Икки нафар тадбиркор фойдасига салкам 1,2 млрд сўм ундириш тўғрисида қарор чиқарилди
Қашқадарё вилоятида фаолият юритувчи “Обод маскан” МЧЖ ва “Шифо дармон” МЧЖлар (номлари ўзгартирилган) дебитор қарздорликни ундиришда амалий ёрдам сўраб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилдилар.
Аниқланишича, “Обод маскан” МЧЖ ва Қарши туманида 2-сон касб-ҳунар мактаби ўртасида мактаб биносини жорий таъмирлаш ишларини бажариш тўғрисида умумий қиймати 993 млн сўмлик пудрат шартномаси имзоланган. Шартномада белгиланган мажбуриятлар МЧЖ томонидан тўлиқ бажарилган бўлса-да, касб-ҳунар мактаби томонидан тўлов амалга оширилмаган.
Иккинчи ҳолатда эса “Шифо дармон” МЧЖ ва Қарши шаҳар тиббиёт бирлашмаси ўртасида шартнома тузилган. Шартномага асосан, МЧЖ дори-дармон ва тиббиёт маҳсулотлари билан таъминлаш, тиббиёт бирлашмаси эса олган маҳсулот қийматини МЧЖ ҳисоб-рақамига келишилган муддатда ўтказиб бериш мажбуриятини олган. МЧЖ томонидан дори-дармон ва тиббиёт маҳсулотлари ўз вақтида таъминлаб берилган бўлса-да, бирлашма томонидан мавжуд тўловлар амалга оширилмаган. Хусусан, тарафлар ўртасида тузилган солиштирма далолатномада бирлашманинг МЧЖ олдидаги қарздорлиги 202 млн сўмни ташкил қилиши қайд этилган.
Фуқаролик кодексининг 236-моддасига мувофиқ, мажбуриятлар мажбурият шартларига ва қонун ҳужжатлари талабларига мувофиқ, бундай шартлар ва талаблар бўлмаганида эса — иш муомаласи одатларига ёки одатда қўйиладиган бошқа талабларга мувофиқ лозим даражада бажарилиши керак.
Шу сабабли, Бизнес-омбудсман томонидан жавобгарлардан “Обод маскан” МЧЖ фойдасига 993 млн сўм, “Шифо дармон” МЧЖ фойдасига 202 млн сўм ундириш тўғрисида Қарши туманлараро иқтисодий судига даъво аризалари киритилди.
Судда даъво талаблари асосли эканлиги қайд этилган ҳолда тўлиқ қаноатлантирилди ҳамда тадбиркорлар фойдасига тегишли суммалар ундирилиши белгиланди.

Принято решение о взыскании в пользу двух предпринимателей денежной суммы в размере около 1,2 миллиарда сумов
Два предприятия, ООО "Обод маскан" и ООО "Шифо дармон" (наименования изменены), осуществляющие деятельность в Кашкадарьинской области, обратились к Бизнес-омбудсману с просьбой оказать практическую помощь во взыскании дебиторской задолженности.
Как было выяснено, между ООО "Обод маскан" и Профессиональной школой №2 Каршинского района был заключен договор подряда на проведение текущего ремонта здания школы на общую сумму 993 млн сумов. Несмотря на полное выполнение обязанностей со стороны Обществом по договору, профессиональной школой не была произведена оплата.
Во втором случае между ООО "Шифо дармон" и Каршинским городским медицинским объединением был заключён договор. Согласно договору, ООО обязывалось поставлять лекарственные средства и медицинские изделия, а медицинским объединением должна была быть перечислена стоимость полученной продукции на расчётный счёт ООО в согласованные сроки. Несмотря на своевременную поставку лекарственных средств и медицинских изделий Обществом, оплата объединением также не была произведена. В частности, в акте сверки, составленном между сторонами, была зафиксирована задолженность объединения перед ООО в размере 202 млн сумов.
Согласно статье 236 Гражданского кодекса, обязательства должны исполняться надлежащим образом в соответствии с условиями обязательства и требованиями законодательства, а при отсутствии таковых условий и требований — в соответствии с обычаями делового оборота или иными обычно предъявляемыми требованиями.
В связи с этим, Бизнес-омбудсманом были поданы в Каршинский межрайонный экономический суд исковые заявления о взыскании с ответчиков в пользу ООО "Обод маскан" 993 млн сумов и в пользу ООО "Шифо дармон" 202 млн сумов.
Судом была отмечена обоснованность исковых требований, иски были полностью удовлетворены, и принято решение о взыскании соответствующих сумм в пользу предпринимателей.