Андижонда тадбиркорнинг биноси тақиқдан чиқарилди
Жалақудуқ туманида фаолият юритувчи нодавлат таълим муассасаси раҳбари фойдаланиб келаётган бинони тақиқдан чиқаришда амалий ёрдам сўраб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, Жалақудуқ туман ҳокимининг 2018 йилдаги қарорига биноан, туман Халқ таълими бўлимига қарашли мактаб бино-иншоотлари ва ер майдонлари тадбиркорга нодавлат таълим муассасаси ташкил этиш учун ажратилган.
Бироқ Андижон вилоят Солиқ бошқармаси қарорига асосан, туман Мактабгача ва мактаб таълими бўлимидан солиқ қарзи ундириш ҳамда Хўжаобод туманлараро иқтисодий судининг ижро варақасига асосан “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ фойдасига қарз ундириш белгиланган.
Шу сабабли Мажбурий ижро бюроси Жалақудуқ туман бўлими ҳамда солиқ органи томонидан Мактабгача ва мактаб таълими бўлимининг мулкларига тақиқ қўйилгани маълум бўлди.
Тақиқлар мавжудлиги сабабли, “E-IJRO AUKSION” (аввалги “Uzkad”) дастури орқали мулкдорни ўзгартириш имкони мавжуд эмаслигича қолаётган эди.
Вакил девони ходимларининг аралашуви билан кўчмас мулк Жалақудуқ туман Мактабгача ва мактаб таълими бўлимига тегишли бўлмаганлиги сабабли бинога қўйилган тақиқ бекор қилиниши таъминланди.

В Андижане был снят арест здания, принадлежавшего предпринимателю
Руководителем частного образовательного учреждения, действующего в Джалакудукском районе, было подано заявление Бизнес-омбудсману об оказании практической помощи в снятии ареста со здания, которое находилось в пользовании предпринимателя.
Как было выяснено, в соответствии с решением хокима Джалакудукского района от 2018 года, школьные здания и земельные участки, принадлежащие районному отделу народного образования, были выделены предпринимателю для создания частного образовательного учреждения.
Однако, согласно решению, Андижанского областного налогового управления, с районного отдела дошкольного и школьного образования было установлено взыскание налоговой задолженности, а также на основании исполнительного листа межрайонного экономического суда Ходжаабадского района взыскание задолженности в пользу АО "Узбекистанские железные дороги".
В связи с этим стало известно, что Джалакудукским районным отделом Бюро принудительного исполнения и налоговым органом был наложен арест на имущество отдела дошкольного и школьного образования.
В связи с наложенными арестами, изменение собственника посредством программы "E-IJRO AUKSION" (ранее "Uzkad") оставалось невозможным.
В результате принятых мер со стороны сотрудников аппарата Уполномоченного, арест с указанного здания был снят в связи с установлением факта принадлежности данного объекта недвижимости предпринимателю.