55 нафар ҳоким ёрдамчиси тадбиркорлар мурожаатини ўз вақтида кўрмагани учун жазоланди
Бизнес-омбудсман томонидан тадбиркорлар мурожаатларининг ўз вақтида кўриб чиқилиши таҳлил қилинганда, айрим ҳоким ёрдамчилари томонидан қонунбузилиш ҳолатлари аниқланди.
Вазирлар Маҳкамасининг 373-сон қарорига асосан, ҳоким ёрдамчиси тадбиркорнинг кредит олиш учун аризасини 5 кун ичида кўриб чиқиб, Ягона электрон платформага ўз хулосасини киритиши шарт.
Аммо Жиззах вилоятидаги 55 нафар ҳоким ёрдамчиси ушбу талабга риоя қилмаган. Уларнинг ҳаракатсизлиги оқибатида 110 дан ортиқ тадбиркорнинг мурожаати ўз вақтида кўриб чиқилмади.
Зомин туманидаги "Яхши ният" (номи ўзгартирилган) МЧЖ раҳбарининг кредит олиш учун аризаси белгиланган муддатдан 60 кунга кечикиб кўриб чиқилгани бунга мисол бўла олади.

55 помощников хокима были наказаны за несвоевременное рассмотрение обращение предпринимателей
В ходе анализа своевременности рассмотрения обращений предпринимателей, проведенного Бизнес-омбудсманом, были выявлены нарушения со стороны некоторых помощников хокимов.
Согласно постановлению Кабинета Министров № 373, помощник хокима обязан рассмотреть заявление предпринимателя на получение кредита в течение 5 дней и внести свое заключение в Единую электронную платформу.
Однако 55 помощниками хокима в Джизакской области не были выполнены данное требование. В результате бездействия более 110 обращений предпринимателей не были рассмотрены своевременно.
Примером может служить тот факт, что заявление руководителя ООО "Яхши ният" (наименование изменено) в Зоминском районе на получение кредита было рассмотрено с опозданием на 60 дней от установленного срока.