Муаммолар муҳокама қилиниб, таклифлар қўллаб-қувватланди
20 август куни Нукус шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Президентининг тадбиркорлар билан навбатдаги очиқ мулоқоти бўлиб ўтди.
Сўнгги йилларда анъанага айланган бу мулоқот соҳадаги тизимли муаммоларни ҳал этиши, таклифлар муҳокама қилиниши ва янги қулайликлар яратиши билан ишбилармонлар кутадиган тадбирга айланди.
Бу сафарги очиқ мулоқот йил мобайнида давом этди, дейиш мумкин. Президентдан бошлаб Бош вазир, Бош вазир ўринбосарлари, вазирлар, ҳокимлар, Савдо-саноат палатаси раҳбари, Бизнес омбудсман тадбиркор билан доимий мулоқотда бўлди.
Тасдиқланган режадан ташқари, тадбиркорлар кўтарган 700 дан ортиқ масала, ташаббус ва янги лойиҳалар қўллаб-қувватланди, 8 триллион сўм қўшимча маблағ ажратилди. Саноат, қишлоқ хўжалиги, хизматлар ривожи, тадбиркорлик инфратузилмаси учун яна 18 триллион сўм йўналтирилди. Энг муҳими, маҳалладаги кичик лойиҳадан тортиб, мега лойиҳагача қўллаб-қувватлаш бўйича янги тизим йўлга қўйилди.
Илгари кредит, бозор топиш, инфратузилма билан боғлиқ муаммолар, тинимсиз “текшир-текширлар” сабабли 60 фоиз янги тадбиркорлар фаолияти биринчи йилнинг ўзидаёқ тўхтаб қолар эди. Бугунга келиб, уч йилдан ортиқ ишлаётган корхоналар улуши 76 фоизни ташкил этиб, илк бор 300 мингтага етган. Яна 100 мингдан зиёд шундай якка тартибдаги тадбиркорлар бор.
Бу йилнинг ўзида тадбиркорларнинг товар айланмаси ўтган йилга нисбатан 25 фоизга кўпайиб, 986 триллион сўмга етди. Йиллик айланмаси 10 миллиард сўмдан 100 миллиард сўмгача бўлган ўрта корхоналар 2 карра кўпайди. Айланмаси 100 миллиард сўмдан ортиқ йирик корхоналар эса 2 минг 200 тадан ошди. Бу ҳам – ўтган йилга нисбатан 2 баравар кўп бўлди.
Солиқ, банк, молия, бутун иқтисодиёт комплекси “маҳаллабай” ва “мижозбай” ишлаётгани натижасида олдин зарар билан ишлаган 16 минг корхона ярим йилда 6,5 триллион сўм фойдага чиқди.
Бугунги кунда 100 тадан ортиқ ишчиси бор корхоналар 3 мингга яқинлашиб, улардаги иш ўрни бир йилда 440 мингга кўпайди. Хусусий секторда 5 миллион сўмдан кўп маош оладиган ишчилар 1 миллиондан ошди. Шундан 370 минги 10 миллион сўмдан зиёд ойлик олади. Булар тадбиркорлар “соядан чиқиб”, қонуний фаолият, соғлом рақобат йўлига ўтаётганидан далолат беради.
Яна бир мисол. Тадбиркорлик рейтингида “А” ва “Б” – яхши тоифага кирувчи корхоналар 91 мингга кўпайган, яна 170 минг корхона энг паст – “Д” тоифадан чиқарилган. Бунинг ҳисобига, солиқ текширувлари ўтган йилга нисбатан 2 карра қисқарган. Лекин шу даврда йирик солиқ тўловчилар тушумлари 10 фоизга, вилоят даражасидаги корхоналарда 25 фоизга, туман тадбиркорлари тўлаётган солиқлар 40 фоизга ўсган. Бу солиқчиларнинг иш услуби ўзгараётгани, бизнес қилиш эркинлашгани натижасидир.
Қўшни давлатлар билан алоқалар мисли кўрилмаган даражага чиқди. Ўзбекистон маҳаллий корхоналар учун ҳам, чет эл компаниялари учун ҳам катта бозорга, минтақадаги саноат хабига айланиб улгурди.
Яқинда мамлакатимиз ялпи ички маҳсулоти илк бор 100 миллиард доллардан ошди. Жорий йил олти ойда тўғридан-тўғри хорижий инвестиция ҳажми ўтган йилга нисбатан 2 карра ўсиб, 14 миллиард долларга етди. Бундай рақамлар 33 йиллик тарихимизда бўлмаган.
– Буларнинг барчаси саккиз йил олдин ўзаро ишонч асосида бошлаган ислоҳотларимиз, тадбиркорлар билан елкама-елка туриб, доим мулоқотда бўлиб ишлаганимиз натижаси. Ҳали имкониятларимиз бундан карра-карра кўп. Энг муҳими, уларни ишга солишга қодир бўлган сиздек ватанпарвар ва жонкуяр тадбиркорларимиз бор, – деди Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбари бешта йўналишда янги ташаббусларни айтиб ўтди.
Биринчи йўналиш – кичик ва ўрта бизнес учун молиявий ресурсларни кўпайтириш.
Аввало, энди кичик ва ўрта бизнесни қўллаб-қувватлашда барча банклар ва микромолия ташкилотлари иштирок этиши мумкин бўлади. Микрокредитлар миқдори 3 карра оширилиб, 300 миллион сўмга етказилади. Бунда, кредитнинг 100 миллион сўмгача бўлган қисмига гаров талаб қилинмайди.
Иккинчидан, микромолия хизматларини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш давом эттирилади. Уларга жорий йилдаги 1,6 триллион сўмга қўшимча 1 триллион сўм ресурс ажратилади.
Бундан ташқари, Микрокредитбанк ҳам ўзининг микромолия ташкилотлари орқали йил якунигача яна 1 триллион сўм жалб қилади. Устав капитали камида 50 миллиард сўм бўлган микромолия банклари ташкил этиш мумкин бўлади.
Шунингдек, микромолия ташкилотлари учун қўшимча имкониятлар яратилиб, тадбиркорларга хорижий валютада хизмат кўрсатиш ва лицензия асосида тўлов ташкилоти сифатида фаолият юритишга рухсат берилади.
Учинчидан, Ўзбекистон Президентининг шу йил 12 августдаги фармонига мувофиқ, факторинг ташкилоти учун кенг йўл очилди. Энди улар хорижий валютада ҳам хизмат кўрсатади. Бу бўйича электрон платформа ишга туширилиб, унда тадбиркорлар ўзига қулай молиявий маҳсулотни танлаш имкониятига эга бўлади.
Умуман, факторингни оммалаштириш ҳисобидан тадбиркорларга айланма учун 20 триллион сўм, экспортчи корхоналарга 1 миллиард доллар қўшимча молиявий ресурслар пайдо бўлади.
Тўртинчидан, ислом молиясига доир қонун ишлаб чиқилади. Бу янги молиявий хизматлар тақдим этилиши, кўп инвесторлар кириб келиши ва 5 миллиард долларлик қўшимча ресурс пайдо бўлишига туртки беради.
Бешинчидан, давлат жалб қилган маблағларни йирик корхоналарга бериш амалиётидан босқичма-босқич воз кечилади. Бундай маблағларни бериш икки йил ичида камида 40 фоизга қисқаради. Банклар буни ҳисобидан камида 30 триллион сўмни хусусий бизнесга йўналтиради.
Иккинчи йўналиш – бизнесни инфратузилма, ер ва энергия билан таъминлаш.
Очиқ мулоқот доирасида келиб тушган 2 мингта мурожаат ер ва инфратузилма билан боғлиқ. Янги инвестиция лойиҳаларида ер сотиб олиш харажатлари кескин ошаяпти.
Шу боис энди тадбиркор аукциондан ер сотиб олганда, унга қўшилган қиймат солиғи ҳисоблаш бекор қилинади. Тошкент шаҳри ва вилоят марказларида сотилган ер бўйича харид суммасини уч йилгача, қолган ҳудудларда беш йилгача, 4 ва 5-тоифа туманлар учун эса, ўн йилгача бўлиб-бўлиб тўлашга рухсат берилади.
Иккинчидан, энди янги ерларни ажратишда биноларни лойиҳалашдан объектни топширишгача бўлган муддатлар мажбурий кўрсатилади.
Учинчидан, ҳар бир ер участкаси учун асосий фаолият турини қайсиларига алмаштириш мумкинлиги, қандай ёрдамчи иншоотларни жойлаштира олиши аниқ белгилаб берилади. Бунинг учун 1 январдан ер участкалари ва капитал қурилиш объектларининг ягона классификатори жорий этилади.
Тўртинчидан, саноат корхоналарига электр ва табиий газ бўйича чекловлар қисқартирилади. Яъни, электр ва газ истеъмоли лимитдан 20 фоизгача ошиб кетса ҳам, базавий тариф сақланиб қолади. Агар истеъмол 20 фоиздан ўтиб кетса, ошган қисмига тўлов 20 фоиз қимматлашади. Шунингдек, энди “инкассо” бўлганда ҳам, коммунал хизматларга тўловлар тўхтатилмайди.
Учинчи йўналиш – ички бозорда тенг рақобат муҳитини яратиш, ташқи бозорларга чиқиш имкониятларини кенгайтириш.
Шу мақсадда Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш жараёни давом эттирилиб, рақобат ривожлантирилади. Бу борада металлургия, кимё, энергетика ва телекоммуникация тармоғида эксклюзив ҳуқуқлар бекор қилинди.
Энди корпоратив харидларда ишлаб чиқариш учун олинадиган маҳсулотларга ҳам нарх устуворлиги бекор қилинади. Бундан буён, ҳеч кимда алоҳида ҳуқуқ бўлмайди, хоҳ давлат стратегик корхонаси бўлсин, хоҳ хусусий корхона ёки хорижий инвестор бўлсин, иқтисодиётда барча тенг шароитда ишлайди.
Иккинчидан, тармоқларни ривожлантиришга берилган маблағдан 200 миллион доллари экспортолди молиялаш учун йўналтирилади. Шундан, 50 миллион доллари банк кредитлари учун кафилликка берилади. Бу маблағлар ҳисобидан бир йил ичида қўшимча 1 миллиард доллар экспорт бўлади.
Учинчидан, юк ташиш бўйича “Е-логистика” платформаси ишга туширилиб, экспортчилар учун қайси корхонада қанча рухсатнома борлигини кўриш, тўғридан-тўғри шартнома тузиш имкони яратилади.
Тўртинчидан, энди четдан ускуна ва бутловчи қисм олиб келишда, шартнома муддати бузилмаса, муддати ўтган қарздорлик бўлмайди.
Бундан буён, божхона органининг экспортни тасдиқловчи электрон маълумоти қўшилган қиймат солиғини қайтариш учун асос бўлади, бошқа ортиқча ҳужжатлар талаб этилмайди.
Бешинчидан, чет элда бизнес қилиб, катта тажриба орттирган ватандошларимиз билан экспортчи корхоналар ҳамкорлиги кенгайтирилади.
Олтинчидан, давлат харидида маҳаллий маҳсулот улушини ошириш рағбатлантирилади. Жумладан, энергетика, нефтгаз, кимё, металлургия, темир йўл каби тармоқлардаги йирик корхоналар 2-3 йиллик буюртмаларини кооперация порталига олдиндан жойлаштиради. Маҳаллий корхоналар эса, ушбу буюртмалар асосида янги турдаги маҳсулотларни ишлаб чиқаришни йўлга қўяди. Уларнинг лойиҳаларига дастлабки босқичда 100 миллион доллар йўналтирилади.
Еттинчидан, ҳудудий электр тармоқлари бошқарувига хусусий сектор жалб этилади. Хусусан, октябрда Самарқанд вилоятидаги электр тармоқларига хусусий оператор жалб қилиш бўйича тендер эълон қилинади. Келгуси йил Жиззах ва Сирдарёда ҳам худди шундай ишлар амалга оширилади.
Саккизинчидан, йил якунигача яна 300 та кон ва майдонлар тадбиркорларга таклиф қилинади. Қурилишда қум-шағалга эҳтиёжни қоплаш мақсадида 110 миллион куб метр захирали 172 та кон ҳам тадбиркорлик учун ажратилади.
Тўртинчи йўналиш – хизматлар соҳасига янги туртки бериш.
Ўзбекистонда банд аҳолининг 52 фоизи хизматлар соҳасида ишлаяпти. Энди барча жабҳада сунъий интеллект технологиялари кенг жорий қилинади. IT-паркда сунъий интеллект маркази очилади. Лойиҳаларни молиялаштириш учун 50 миллион доллар ажратилади.
Иккинчидан, стартап лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш экотизими яратилади. Бунинг учун венчур жамғармалар фаолияти йўлга қўйилади. Шунингдек, стартап хориждан олиб келган ҳар 1 доллар инвестициясига давлат ҳам 1 доллар ресурс беради. Стартап ишланмаларини патентлаш ва савдо белгиларини рўйхатдан ўтказиш каби харажатларни давлат қоплаб беради.
Учинчидан, хизматларни маҳаллийлаштириш мақсадида бир йил ичида 3 минг мутахассис Германия, Япония, Жанубий Корея, Хитой ва Туркиядаги ишлаб чиқарувчи компанияларга малака оширишга юборилади. Йирик корхоналарга сервис кўрсатишда маҳаллий корхоналар иштирокини кенгайтириш дастури ишлаб чиқилади.
Тўртинчидан, 1 январдан умумий овқатланиш корхоналарига қўшилган қиймат солиғининг бир қисми тадбиркорга “кэшбек” сифатида қайтариб берилади. Бундай солиқ тўлашга ўтган ресторан ва кафеларга фойда солиғи 2 карра камаяди.
Бундан ташқари, 1 декабрдан бу корхоналар нақд пулга сотиб олган қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини кирим қилишда ҳеч қандай ҳужжат талаб қилинмайди. Ресторан ва кафелар ишчилар билан қисқа муддатли, соддалашган меҳнат шартномасини тузиб, ишлаши мумкин бўлади.
Бешинчидан, энди 1 октябрдан, худди Тадбиркорлик рейтинги каби, “Шаффоф қурилиш” тизимини тадбиркорларнинг ўзи юритади. Консалтинг марказлари функциялари тўлиқ хусусий секторга ўтказилади.
Бешинчи йўналиш – бизнес учун тўсиқ ва ғовларни янада қисқартириш.
Биринчидан, тадбиркорлик учун тўсиқларни бартараф этиш мақсадида аҳолининг ҳаёти ва соғлиғига ҳақиқий хавф солувчи мезонлар реестри ишлаб чиқилади. Унда йўқ мезон бўйича тадбиркор фаолиятини тўхтатган мансабдор жавобгарликка тортилади.
Иккинчидан, тадбиркорларни жиноий жавобгарликка тортиш янада либераллашади.
Учинчидан, энди кредит қайтмаса, гаровдаги мулкни савдога чиқаришдан олдин, унинг ҳозирги бозор қиймати аниқланади. Қайтмаган қарздорлик гаров қийматининг 15 фоизидан кам бўлса, ундирув мулкка қаратилмайди. Банк мижозига қарзни бошқа манба ҳисобидан қоплашга имкон беради.
Тўртинчидан, энди ер савдосидан тушган маблағлар аввало, бино бузилиши бўйича тадбиркорлардан қарзни сўндиришга қаратилади.
Президент бу йилги очиқ мулоқот айнан Қорақалпоғистонда ўтказилаётганига эътибор қаратиб, бу ерда тадбиркорлик қилиш афзаллигини айтди. Хусусан, Қорақалпоғистонда бизнес учун бирорта ҳудудда йўқ 50 дан ортиқ имтиёзлар берилган. Қорақалпоғистонда ер ажратишни содда тизими жорий этилган. Бу ҳудуд катта бозорларга чиқиш учун ҳам қулай.
Ушбу имкониятларни самарали ишга солиш мақсадида “Қорақалпоғистонда бизнес қилинг” дастури қабул қилиниши таъкидланди.
Тадбир очиқ мулоқот тарзида давом этди. Марказий ва ҳудудий студиялардан қатнашган тадбиркорлар, чет элларда ўз бизнесини очган ватандошларимиз ўз фикр-мулоҳазаларини билдирди. Муаммолар муҳокама қилиниб, таклифлар қўллаб-қувватланди.

Обсуждены проблемы и предложения бизнеса
20 августа в Нукусе состоялся очередной открытый диалог Президента Республики Узбекистан с предпринимателями.
Этот диалог, ставший традиционным в последние годы, является долгожданным событием для предпринимателей, поскольку служит эффективной платформой для решения системных проблем в сфере, обсуждения предложений и создания новых стимулов.
Можно сказать, что в этот раз открытый диалог продолжался в течение всего года. Сам Президент, а также Премьер-министр, его заместители, министры, хокимы, руководитель Торгово-промышленной палаты, Бизнес-омбудсман постоянно поддерживали связь с предпринимателями.
В результате этого взаимодействия было поддержано более 700 вопросов, инициатив и новых проектов, выдвинутых предпринимателями, а также выделено дополнительно 8 триллионов сумов. Кроме того, еще 18 триллионов сумов было направлено на развитие промышленности, сельского хозяйства, сферы услуг и предпринимательской инфраструктуры. Самое важное достижение — налажена новая система поддержки от малых проектов в махаллях до мегапроектов.
Ранее из-за проблем с кредитами, поиском рынков сбыта, инфраструктурой и бесконечными проверками, деятельность 60 процентов новых предпринимателей прекращалась уже в первый год. В настоящее время доля предприятий, действующих более трех лет, составляет 76 процентов, и впервые она достигла 300 тысяч. Это касается и 100 тысяч индивидуальных предпринимателей.
Только в этом году оборот предпринимателей увеличился на 25 процентов по сравнению с прошлым годом и достиг 986 триллионов сумов. Число средних предприятий с годовым оборотом от 10 до 100 миллиардов сумов удвоилось, а количество крупных предприятий с оборотом более 100 миллиардов сумов превысило 2,2 тысячи, что в два раза больше, чем в прошлом году.
Благодаря тому, что налоговый, банковский, финансовый и экономический комплексы работают в разрезе махаллей и клиентов, 16 тысяч ранее убыточных предприятий получили 6,5 триллиона сумов прибыли за полгода.
На сегодняшний день количество предприятий с более чем 100 работниками приблизилось к 3 тысячам, а число рабочих мест в них за год увеличилось на 440 тысяч. В частном секторе более 1 миллиона работников получают зарплату свыше 5 миллионов сумов, из них 370 тысяч — свыше 10 миллионов сумов. Это свидетельствует о том, что предприниматели выходят из тени, переходят к законной деятельности и здоровой конкуренции.
Еще один пример — в рейтинге предпринимательства количество предприятий категории "A" и "B" увеличилось на 91 тысячу, еще 170 тысяч предприятий были исключены из самой низкой категории "D". Благодаря этому налоговые проверки сократились вдвое по сравнению с прошлым годом. При этом за этот период поступления крупных налогоплательщиков выросли на 10 процентов, предприятий областного уровня — на 25 процентов, а налоги, уплачиваемые предпринимателями районов, — на 40 процентов. Это результат изменения стиля работы налоговых органов и либерализации ведения бизнеса.
Отношения с соседними государствами достигли беспрецедентного уровня. Узбекистан уже стал большим рынком как для местных предприятий, так и для иностранных компаний, а также промышленным хабом в регионе.
Недавно валовой внутренний продукт страны впервые превысил 100 миллиардов долларов. За шесть месяцев текущего года объем прямых иностранных инвестиций удвоился по сравнению с прошлым годом и достиг 14 миллиардов долларов. Такие показатели не наблюдались за всю 33-летнюю историю независимого развития.
— Все это результат начатых восемь лет назад реформ, основанных на взаимном доверии, работе бок о бок с предпринимателями и постоянном диалоге. У нас еще много возможностей. Самое важное, у нас есть такие патриотичные и самоотверженные предприниматели, как вы, которые способны их реализовать, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства озвучил новые инициативы по пяти направлениям.
Первое направление — увеличение финансовых ресурсов для малого и среднего бизнеса.
Прежде всего, отныне все банки и микрофинансовые организации смогут участвовать в поддержке малого и среднего бизнеса. Размер микрокредитов будет увеличен в три раза и доведен до 300 миллионов сумов. При этом залог в части кредита до 100 миллионов сумов не потребуется.
Кроме того, “Микрокредитбанк” через свои микрофинансовые организации до конца года привлечет еще 1 триллион сумов. Станет возможным создание микрофинансовых банков с уставным капиталом не менее 50 миллиардов сумов.
Также будут созданы дополнительные возможности для микрофинансовых организаций: предпринимателям будет разрешено оказывать услуги в иностранной валюте и осуществлять деятельность в качестве платежной организации на основе лицензии.
В-третьих, в соответствии с указом Президента Узбекистана от 12 августа текущего года для факторинговых организаций открылись широкие возможности. Теперь они будут обслуживать клиентов и в иностранной валюте. Будет запущена электронная платформа, на которой предприниматели смогут выбрать удобный для себя финансовый продукт.
В целом, благодаря популяризации факторинга, предпринимателям станут доступны 20 триллионов сумов на оборотные средства, а предприятиям-экспортерам — дополнительно 1 миллиард долларов финансовых ресурсов.
В-четвертых, будет разработан закон об исламских финансах. Это будет способствовать предоставлению новых финансовых услуг, притоку большего количества инвесторов и созданию дополнительных ресурсов на 5 миллиардов долларов.
В-пятых, поэтапно будет прекращена практика передачи крупным предприятиям средств, привлеченных государством. Предоставление таких средств сократится не менее чем на 40 процентов в течение двух лет. За счет этого банки направят частному бизнесу не менее 30 триллионов сумов.
Второе направление — обеспечение бизнеса инфраструктурой, землей и энергией.
Две тысячи обращений, поступивших в рамках открытого диалога, связаны с землей и инфраструктурой. Затраты на приобретение земли для новых инвестиционных проектов резко выросли.
Поэтому теперь, когда предприниматель покупает землю на аукционе, налог на добавленную стоимость начисляться не будет. В городе Ташкенте и областных центрах будет разрешено расплачиваться за приобретенную землю в рассрочку до трех лет, в остальных регионах — до пяти лет, а для районов 4-й и 5-й категорий — до десяти лет.
Во-вторых, теперь при выделении новых земель будут обязательно указываться сроки от проектирования зданий до сдачи объекта.
В-третьих, для каждого земельного участка будет четко определено, на какие виды деятельности можно заменить основной вид деятельности, какие вспомогательные сооружения можно разместить. Для этого с 1 января будет введен единый классификатор земельных участков и объектов капитального строительства.
В-четвертых, ограничения на электроэнергию и природный газ для промышленных предприятий будут сокращены. Базовый тариф сохранится, даже если потребление электроэнергии и газа превысит лимит на 20 процентов. Если превышение лимита составит более 20 процентов, тариф за превышенную часть увеличится на 20 процентов. Также оплата коммунальных услуг не будет приостановлена даже при наличии инкассо.
Третье направление — создание равной конкурентной среды на внутреннем рынке и расширение возможностей выхода на внешние рынки.
С этой целью будет продолжен процесс вступления во Всемирную торговую организацию, будет развиваться конкуренция. Уже отменены эксклюзивные права в металлургической, химической, энергетической и телекоммуникационной отраслях.
Теперь при корпоративных закупках будет отменен ценовой приоритет на продукцию, приобретаемую для производства. Отныне никто не будет иметь особых прав, будь то государственное стратегическое предприятие, частное предприятие или иностранный инвестор — все будут работать в равных экономических условиях.
Во-вторых, из средств, выделенных на развитие отраслей, 200 миллионов долларов будут направлены на предэкспортное финансирование. Из них 50 миллионов долларов будут предоставлены в качестве поручительства по банковским кредитам. За счет этих средств в течение года будет дополнительно экспортировано продукции на 1 миллиард долларов.
В-третьих, будет запущена платформа "Е-логистика" по перевозке грузов, что позволит экспортерам видеть, у какого предприятия и сколько имеется разрешений на перевозку, и заключать прямые договоры.
В-четвертых, теперь при ввозе оборудования и комплектующих не будет образовываться задолженность, если срок договора не будет нарушен.
Отныне электронная справка таможенного органа, подтверждающая экспорт, будет основанием для возврата налога на добавленную стоимость, и другие лишние документы не потребуются.
В-пятых, будет расширено сотрудничество предприятий-экспортеров с нашими соотечественниками, имеющими большой опыт ведения бизнеса за рубежом.
В-шестых, будет стимулироваться увеличение доли отечественной продукции в государственных закупках. В частности, крупные предприятия энергетической, нефтегазовой, химической, металлургической, железнодорожной отраслей разместят заказы на 2-3 года на кооперационном портале. Местные предприятия на основе этих заказов наладят производство новых видов продукции. На их проекты на начальном этапе будет направлено 100 миллионов долларов.
В-седьмых, к управлению региональными электрическими сетями будет привлечен частный сектор. В частности, в октябре будет объявлен тендер на привлечение частного оператора в электросети Самаркандской области. В следующем году такая же работа будет проведена в Джизакской и Сырдарьинской областях.
В-восьмых, к концу года предпринимателям будут предложены еще 300 месторождений и участков с полезными ископаемыми. Для покрытия потребности в песке и гравии также будут выделены 172 месторождения с запасами в 110 миллионов кубометров.
Четвертое направление — дать новый импульс сфере услуг.
В Узбекистане 52 процента занятого населения работают в сфере услуг. Теперь во всех сферах будут широко внедряться технологии искусственного интеллекта. В IT-парке откроется центр искусственного интеллекта. На финансирование проектов будет выделено 50 миллионов долларов.
Во-вторых, будет создана экосистема поддержки стартап-проектов. Для этого будет налажена деятельность венчурных фондов. Также государство предоставит ресурс в размере одного доллара на каждый доллар инвестиций, которые стартап привлек из-за рубежа. Такие расходы, как патентование стартап-разработок и регистрация торговых марок, будут покрываться государством.
В-третьих, в целях локализации услуг в течение года 3 тысячи специалистов будут направлены на повышение квалификации в производственные компании Германии, Японии, Южной Кореи, Китая и Турции. Будет разработана программа расширения участия местных предприятий в сервисном обслуживании крупных предприятий.
В-четвертых, с 1 января часть налога на добавленную стоимость для предприятий общественного питания будет возвращена предпринимателю в виде кешбэка. Налог на прибыль ресторанов и кафе, перешедших на уплату такого налога, будет снижен в два раза.
Кроме того, с 1 декабря при оприходовании сельскохозяйственной продукции, приобретенной этими предприятиями за наличные деньги, никаких документов не потребуется. Рестораны и кафе смогут нанимать работников по краткосрочным, упрощенным трудовым договорам.
В-пятых, с 1 октября система "Шаффоф курилиш", аналогичная Рейтингу предпринимательства, будет вестись самими предпринимателями. Функции консалтинговых центров будут полностью переданы частному сектору.
Пятое направление — дальнейшее сокращение барьеров и преград для бизнеса.
Во-первых, в целях устранения барьеров для предпринимательства будет разработан реестр критериев, представляющих реальную угрозу жизни и здоровью населения. Должностные лица, приостановившие деятельность предпринимателя по отсутствующему в реестре критерию, будут привлечены к ответственности.
Во-вторых, привлечение предпринимателей к уголовной ответственности будет еще более либерализовано.
В-третьих, отныне в случае нарушения сроков возврата кредита перед выставлением на торги заложенного имущества будет определяться его текущая рыночная стоимость. Если непогашенная задолженность составляет менее 15 процентов от стоимости залога, взыскание не будет обращено на имущество. Банк позволит клиенту погасить задолженность за счет другого источника.
В-четвертых, теперь средства, поступившие от продажи земли, будут направлены, прежде всего, на погашение задолженности предпринимателей по сносу зданий.
Президент обратил внимание на то, что в этом году открытый диалог проводится именно в Каракалпакстане, и отметил преимущества ведения предпринимательства здесь. В Каракалпакстане для бизнеса предоставлено более 50 льгот, которых нет ни в одном другом регионе. В Каракалпакстане внедрена простая система выделения земель. Регион также удобен для выхода на большие рынки.
Отмечалось, что в целях эффективного использования этих возможностей будет принята программа "Занимайся бизнесом в Каракалпакстане".
Мероприятие продолжилось в форме открытого диалога. Предприниматели из центральных и региональных студий, соотечественники, ведущие бизнес за рубежом, высказали свое мнение. Были обсуждены проблемы и поддержаны предложения.