Президент қўшма корхонанинг янги лойиҳаси билан танишди
Президент Шавкат Мирзиёев Қорақалпоғистон Республикасига ташрифини саноат салоҳияти билан танишишдан бошлади.
“Nukus Eleсtroapparat” қўшма корхонаси 2017 йилда ишга тушган, унда электр энергияси тармоғи учун кучланиш қурилмалари ишлаб чиқарилади. Жорий йил июнда бу ерда 10 миллион доллардан зиёд маблағ эвазига қуёш панелларини ясаш лойиҳаси ишга туширилди. Ускуналар Корея Республикасидан келтириб ўрнатилди. Ишлаб чиқариш жараёни 100 фоиз автоматлаштирилган. Лойиҳанинг йиллик қуввати 273 минг дона.
Бу мамлакатимизда муқобил энергетикадан фойдаланиш борасидаги ишларда қўл келади. Ҳозиргача турли иншоот ва хонадонларда 600 мегаватт қувватли қуёш панеллари ўрнатилган. Бу ҳали давом этади.
Қўшма корхона ички бозорда талаб юқори маҳсулотни маҳаллийлаштириш билан бирга 4 миллион долларлик экспорт имкониятига ҳам эга бўлди. 70 киши иш билан таъминланди.
Давлатларимиз раҳбари иш жараёнини кўздан кечирди, ходимлар билан суҳбатлашди. Мутасаддиларга бундай корхоналарни кўпайтириш, уларда бозор талаби юқори маҳсулотлар ишлаб чиқариш бўйича кўрсатмалар берилди.
Шу ерда тармоқ корхоналарида ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар намойиш этилди.
Заводнинг ўзида ҳам 125 киловатт қувватли қуёш панеллари ўрнатилган. Ундан олинган электр ички эҳтиёжлар учун ишлатилади, ортиқчаси ҳудудий электр тармоғига сотилади.
Сўнгги йилларда юртимизда 2 миллиард доллар инвестиция ҳисобига қуввати 2,6 гигаватт 10 та қуёш ва шамол станциялари ишга туширилди. Шунингдек, умумий қиймати 19 миллиард доллар бўлган 18,6 гигаваттли 32 та “яшил” лойиҳа бўйича иш олиб борилмоқда. Умуман, 2030 йилгача энергетика балансида қайта тикланувчи қувватлар улушини 40 фоизга етказиш мақсад қилинган.

Президент ознакомился с новым проектом совместного предприятия
Президент Шавкат Мирзиёев начал свою поездку в Республику Каракалпакстан с ознакомления с промышленным потенциалом региона.
Совместное предприятие “Nukus Eleсtroapparat” было введено в строй в 2017 году, оно производит силовое оборудование для электросетей. В июне текущего года здесь был запущен проект по изготовлению солнечных панелей стоимостью более 10 миллионов долларов. Оборудование было доставлено и установлено из Республики Корея. Производственный процесс полностью автоматизирован. Годовая мощность проекта составляет 273 тысячи единиц.
Это будет способствовать дальнейшему внедрению альтернативной энергетики в нашей стране. На сегодняшний день в различных сооружениях и домах установлены солнечные панели общей мощностью 600 мегаватт. Этот процесс продолжается.
Наряду с локализацией востребованной на внутреннем рынке продукции совместное предприятие получило возможность экспортировать продукцию на 4 миллиона долларов. Обеспечено работой 70 человек.
Глава нашего государства ознакомился с технологическим процессом, побеседовал с работниками. Ответственным лицам даны указания по увеличению количества таких предприятий и производству ими продукции с высоким спросом на рынке.
Здесь же была представлена продукция, производимая предприятиями отрасли.
На самом заводе установлены солнечные панели мощностью 125 киловатт. Полученная электроэнергия используется для внутренних нужд, а излишки реализуются в региональную электросеть.
За последние годы в нашей стране за счет инвестиций в размере 2 миллиардов долларов введены в эксплуатацию 10 солнечных и ветряных станций общей мощностью 2,6 гигаватта. Также ведется работа по 32 "зеленым" проектам мощностью 18,6 гигаватта общей стоимостью 19 миллиардов долларов. В целом к 2030 году намечено довести долю возобновляемых источников энергии в энергетическом балансе до 40 процентов.