Сурхондарёдаги оилавий нодавлат мактабгача таълим ташкилоти ходимларининг ойлик маоши тўлаб берилди
Сурхондарё вилоятида фаолият юритувчи оилавий нодавлат мактабгача таълим ташкилоти (ОНТМ) раҳбари ўз ходимларининг ойлик иш ҳақлари тўланмаётганлигидан шикоят қилиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Мурожаатда Мактабгача ва мактаб таълим вазирлиги томонидан ОНТМга 2024 йил июль ойида 4 нафар ходимига ойлик иш ҳақлари тўланмаётганлиги билдирилган.
Бизнес-омбудсман девони кўмагида масъуллар билан ҳамкорликда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 2 августдаги 426-сонли қарорига асосан ходимлар тўғрисидаги маълумотлар ахборот тизимига (NMTTBAT) киритилди.
Натижада, оилавий нодавлат мактабгача таълим ташкилотининг 4 нафар ходимига 2024 йил июль ойи учун ойлик маоши ҳамда озиқ-овқат учун субсидия пуллари тўлаб берилди.
Эслатиб ўтамиз, оилавий нодавлат мактабгача таълим ташкилоти фаолияти қонун ҳужжатларига мувофиқ муассиснинг маблағлари ҳамда Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети ҳисобидан ажратиладиган субсидиялар ҳисобидан молиялаштирилади.

Была выплачена зарплата сотрудников семейной негосударственной дошкольной образовательной организации в Сурхандарьинской области
Руководитель семейной негосударственной дошкольной образовательной организации (СНДОО), осуществляющей деятельность в Сурхандарьинской области, обратился к Бизнес-омбудсману с жалобой на невыплату заработной платы своим сотрудникам.
Как было отмечено в обращении, Министерством дошкольного и школьного образования не была выплачена заработная плата 4 сотрудников дошкольной организации за июль 2024 года.
При помощи аппарата Бизнес-омбудсмана, в сотрудничестве с ответственными лицами, информация о сотрудниках была внесена в информационную систему данных (NMTTBAT) в соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 2 августа 2022 года № 426.
В результате 4 сотрудникам семейной негосударственной дошкольной образовательной организации была выплачена заработная плата за июль 2024 года, а также субсидии на питание.
Напомним, что деятельность семейной негосударственной дошкольной образовательной организации финансируется в соответствии с законодательством за счет средств учредителя, а также субсидий, выделяемых из Государственного бюджета Республики Узбекистан.