Тошкент шаҳрида реклама баннерлари билан боғлиқ вазият бўйича нима янгиликлар?
Апрель ойидан бошлаб, ижтимоий тармоқларда Тошкент шаҳрида реклама конструкциялари бузилиши масаласи жамиятнинг диққат-эътиборини ўзига тортмоқда. Бир гуруҳ тадбиркорлик субъектлари ноодатий усул орқали, яъни Президентдан ёрдам сўраб, ўзларига тегишли бўлган реклама объектларига мурожаатларини жойлаштиришди.
Аввалироқ, ушбу масала Бизнес-омбудсманнинг назоратига олинганлиги тўғрисида расмий баёнот берилган эди. Дастлабки ўрганишларга кўра, тадбиркорларга тегишли реклама конструкцияларининг демонтажи Халқ депутатлари Тошкент шаҳар Кенгашининг 2021 йил 27 мартдаги 323/37-6-сонли “Тошкент шаҳрида ташқи реклама соҳасидаги фаолиятни тартибга солиш тўғрисида”ги қарори асосида амалга оширилмоқда.
Бизнес-омбудсман томонидан юқоридаги қарорнинг қонунийлиги ўрганилганда, “Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар тўғрисида”ги қонунининг
21 ва 22-моддалари талабларига асосан ушбу қарор лойиҳаси адлия органларида экспертизадан ўтказилмаганлиги аниқланди.
Шундан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатидан Халқ депутатлари Тошкент шаҳар Кенгашининг юқоридаги қарорнинг қонунийлигига баҳо бериш ҳамда ваколат доирасида уни қайта кўриб чиқилишида амалий ёрдам бериш сўралди.

Как развиваются события с демонтажем рекламных баннеров в городе Ташкенте?
С апреля месяца внимание общественности в социальных сетях привлекает проблема демонтажа рекламных конструкций в Ташкенте. Группа субъектов предпринимательства необычным способом обратилась за помощью к Президенту, а именно разместив свои обращения на принадлежащих им объектах рекламы.
Ранее было опубликовано официальное заявление о том, что данный вопрос изучается Бизнес-омбудсманом. По предварительным данным, демонтаж принадлежащих предпринимателям рекламных конструкций осуществляется основываясь на решение Кенгаша народных депутатов города Ташкента от 27 марта 2021 года № 323 / 37-6 «О регулировании размещения наружной рекламы в городе Ташкенте».
При изучении Бизнес-омбудсманом законности данного решения, выявлено, что при подготовке проекта решения не проведена правовая экспертиза в органах юстиции в соответствии с требованиями статей 21 и 22 Закона «О нормативных правовых актах».
В связи с этим в Сенат Олий Мажлиса Республики Узбекистан было направлено Заключение о необходимости оценки законности вышеуказанного решения Кенгаша народных депутатов города Ташкента и оказании практического содействия в его пересмотре в рамках полномочий.