Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 2 августдаги 426-сон қарори билан тасдиқланган “Оилавий нодавлат мактабгача таълим ташкилотлари тўғрисида”ги Низомнинг 18-бандига кўра, Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги хизмати электрон сўров олганидан сўнг уч иш куни мобайнида белгиланган тартибда ўрганишларни ўтказиб, оилавий МТТни жойлаштириш учун танланган манзилда фаолиятни амалга ошириш мақсадга мувофиқлиги ёки мувофиқ эмаслиги ҳақидаги хулосаларни электрон кўринишда НМТТБАТ (нодавлат мактабгача таълим ташкилотлари боғча ахборот тизимига)га киритиши белгиланган.
Бироқ, Наманган вилоятида санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги хизматининг туман (шаҳар) бўлимларида юқоридаги Низом талаблари бажарилмаган. Тадбиркорларнинг мурожаатлари ўз муддатларида кўриб чиқилмаган.
Тадбиркорларнинг 45 та мурожаатини кўриб чиқишда қонунбузилиши ҳолатларига йўл қўйганлиги учун 13 та туман (шаҳар) Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги бўлимлари (Косонсой, Наманган, Давлатобод, Норин, Поп, Уйчи, Учқўрғон, Чуст, Янгиқўрғон, Мингбулоқ, Тўрақўрғон, Чортоқ туманлари ва Наманган шаҳар) мансабдор шахсларига нисбатан маъмурий жавобгарлик белгиланди.
Мисол учун, Поп туманида фаолият юритувчи якка тартибдаги тадбиркор Э.Н.нинг 18.06.2024 йилдаги оилавий МТТ фаолиятини ташкил этиш ҳақидаги мурожаати туман санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги бўлими томонидан кўриб чиқилмаган ва тегишли хулоса тақдим этилмаган.
Шу каби камчиликларга йўл қўйган санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги хизмати Наманган вилоят бошқармасининг туман (шаҳар) бўлимларининг 11 нафар мансабдор шахсларига маъмурий жавобгарлик чоралари белгиланди.

Сотрудники органов санитарии были привлечены к ответственности
Согласно пункту 18 Положения «О негосударственных дошкольных образовательных организациях семейного типа», утвержденного постановлением Кабинета Министров от 2 августа 2022 года № 426, Служба санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья обязана в течение трех рабочих дней после получения электронного запроса провести проверку в установленном порядке и внести в электронном виде в ИСНДОО (информационную систему негосударственных дошкольных образовательных организаций) заключение о целесообразности или нецелесообразности осуществления деятельности по выбранному адресу для размещения семейного дошкольного образовательного учреждения.
Однако, в Наманганской области районными (городскими) отделами службы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья требования вышеуказанного Положения не были выполнены. Обращения предпринимателей не были рассмотрены в установленные сроки.
В связи с допущенными нарушениями законодательства при рассмотрении 45 обращений предпринимателей, к административной ответственности были привлечены должностные лица 13 районных (городских) отделов санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья (Косонсойский, Наманганский, Давлатабадский, Норинский, Папский, Уйчинский, Учкурганский, Чустский, Янгикурганский, Мингбулакский, Туракурганский, Чартакский районы и город Наманган).
Например, обращение индивидуального предпринимателя Э.Н., осуществляющего деятельность в Папском районе, от 18.06.2024 года об организации деятельности семейного дошкольного образовательного учреждения не было рассмотрено районным отделом санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья, и соответствующее заключение не было предоставлено.
В связи с аналогичными нарушениями, допущенными районными (городскими) отделами управления санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья Наманганской области, к 11 должностным лицам были применены меры административной ответственности.