Тадбиркорга қўлланилган асоссиз пеня Бизнес-омбудсман ёрдамида бекор қилинди
Жиззах вилоятида фаолият юритувчи "Сеҳрли диёр" (номи ўзгартирилган) МЧЖ раҳбари суд қароридан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Маълум бўлишича, Жиззах вилоят ҳокимлиги "Ягона буюртмачи хизмати" инжиниринг компанияси ва тадбиркор ўртасида 2023 йил 25 май куни Арнасой туманидаги марказий шифохонанинг ичимлик ва оқова сув тармоқларини 2023 йилнинг 1 октябрь кунига қадар реконструкция қилиш бўйича 1,836 млрд сўмлик пудрат шартномаси имзоланган. Объект 2023 йил 29 декабрда тегишли тартибда фойдаланишга қабул қилинган.
Шунга қарамай, буюртмачи Жиззах туманлараро иқтисодий судига даъво аризаси билан мурожаат қилиб, пудратчи томонидан ишлар белгиланган муддатдан 89 кунга кеч бажарилганлиги сабабли пеня ундиришни талаб қилган. Суднинг 2024 йил 16 апрелдаги ҳал қилув қарорига кўра, пудратчидан буюртмачи фойдасига 25 млн сўм пеня, 34 минг сўм почта харажатлари ва 5 млн сўм давлат божи ундирилиши белгиланган.
Мурожаатда келтирилган важлар вакил девонида ўрганилганда, биринчи инстанция суди ишни бир томонлама кўриб чиққанлиги, томонлар ўртасида тузилган пудрат шартномасига мувофиқ, буюртмачи пудратчига қурилиш ишларини бажариши учун зарур шароитлар яратиши, хусусан, корхона шартнома тузилган вақтдан рухсат берувчи ҳужжатларни олгунига қадар бўлган даврда қурилишни амалга оширишга имкони бўлмаганлиги, даъвогар низони судгача ҳал қилиш (талабнома юбориш) тартибига риоя этмаганлиги каби ҳолатларга эътибор қаратмаганлиги маълум бўлди.
Шунга кўра, Вакил девони томонидан ушбу суд қарорига нисбатан берилган кассация шикояти асосида, Жиззах вилоят судининг 2024 йил 28 августдаги ажрими билан мазкур қарор бекор қилинди. Натижада, тадбиркордан 25 млн сўм пеня ва 5 млн сўм давлат божи ундирилмайдиган бўлди.

Необоснованная пеня, наложенная на предпринимателя, отменена с помощью Бизнес-омбудсмана
Руководитель ООО "Сехрли диёр" (наименование изменено), осуществляющего деятельность в Джизакской области, обратился к Бизнес-омбудсману с жалобой на решение суда.
Как было выяснено, между инжиниринговой компании "Единой службой заказчика" хокимията Джизакской области и предпринимателем 25 мая 2023 года был заключен договор на реконструкцию систем водоснабжения и канализации центральной больницы Арнасайского района стоимостью 1,836 млрд сумов, с условием завершения работ к 1 октября 2023 года. Объект был принят в эксплуатацию в установленном порядке 29 декабря 2023 года.
Несмотря на это, заказчик обратился в Джизакский межрайонный экономический суд с иском о взыскании пени за просрочку выполнения работ на 89 дней. Решением суда от 16 апреля 2024 года было принято решение о взыскании с подрядчика в пользу заказчика 25 млн сумов пени, 34 тысячи сумов почтовых расходов и 5 млн сумов государственной пошлины.
В ходе изучения доводов, представленных в обращении, аппаратом Уполномоченного было установлено, что суд первой инстанции рассмотрел дело в одностороннем порядке, не учитывая ряд важных обстоятельств. В частности, суд не принял во внимание, что согласно договору подряда, заказчик обязан был создать необходимые условия для выполнения строительных работ, включая предоставление разрешительной документации. Также не было учтено, что до получения такой документации подрядчик не мог приступить к работам, и что истцом не был соблюден досудебный порядок урегулирования спора.
В результате кассационной жалобы, поданной аппаратом Уполномоченного на решение суда, определением Джизакского областного суда от 28 августа 2024 года данное решение было отменено. В итоге с предпринимателя не будут взысканы 25 млн сумов пени и 5 млн сумов государственной пошлины.