11-Sentabr, 2024-yil
Жиззах вилоятида фаолият юритувчи "Давлат ота" (номи ўзгартирилган) МЧЖ раҳбари ҳокимлик қароридан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, 2021 йил 15 январда Арнасой туман ҳокимлиги томонидан 74,6 гектар ер "Давлат ота" МЧЖга қонунчиликка кўра 30 йилга ижарага берилиши кераклигига қарамай, сабзавотчилик билан шуғулланиш учун атиги 1 йил муддатга ажратилган.
Шартнома муддатини қонунда белгиланган муддатга ўзгартириш талаби эса ҳокимликнинг бу борадаги ваколатлари тугатилганлиги важ қилиниб, рад этиб келинган.
Ваҳоланки, туман ҳокимликларининг ер ажратиш ваколати Президентнинг 2021 йил 8 июндаги Фармони билан 2021 йил 1 августдан бекор қилиниши белгиланган.
Бизнес-омбудсманнинг аралашувидан сўнг, вилоят ҳокимлиги томонидан туман ҳокимлиги қарорига ўзгартириш киритилиб, тадбиркорга ер участкаси 30 йил муддатга ижарага берилиши таъминланди.

Земля будет сдана в аренду фермеру на 30 лет
Руководитель ООО «Давлат ота» (название изменено), действующего в Джизакской области, обратился к Бизнес-омбудсману, недовольный решением хокима.
Как было установлено, 15 января 2021 года хокимиятом Арнасойского района ООО «Давлат Ота» был выделен 74,6 га земли сроком на 1 год для выращивания овощей, несмотря на то, что по закону она должна быть сдана в аренду сроком на 30 лет.
Просьба об изменении срока договора на срок, установленный законом, было отклонено, сославшись на прекращение полномочий хокимията в этом направлении.
Однако согласно Указу Президента от 8 июня 2021 года полномочия районных хокимов по выделению земель были отменены с 1 августа 2021 года.
После вмешательства Бизнес-омбудсмана областным хокимиятом были внесены изменения в решение хокима района, и было обеспечен выделение земельного участка в аренду предпринимателю сроком на 30 лет.