Тадбиркорга 1,3 млрд сўм жарима қўлланилмайдиган бўлди
Қашқадарё вилояти Яккабоғ туманида рўйхатдан ўтган “Саодат” (номи ўзгартирилган) МЧЖ раҳбари инспекция томонидан жарима қўллаш тўғрисида судга мурожаат қилинганидан норози бўлиб, Бизнес-омбудсмандан ёрдам сўради.
Аниқланишича, тадбиркор Техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасида назорат инспекцияси томонидан текширув натижаси бўйича берилган кўрсатма талабларини тўлиқ бажариб, бу ҳақида назорат қилувчи органни хабардор қилган.
Шунга қарамай, тегишли мувофиқлик сертификати мавжуд бўлмаган даврда маҳсулот реализация қилинганлиги сабабли тадбиркорга умумий сумманинг 50 фоизи – 1,3 млрд сўм миқдорда молиявий жарима қўллаш тўғрисида судга ариза киритган.
Ваҳоланки, “Тадбиркорлик фаолияти эркинлигининг кафолатлари тўғрисида”ги Қонуннинг 40-моддасига кўра, тадбиркорлик субъектлари назорат қилувчи органларнинг текширувлар натижалари бўйича кўрсатмаларини бажарган, шунингдек, белгиланган муддатларда ва тўла ҳажмда ихтиёрий равишда қоплаган, шу жумладан, пеня тўлаган тақдирда, уларга нисбатан молиявий санкциялар қўлланилмайди.
Бизнес-омбудсман девони ходимлари томонидан тадбиркорнинг ҳуқуқлари судда ҳимоя қилиниши натижасида 20.08.2024 йилда суд инспекциянинг аризасини рад этиш тўғрисида ҳал қилув қарори қабул қилди ва тадбиркорга 1,3 млрд сўм жарима кўлланилмайдиган бўлди.

Недопущено применение штрафа в размере 1,3 млрд. сумов в отношении предпринимателя
Руководитель ООО "Саодат" (наименование изменено), зарегистрированного в Яккабагском районе Кашкадарьинской области, обратился к Бизнес-омбудсману, выразив несогласие с обращением инспекции в суд с требованием применения штрафа.
Как было выяснено, предпринимателем были полностью выполнены требования предписания, выданного Инспекцией по контролю в области технического регулирования по результатам проверки, после чего контролирующий орган был уведомлен об этом.
Несмотря на это, инспекцией был подан иск в суд о наложении на предпринимателя финансового штрафа в размере 50% от общей суммы реализованной продукции в период отсутствия сертификата соответствия – 1,3 млрд сумов.
Согласно статье 40 Закона "О гарантиях свободы предпринимательской деятельности", в случае выполнения субъектами предпринимательства предписаний контролирующих органов по результатам проверок, а также добровольного возмещения причиненного ущерба в установленные сроки и в полном объеме, в том числе в случае выплаты пени, финансовые санкции к ним не применяются.
В результате защиты прав предпринимателя сотрудниками аппарата Бизнес-омбудсмана в суде, 20.08.2024 года судом было принято решение об отказе в удовлетворении иска инспекции и отменено применение в отношении предпринимателя штрафа в размере 1,3 млрд сумов.