соҳада муҳим воқеа бўлгани, унга Германия пойтахтининг ярим миллиондан ортиқ аҳолиси ва меҳмонлари ташриф буюргани таъкидланди.
Шу йил ёзда Самарқанд шаҳрида Ибн Сино ва Генрих Шиппергес номидаги Тиббиёт фанлари олий мактаби очилгани ҳам мамнуният билан қайд этилди.
Томонлар парламентлар, ҳукуматлар, ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги фаол алоқаларни давом эттириш тарафдори эканликларини билдирдилар.
Ташқи сиёсат идораларига Ўзбекистон-Германия муносабатлари даражасини ошириш масаласини кўриб чиқиш, халқаро ва минтақавий муаммолар, жумладан, Афғонистондаги вазият юзасидан мунтазам маслаҳатлашувлар ўтказиш топширилди.
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, EХҲТ, Европа Иттифоқи институтлари ва бошқа кўп томонлама тузилмалар доирасидаги фаол ҳамкорлик давом эттирилади.
Бугунги саммитга Саноат ва технологиялар бўйича стратегик шериклик дастури тайёрлангани қайд этилди. Германиянинг етакчи компания ва банклари билан умумий қиймати қарийб 9 миллиард евро бўлган ҳамкорлик лойиҳалари ишлаб чиқилмоқда.
Улар "яшил" энергетика, кимё саноати, ўта муҳим хомашёни ўзлаштириш, машинасозлик, тўқимачилик саноати, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш ва бошқа кўплаб йўналишларни қамраб олади.
“Siemens Energy” компанияси билан мамлакатимиз ҳудудларида буғ-газ электр станцияларини қуриш, “Linde Group” компанияси билан "метанол ороли" барпо этиш ва "яшил" аммиак ишлаб чиқариш, “KfW Ipex-Bank” иштирокида йирик мис конини ўзлаштириш, “Giga Fiber” билан мис қазиб олиш ва кабель маҳсулотларини ишлаб чиқариш, “AMK Global” билан углерод толаси, “Guesscon” билан қора қурум ва водород ишлаб чиқариш ва бошқа кўплаб лойиҳалар энг муҳим лойиҳалар сифатида қайд этилди.
Насос тизимларини маҳаллийлаштириш, қайта тикланувчи энергетика, тиббий буюмлар ишлаб чиқариш, логистика марказларини ташкил этиш бўйича бир қатор янги лойиҳалар мавжуд.
Ушбу лойиҳаларни тезлаштириш ва қўллаб-қувватлаш, инвестицияларни рағбатлантиришнинг самарали воситаларини жорий этишга келишилди.
Ташриф давомида ўта муҳим хомашё ресурслари ва иқлим ўзгариши соҳасидаги ҳамкорлик бўйича имзоланадиган битимларнинг аҳамияти таъкидланди.
Ўзбекистон Германия ҳукумати ташаббуси билан тузилган Иқлим клубида иштирок этишдан манфаатдор экани таъкидланди.
Транспорт ва логистика, самарали қуруқлик ва ҳаво йўлакларини ривожлантириш, транспорт харажатларини камайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзбекистон раҳбари “Lufthansa” авиакомпаниясининг мамлакатимизга тўғридан-тўғри парвозларини қайта йўлга қўйиш масаласини кўриб чиқишни таклиф этди.
Ўзбекистон ва Германия ҳудудлари ўртасидаги шериклик муносабатларини кенгайтириш муҳимлиги қайд этилди. Йил бошидан буён Германиянинг иккита федерал ўлкаси вакиллари мамлакатимизга ташриф буюрди. Йил охиригача Берлин, Бавария ва Тюрингия делегацияларининг ташрифи кутилмоқда.
Ташриф давомида меҳнат миграцияси соҳасида шаффоф ва тизимли ҳамкорликни йўлга қўйишга қаратилган битим имзолангани мамнуният билан таъкидланди.
Масъул идоралар даражасида талаб юқори бўлган ўзбекистонлик мутахассисларни тайёрлаш ва Германияга юбориш бўйича амалий ҳамкорлик "йўл харитаси"ни ишлаб чиқиш таклиф этилди.
Германиянинг дуал таълим тизимини Ўзбекистон ҳудудларида кенг жорий этишга қизиқиш билдирилди. Етакчи университетлар ўртасида таълим ва илмий алоқаларни ривожлантириш учун икки мамлакат олий ўқув юртлари форумини ташкил этиш ташаббуси илгари сурилди.
Ўзбекистон томони қўшма дастурларни амалга ошириш, Германия олий таълим муассасаларининг факультетлари ва филиалларини очиш учун барча шароитларни яратишга тайёрлигини билдирди.
Ташриф доирасида Бошқарув кадрларини тайёрлаш қўшма мактаби ишга туширилиши қайд этилди.
Ўзбекистон Президенти ёшларимизнинг немис тилига қизиқиши юқори эканини, бу тилни 300 мингга яқин йигит-қиз ўрганаётганини таъкидлади. Яқинда андижонлик мактаб ўқувчиси Райёна Иброҳимова немис тили бўйича Жаҳон олимпиадасида ғолиб бўлгани бунга ёрқин мисолдир.
Германия томони мамлакатимиз ҳудудларида тил ўрганиш ва ўқитувчилар тайёрлаш дастурларини кенгайтиришга кўмаклашишга тайёрлигини билдирди.
Маданий ҳамкорлик бўйича аралаш комиссия фаолиятини қайта тиклаш таклиф этилди.
Учрашув якунида қабул қилинган қарорлар ва имзоланган битимларни амалга ошириш бўйича қўшма "йўл харитаси"ни тайёрлаш ва қабул қилишга келишиб олинди.

Президент Узбекистана и Федеральный Канцлер Германии обсудили возможности дальнейшего расширения многопланового сотрудничества
В Конгресс-центре города Самарканда состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Федерального Канцлера Германии Олафа Шольца в узком формате и с участием делегаций.
В начале встречи лидер нашей страны особо отметил историческую значимость визита Федерального Канцлера в Узбекистан.
– Рассматриваем это как подтверждение вашего особого внимания к дальнейшему развитию многогранных узбекско-германских отношений и поддержки необратимых реформ в Новом Узбекистане, - подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Глава нашего государства искренне поздравил гостей с 75-летием основания Федеративной Республики Германия и предстоящим Днем германского единства.
В ходе переговоров были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения узбекско-германских многоплановых отношений.
Подчёркнуто, что прошлогодние встречи на высшем уровне в Берлине придали серьезный импульс развитию практического сотрудничества двух стран.
Активизировались контакты на всех уровнях. Товарооборот в прошлом году превысил 1 миллиард евро. Расширяется сотрудничество с немецким бизнесом – с начала года в экономику нашей страны поступили инвестиции компаний Германии на сумму 800 миллионов евро.
В июне в Ташкенте успешно проведено восьмое заседание узбекско-германского Делового совета.
Дана высокая оценка проектам финансово-технического содействия по линии банка KfW и Германского общества по международному сотрудничеству.
Подчеркнуто, что важным событием в культурной сфере стало проведение в прошлом году выставки культурного наследия Узбекистана в Новом музее Берлина, которую посетили свыше полумиллиона жителей и гостей столицы Германии.
С удовлетворением также отмечено открытие этим летом в городе Самарканде Высшей школы медицинских наук имени Авиценны и Генриха Шиппергеса.
Стороны выступили за продолжение активных контактов по линии парламентов, правительств, министерств иностранных дел.
Внешнеполитическим ведомствам поручено рассмотреть вопросы повышения уровня узбекско-германских отношений, проводить регулярные консультации по международной и региональной проблематике, в том числе по ситуации в Афганистане.
Будет продолжено активное взаимодействие в рамках Организации Объединенных Наций, ОБСЕ, институтов Европейского союза и других многосторонних структур.
Отмечено, что к нынешнему саммиту подготовлена стратегическая Программа промышленного и технологического партнёрства. На проработке проекты кооперации с ведущими компаниями и банками Германии на сумму порядка
9 миллиардов евро.
Они охватывают такие направления, как «зелёная» энергетика, химическая отрасль, освоение критических материалов, машиностроение, текстильная промышленность, производство стройматериалов и многие другие.
Среди наиболее значимых отмечены проекты строительства парогазовых электростанций в регионах нашей страны с компанией Siemens Energy, «метанольного острова» и производство «зелёного» аммиака с Linde Group, освоения крупного месторождения меди с участием KfW Ipex-Bank, добыча меди и производство кабельной продукции с Giga Fiber, выпуск углеродного волокна с AMK Global, чёрной сажи и водорода с Guesscon и многие другие.
Есть целый ряд новых проектов локализации насосных систем, возобновляемой энергетики, по выпуску медицинских изделий, созданию логистических центров.
Достигнута договоренность ускорять и поддерживать эти проекты, внедрять эффективные инструменты стимулирования инвестиций.
Подчеркнута важность подписываемых в ходе визита соглашений по сотрудничеству в сфере критических сырьевых ресурсов и изменения климата.
Выражена заинтересованность в участии Узбекистана в Климатическом клубе, созданном по инициативе Правительства Германии.
Особое внимание уделено вопросам транспорта и логистики, развития системы эффективных наземных и воздушных маршрутов, снижения транспортных издержек.
Лидер Узбекистана также предложил рассмотреть вопрос возобновления прямых полётов авиакомпании Lufthansa в нашу страну.
Подчеркнута важность расширения партнерских отношений между регионами Узбекистана и Германии. С начала года нашу страну посетили представители двух федеральных земель Германии. До конца года ожидаются визиты делегаций Берлина, Баварии и Тюрингии.
С удовлетворением отмечено подписание в ходе нынешнего визита Соглашения в области трудовой миграции, направленного на организацию прозрачного и системного сотрудничества в этой сфере.
Предложено на уровне ответственных ведомств разработать «дорожную карту» практического взаимодействия в подготовке и направлении востребованных узбекских специалистов в Германию.
Выражена заинтересованность в широком внедрении германской модели дуального образования в регионах Узбекистана. Для развития образовательного и научного обмена между ведущими университетами предложено запустить Форум вузов двух стран.
Узбекская сторона выразила готовность создать все условия для реализации совместных программ, открытия факультетов и филиалов высших учебных заведений Германии.
Отмечено, что в рамках визита состоится запуск совместной Школы по подготовке управленческих кадров.
Президент Узбекистана подчеркнул высокий интерес нашей молодёжи к немецкому языку, который у нас изучают почти 300 тысяч молодых людей. В качестве примера приведена недавняя победа школьницы из Андижана Районы Ибрагимовой на Всемирной олимпиаде по немецкому языку.
Германской стороной выражена готовность содействовать расширению программ изучения языка и подготовки преподавателей в регионах нашей страны.
Предложено возобновить работу Смешанной комиссии по культурному сотрудничеству.
По итогам встречи достигнута договоренность о подготовке и принятии совместной «дорожной карты» по реализации принятых решений и подписанных соглашений.