Қорақалпоғистонга инвестиция оқими ошмоқда
Охирги 7 йилда Қорақалпоғистон Республикасида 17 триллион 800 миллиард сўмлик 6 минг 784 та лойиҳа амалга оширилган. Уларнинг натижасида 56 мингта иш ўрни яратилган. Шу даврда 2 миллиард 815 миллион долларлик экспорт қилинган. Бу йил республикада умумий қиймати 874 миллион долларлик 470 та лойиҳа амалга оширилмоқда.
Бу изчил давом эттирилиб, Қорақалпоғистонда хорижий инвестор ва маҳаллий тадбиркорлар томонидан умумий қиймати 9,5 миллиард долларлик 124 та лойиҳа шакллантирилган. Шундан қарийб 1 миллиард 800 миллион долларлик 10 таси давлатимиз раҳбарига тақдимот қилинди.
Лойиҳаларга Хитой, Саудия Арабистони, Германия, Россия, Испания каби мамлакатлар компаниялари инвестиция киритмоқда. Улар энергетика, иссиқлик таъминоти, тоғ-кон ва кимё саноати, қурилиш материаллари, хизмат кўрсатиш ва бошқа тармоқларни қамраб олган.
Масалан, Саудия Арабистони билан ҳамкорликда Нукус шаҳрида марказлашган иссиқлик таъминоти тизимини яхшилаш, Испания инвестицияси иштирокида Қораўзак туманида қуёш ва шамол электр станциялари қуриш, германиялик инвесторлар томонидан Нукус туманида мисни қайта ишлаш ва кабеллар ишлаб чиқариш лойиҳалари режалаштирилган.
Мазкур 124 та лойиҳа натижасида 20 мингдан ортиқ аҳоли иш билан таъминланади.
Давлатимиз раҳбари ишбилармонларга ҳар томонлама мададкор бўлиб, лойиҳаларни жадаллаштириш муҳимлигини таъкидлади.

Инвестиции в Каракалпакстан растут
За последние 7 лет в Республике Каракалпакстан реализовано 6 784 проекта на сумму 17 триллионов 800 миллиардов сумов. В результате создано 56 тысяч рабочих мест. За этот период было экспортировано товаров на 2 миллиарда 815 миллионов долларов. В этом году в республике реализуется 470 проектов на общую сумму 874 миллиона долларов.
Этот процесс последовательно продолжается – в Каракалпакстане иностранными инвесторами и местными предпринимателями сформировано 124 проекта на общую сумму 9,5 миллиарда долларов. Из них 10 проектов на сумму около 1 миллиарда 800 миллионов долларов были представлены сегодня главе нашего государства.
В проекты инвестируют компании из таких стран, как Китай, Саудовская Аравия, Германия, Россия, Испания. Они охватывают энергетику, теплоснабжение, горнодобывающую и химическую промышленность, производство строительных материалов, сферу услуг и другие отрасли.
Например, в сотрудничестве с Саудовской Аравией планируется улучшить систему централизованного теплоснабжения в городе Нукусе, построить солнечные и ветряные электростанции в Караузякском районе с участием испанских инвестиций, а немецкими инвесторами - реализовать проекты по переработке меди и производству кабелей в Нукусском районе.
В результате реализации этих 124 проектов будет обеспечено работой более 20 тысяч человек.
Глава государства подчеркнул важность всесторонней поддержки предпринимателей и ускорения реализации проектов.