13-Sentabr, 2024-yil
Россиянинг "Электроника" (номи ўзгартирилган) МЧЖ раҳбари Мажбурий ижро бюроси ходимларининг ҳаракатсизлигидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Маълум бўлишича, корхона билан "Ўзбекистон темир йўллари" АЖ ўртасида 22.10.2020 йилда тузилган шартнома мажбуриятлари бажарилмаганлиги оқибатида 85 минг АҚШ доллари миқдорида қарздорлик юзага келган. Тошкент шаҳар иқтисодий судининг қарори ва Мажбурий ижро бюросининг қўзғатилган ижро ишига қарамай, қарздорлик 5 ой давомида ундирилмаган.
Бизнес-омбудсманнинг аралашуви туфайли хорижий инвесторнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатлари ҳимоя қилинди ҳамда қарздорлик ундирилди.

При помощи Бизнес-омбудсмана было решено обращение иностранного инвестора
Руководителем российского ООО "Электроника" (наименование изменено) была подана жалоба Бизнес-омбудсману на бездействие сотрудников Бюро принудительного исполнения.
Как было выяснено, в связи с невыполнением обязательств по договору от 22.10.2020 года между предприятием и АО "Узбекистон темир йуллари" была образована задолженность в размере 85 тысяч долларов США. Несмотря на решение Ташкентского городского экономического суда и возбужденное исполнительное производство Бюро принудительного исполнения, задолженность не была взыскана в течение 5 месяцев.
Благодаря вмешательству Бизнес-омбудсмана были защищены права и законные интересы иностранного инвестора путем взыскания задолженности.