Ўзбекистон Республикаси Президенти минтақада амалий ҳамкорликнинг устувор йўналишларини қайд этди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 9 август куни Остона шаҳрида Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг олтинчи Маслаҳат учрашувида иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Марказий Осиё давлатлари раҳбарлари Маслаҳат учрашувидаги нутқи
Қадрли ҳамкасблар!
Қозоғистон Республикаси Президенти ҳурматли Қасим-Жомарт Кемелевич Тоқаевга анъанавий дўстона қабул ва саммит юксак даражада ташкил этилгани учун билдирилган самимий миннатдорлик сўзларига қўшиламан.
Ҳурматли Қасим-Жомарт Кемелевич, сизнинг минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва мамлакатларимизнинг умумий манфаатларини илгари суриш йўлидаги фаол саъй-ҳаракатларингизни алоҳида таъкидлаб ўтмоқчиман.
Сизнинг ташрифимиз арафасида эълон қилинган “Марказий Осиё Ренессанси: барқарор тараққиёт ва фаровонлик сари” дастурий мақолангизда биргаликда олиб бораётган ишларимиз ва янги босқичда минтақавий кооперация истиқболларини чуқур таҳлил қилиб бергансиз.
Олти йил олдин айнан шу ерда, Остонада биз биринчи Маслаҳат учрашувини ўтказган эдик.
Ўтган давр мобайнида барча мамлакатларимизда, ҳеч муболағасиз, тарихий учрашувлар – саммитлар бўлиб ўтди. Кўп асрлик дўстлик ва яхши қўшничилик солномасида янги саҳифа очдик.
Очиқ ва самарали мулоқотларимиз, илгари сурилган муҳим ташаббуслар, ишга туширилган кўп томонлама лойиҳалар ва дастурлар, амалга оширилган кўплаб қўшма тадбирлар ва шу каби бошқа ҳаракатларимиз минтақа қиёфасини ва имижини тубдан ўзгартирди.
Биз самарали ҳамкорлик қилиб, муҳим масалаларни ҳал қила бошладик. Ўзаро савдо, инвестиция, юк ташиш, фуқароларнинг ташрифлари ҳажми бир неча баробар кўпайди.
Ташқи шерикларимиз томонидан амалий қизиқиш сезиларли даражада ортди. Юқорида айтилганидек, “Марказий Осиё плюс” форматидаги турли учрашувлар шундан далолат беради.
Бугун биз умумминтақавий ўзига хосликни шакллантириш жараёни бошлангани ҳақида ишонч билан айтишимиз мумкин.
Фурсатдан фойдаланиб, барча ҳамкасбларимга бирдамлик ва ҳамжиҳатликни мустаҳкамлаш, мамлакатларимиз ташқи сиёсатининг устувор йўналиши сифатида минтақадаги кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтириш йўлидаги умумий саъй-ҳаракатларни қўллаб-қувватлаганликлари учун миннатдорлик билдираман.
Мен бугун минтақавий ўзаро ҳамкорлик механизмлари ва институтларини ишга тушириш, жумладан, миллий координаторлар, тармоқ вазирликлари ва идоралари вакиллари учрашувлари бўйича билдирилган таклифларни қўллаб-қувватлайман.
Ҳозирги босқичда биз қабул қилган қарорларни амалга ошириш ва қўшма лойиҳаларни илгари суриш учун самарали воситалар керак, деб ҳисоблайман.
Умуман олганда, минтақавий интеграцияни чуқурлаштириш ва узоқ муддатли шериклик кун тартибини бойитиш учун Маслаҳат учрашуви форматини янада такомиллаштириш масалаларини биргаликда кўриб чиқиш вақти келди, деб ҳисоблайман.
Шу мақсадда биз минтақа мамлакатлари етакчи таҳлил марказлари ва илмий-тадқиқот институтларининг Марказий Осиё эксперт форумининг навбатдаги йиғилишини Ўзбекистонда ўтказишни таклиф қиламиз. Уларнинг концептуал тавсиялари ва таклифларини кейинги саммитимиз давомида биргаликда кўриб чиқишимиз мумкин.
Ҳурматли учрашув иштирокчилари!
Марказий Осиё ўзининг геосиёсий жойлашуви туфайли глобал ишонч инқирози ва можаролар кескинлашувининг барча салбий оқибатларини тўлиқ бошдан кечирмоқда.
Украина атрофида ва Яқин Шарқда содир бўлаётган воқеалар минтақанинг барқарор ривожланишига тўғридан-тўғри таъсир кўрсатмоқда. Анъанавий савдо ва транспорт занжирлари бузилди. Биз санкциялар сиёсатининг асирига айландик, логистика харажатлари сезиларли даражада ошди, инфляция босими кучаймоқда. Жаҳон капитал бозорида имкониятлар қисқармоқда, протекционизм кучайиб, янги-янги тўсиқлар пайдо бўлмоқда.
Минтақамиз барқарорлигининг муҳим омили ҳисобланган қўшни Афғонистондаги вазиятнинг ривожланиши билан боғлиқ масалалар халқаро кун тартибида иккинчи даражага тушиб қолди.
Шуни таъкидлаб ўтмоқчиманки, Марказий Осиёнинг бугуни ва келажаги, мамлакатларимиз ва халқларимиз фаровонлиги кўп жиҳатдан умумий саъй-ҳаракатларимизга, яқиндан ҳамкорлик қилиш, қатъий чоралар кўриш ва минтақа манфаатларини биргаликда илгари суришга тайёрлигимизга боғлиқ.
Ташқи сиёсат идораларимиз томонидан стратегик ҳужжат – Минтақавий хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш концепциясини ишлаб чиқиш мақсадга мувофиқ, деб ҳисоблаймиз.
Амалий минтақавий ҳамкорликнинг, бизнинг нуқтаи назардан, устувор ҳисобланган йўналишларига қисқача тўхталиб ўтмоқчиман.
Биринчи. Бизга янги драйверлар, узоқ муддатли истиқболда иқтисодий шерикликни ривожлантиришнинг янги модели керак.
Мамлакатларимиз табиий савдо шериклари бўлиб, миллий иқтисодиётларимиз бир-бирини тўлдиради.
Шу билан бирга, таҳлиллар шуни кўрсатмоқдаки, бугунги кунда мамлакатларимиз умумий товар айланмасида ички минтақавий савдонинг улуши сезиларли даражада эмас. Марказий Осиёда тўлақонли эркин савдо ҳудудини шакллантириш йўлида ҳамон тўсиқлар сақланиб қолмоқда.
Биз халқаро экспертларни жалб қилган ҳолда таҳлил ўтказдик ва келгуси беш йилда ўзаро савдо ҳажмини икки баробар оширишни таъминлайдиган биринчи навбатдаги чора-тадбирларни белгилаб олдик. Бу беш юздан ортиқ позициядаги товарлардир.
Бу ўринда аввало тариф ва нотариф тўсиқларни бартараф этиш, мувофиқлик сертификатларини ўзаро тан олиш ва регламентларни унификация қилиш, божхона операциялари ва фитосанитария тартиб-таомилларини рақамлаштириш, давлат харидлари жараёнида ўзаро иштирок этиш имкониятларини кўриб чиқиш каби чора-тадбирлар ҳақида гап бормоқда.
Ягона минтақавий бозорни шакллантириш бизнинг узоқ муддатли истиқболга мўлжалланган стратегик мақсадимиз бўлиши керак.
Ушбу масалаларнинг барчасини кўриб чиқиш учун мамлакатларимиз Бош вазирлари ўринбосарлари даражасида Иқтисодий кенгаш – мунтазам равишда учрашувларни йўлга қўйишни таклиф қиламиз.
Биз шундай биринчи учрашувни келгуси йили Тошкент шаҳрида ташкил қилишга ва унинг доирасида Ҳудудлар форуми ва тармоқ конференциялари, саноат салоҳияти кўргазма-ярмаркаси, экспорт имкониятлари тақдимотларини ташкил этган ҳолда Марказий Осиё бизнес ҳамкорлиги ҳафталигини ўтказишга тайёрмиз.
Иккинчи. Саноат кооперациясини ўзаро қўллаб-қувватлаш ва рағбатлантириш.
Биз минтақадаги ҳар бир мамлакат билан аллақачон бундай ҳамкорлик бўйича муваффақиятли намуналарга эгамиз. Чегараолди ҳамкорликка доир махсус ҳудудлар, замонавий автомобиллар, маиший электроника, фармацевтика препаратлари ишлаб чиқариш, қишлоқ хўжалиги ва тўқимачилик кластерлари, логистика марказлари ва инфратузилма лойиҳалари шулар жумласидандир.
Биз кучларимизни бирлаштириб, қисқа қўшилган қиймат занжирларини яратиш, етакчи халқаро компаниялардан инвестиция ва технологияларни жалб қилиш, кооперациянинг янги шаклларини жорий этиш орқали минтақани саноатлаштиришнинг ягона харитасини шакллантиришга эриша оламиз, деб ҳисоблайман.
Ушбу устувор йўналиш бўйича вазирлар даражасида Кенгаш фаолиятини йўлга қўйиш ва дастурий ҳужжат тайёрлаш муҳим аҳамиятга эга.
Шунингдек, Марказий Осиё инвестиция кенгашини таъсис этиш, минтақа мамлакатлари Инновацион ривожланиш банкини ташкил этиш, қўшма инвестиция форумларини мунтазам ўтказиб бориш ҳам истиқболли масалалар ҳисобланади.
Таъкидлаб айтаман, барча Марказий Осиё давлатларининг инвестициявий жозибадорлиги ушбу йўналишдаги ишларнинг мувофиқлаштирилган ҳолда олиб борилишига боғлиқ.
Учинчи. Жаҳон банки хулосасига кўра, мамлакатларимиз ҳали ҳам дунёдаги иқтисодиёти энг кам “бирлашган” мамлакатлар қаторида қолмоқда.
Гап ички минтақавий транспорт-коммуникация тармоғи ҳақида бормоқда.
Бундан ташқари, минтақа географиясининг ўзига хослиги туфайли ташқи савдо юкларини ташиш харажатлари улуши товар якуний қийматининг 50 фоизига етмоқда. Бу жаҳондаги ўртача кўрсаткичдан 4-5 баробар юқори.
Мен самарали транспорт йўлакларини ривожлантириш бўйича комплекс чора-тадбирларни қабул қилишни қўллаб-қувватлаганликлари учун ҳамкасбларимдан миннатдорман.
Бугун кун тартибида Европа Иттифоқи, Хитой, Жанубий ва Жануби-Шарқий Осиё ҳамда Яқин Шарқ бозорларига чиқишни таъминловчи кўплаб лойиҳалар мавжуд.
Келишилган тариф сиёсатини шакллантириш ва амалга ошириш, миллий ташувчиларни қўллаб-қувватлаш бўйича имтиёз ва преференцияларни қўллаш, транспорт тармоқлари ва инфратузилмасини модернизация қилиш, чегара пунктларининг ўтказиш қобилиятини ошириш, транспорт секторини рақамлаштириш масалалари тизимли ёндашувни талаб қилади.
Фурсатдан фойдаланиб, Транспорт ва транзит тўғрисидаги битимни қабул қилиш бўйича таклифимизни қўллаб-қувватлаганингиз учун миннатдорлик билдираман. Унинг қоидаларини амалга ошириш мақсадида транспорт вазирликлари, ташувчилар ва экспедиторлар, логистика компаниялари ва мутахассислар иштирокида Экспертлик конференциясини ўтказишни таклиф қиламиз.
Тўртинчи. Озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш соҳасида ишларни мувофиқлаштирилган ҳолда амалга ошириш лозим.
БМТ Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилотининг миллий экспертлари ва мутахассислари таъкидлашича, биз нафақат асосий турдаги озиқ-овқат маҳсулотлари бўйича ички минтақавий эҳтиёжларни таъминлашимиз, балки халқаро бозорда мустаҳкам ўринларни эгаллашимиз мумкин.
Аграр ишлаб чиқаришнинг инновацион усуллари, сув тежовчи технологияларни жорий этиш, ҳосилдорликни ошириш, чуқур қайта ишлашни ривожлантириш, селекция соҳасида илмий ишларни кучайтириш, кластерлар ва “ақлли фермалар”ни яратиш муҳимдир.
Тошкент шаҳрида сентябрь ойида БМТ Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти билан ҳамкорликда денгизга чиқиш имконияти бўлмаган мамлакатларнинг озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш бўйича халқаро форум ташкил этиш ниятидамиз. Форум доирасида Минтақавий стратегия ишлаб чиқиш учун қишлоқ хўжалиги вазирларининг алоҳида учрашувини ўтказишни таклиф қиламиз.
Бешинчи. Глобал иқлим ўзгариши оқибатлари мамлакатларимизнинг ҳар бирида сезилмоқда. Ҳарорат кўтарилиши, музликлар эриши, тошқинлар, қурғоқчиликлар, чанг бўронлари ва бошқа кўплаб табиат ҳодисалари жиддий талафотлар етказишда давом этмоқда.
Жорий йилнинг ноябрь ойида Озарбайжонда бўлиб ўтадиган Иқлим саммити давомида мамлакатларимиз ягона позиция билан чиқишлари мумкин.
Бу ўринда сўз халқаро жамоатчилик, фондлар ва донорлик ташкилотлари эътиборини ушбу ўткир муаммолар, жумладан, Орол фожиасига ечим топишга қаратиш мақсадида минтақадаги экологик вазият ҳақида қўшма тақдимот ўтказиш ҳақида кетмоқда.
Бизнинг янги таклифларимиз қаторида Марказий Осиёни барқарор ривожлантириш комплекс дастури, Трансчегаравий дарёларнинг сув ресурсларидан оқилона фойдаланишнинг минтақавий стратегиясини ишлаб чиқиш ва қабул қилиш масалалари ҳам бор.
Олтинчи. Энергетика секторидаги ҳамкорлик айниқса долзарбдир.
Бугунги кунда минтақавий кўламда электр энергияси генерациясини ошириш ва уни учинчи мамлакатларга экспорт қилиш бўйича қатор стратегик лойиҳалар ишлаб чиқилмоқда. Бундан ташқари, атом энергетикасини ривожлантириш, углеводородларни етказишни ошириш бўйича режалар мавжуд.
Бу энергетика вазирларининг доимий учрашувлари доирасида мувофиқлаштирилган ишларни олиб бориш учун муҳим йўналишлардан бири, деб ҳисоблайман.
Ҳурматли делегациялар раҳбарлари!
Биз мамлакатларимиз парламентлари ўртасида ўзаро самарали алмашувларни ривожлантиришни юқори баҳолаймиз ва ҳар томонлама қўллаб-қувватлаймиз.
Келгуси ойда кўҳна Хива шаҳрида минтақа мамлакатларининг навбатдаги Парламентлараро форумини ўтказишни режалаштирганмиз.
Маданий-тарихий мероснинг умумийлигини ҳисобга олган ҳолда, халқларимизнинг минтақа келажаги учун дахлдорлиги, бирдамлиги, умумий масъулиятни англашини кучайтиришга катта эътибор беришимиз лозим.
Ўйлайманки, “Марказий Осиё тарихи ва маданияти: ягона ўтмиш ва умумий келажак” халқаро медиа платформасининг тезроқ ишга туширилиши ушбу йўналишда муҳим амалий қадам бўлади.
Минтақа халқларининг ўзаро бир-бирини тушуниши ва бирдамлигини янада мустаҳкамлаш мақсадида минтақавий ўзига хосликни шакллантиришнинг амалий жиҳатларига бағишланган илмий форум ўтказишни таклиф қиламиз.
“Марказий Осиё ёшлар кун тартиби – 2030”ни илгари суриш ва ёш авлодни ҳамкорлик дастурларига жалб қилиш учун доимий равишда Инновацион ғоялар ва лойиҳалар минтақавий ёшлар танловини ўтказишни таклиф қиламиз.
Марказий Осиё таълим ва академик алмашув дастурини қабул қилиш ва мамлакатларимиздаги етакчи олий ўқув юртларининг дипломларини ўзаро тан олиш тўғрисидаги битимни ишлаб чиқишни муҳим деб ҳисоблаймиз.
Шунингдек, минтақа давлатларининг иқтидорли талабалари ўқиши учун ўзаро келишувлар асосида стипендиялар ажратишни таклиф қиламиз.
Ушбу лойиҳаларни батафсил муҳокама қилиш учун Тошкент шаҳрида октябрь ойида Марказий Осиё биринчи таълим форумини ўтказиш ниятидамиз.
Мамлакатларингиз миллий делегациялари таркибига таълим вазирлари, етакчи университетлари ректорлари, олимлар ва экспертлари қўшилса, биз бундан мамнун бўлар эдик.
Туризм сектори минтақавий ҳамкорликнинг янги драйверига айланиб бормоқда. Мамлакатларимиздаги ички минтақавий туристик оқим улуши сўнгги йилларда сезиларли даражада ошди.
Туристик алмашувни кенгайтириш мақсадида “Битта тур – бутун минтақа”  тамойили бўйича миллий ай-ди карталарни ўзаро тан олиш ва оммавий туристик маҳсулотларни ишлаб чиқиш масалаларини ўрганиб чиқишни таклиф қиламиз.
Ҳурматли ҳамкасблар!
Бугун биз муҳим ҳужжатларни, шу жумладан, Минтақавий ҳамкорликни ривожлантиришни 2040 йилгача мўлжалланган концепциясини имзолаяпмиз.
Муносабатларимизнинг шартномавий-ҳуқуқий базасини мустаҳкамлаш ва уни янада ривожлантириш учун Марказий Осиёда стратегик шериклик ва ҳамкорлик тўғрисида кўп томонлама битимни имзолашга тайёрлашни таклиф қиламиз.
Ишончим комил, бугунги учрашувнинг сермаҳсул натижалари минтақада дўстлик ва яхши қўшничилик янада мустаҳкамланишига, халқларимизнинг фаровонлиги йўлида ўзаро амалий ҳамкорликни кенгайтиришга хизмат қилади.
Фурсатдан фойдаланиб, Сизларнинг барчангизни келгуси йил август ойида Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг еттинчи саммитида иштирок этиш учун Ўзбекистонга таклиф қиламан.
Озарбайжон Республикаси Президенти ҳурматли Илҳом Ҳайдарович Алиевни самимий қутлайман.
Озарбайжоннинг иштироки минтақамизнинг улкан салоҳиятини рўёбга чиқариш учун янги имкониятларни очмоқда.
Бу ўринда гап энг аввало, савдо, саноат, қишлоқ хўжалиги, энергетика, транспорт ва логистика соҳаларида қўшма кооперация лойиҳаларини илгари суриш, маданий-гуманитар ва сайёҳлик алмашувларини ривожлантириш ҳақида бормоқда.
Биз муваффақиятли кўп томонлама ҳамкорлигимиз борасида бир қатор мисолларни келтиришимиз мумкин. Жумладан, Европага “яшил” энергия етказиб беришни ташкил этиш масаласи экспертлар даражасида ишлаб чиқилмоқда.
Бундан ташқари, халқаро бозорларга чиқадиган самарали транспорт йўлакларини шакллантириш масалалари муҳокама қилинмоқда.
Режалаштирилаётган бизнес-форумлар, саноат кўргазмалари ва бошқа ишбилармонлик тадбирларида озарбайжонлик шерикларимизнинг фаол иштирок этиши тарафдоримиз.
Учрашувимизнинг биринчи қисмида шу йил ноябрда Озарбайжонда бўлиб ўтадиган Иқлим саммитида экологик хатарларнинг олдини олиш бўйича мувофиқлаштирилган саъй-ҳаракатларимиз доирасида қўшма тадбирларни ўтказиш муҳим экани ҳақида гапириб ўтдим.
Яна бир бор ҳурматли Илҳом Ҳайдаровичга Глобал саммитни муваффақиятли ўтказишини тилайман.
Бу шубҳасиз, бизнинг умумий ютуғимиздир.
Учрашувимизда Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Превентив дипломатия бўйича минтақавий маркази раҳбари Каха Имнадзе жанобларини кўриб турганимдан хурсандман.
Сиз раҳбарлик қилаётган марказ чиндан ҳам минтақавий мулоқотни ривожлантиришга улкан ҳисса қўшаётганини таъкидламоқчиман.
Яқинда Бош котиб Антониу Гутерриш жаноблари минтақамиз мамлакатларига ташриф буюриб, Марказий Осиёда жадал яқинлашув ва интеграция жараёнларига юксак баҳо бергани ва қатъий қўллаб-қувватлагани сўзимнинг тасдиғидир.
У кишига бизнинг энг эзгу тилакларимизни етказишингизни сўрайман.
Ҳурматли Қасим-Жомарт Кемелевичга саммитимизни юксак даражада ташкил этгани учун яна бир бор миннатдорлик изҳор этаман.

Президент Республики Узбекистан обозначил ряд приоритетных направлений практического регионального взаимодействия
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял участие в шестой Консультативной встрече глав государств Центральной Азии, состоявшейся 9 августа в городе Астане.
Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на Консультативной встрече глав государств Центральной Азии
Уважаемые коллеги!
Присоединяюсь к словам искренней признательности в адрес Президента Республики Казахстан, уважаемого Касым-Жомарта Кемелевича Токаева за традиционно радушный прием и прекрасную организацию саммита.
Хотел бы особо отметить Ваши активные усилия, уважаемый Касым-Жомарт Кемелевич, направленные на укрепление регионального взаимодействия и продвижение общих интересов наших стран.
В Вашей программной статье «Ренессанс Центральной Азии: на пути к устойчивому развитию и процветанию», опубликованной накануне, Вы представили глубокий анализ нашей совместной работы и видение перспектив региональной кооперации на новом этапе.
Шесть лет назад именно здесь, в Астане, мы провели первую Консультативную встречу.
За прошедший период состоялись саммиты – без преувеличения исторические встречи во всех наших странах. Мы открыли новую страницу в многовековой летописи дружбы и добрососедства.
Наш открытый и плодотворный диалог, выдвинутые важные инициативы, запущенные многосторонние проекты и программы, большое количество проведенных совместных мероприятий и многое другое кардинально изменили облик и имидж региона.
Мы стали эффективно взаимодействовать и решать насущные вопросы. В разы увеличились объемы взаимной торговли, инвестиций, грузоперевозок, поездок граждан.
Заметно повысился практический интерес со стороны наших внешних партнеров. Об этом свидетельствуют, как было уже сказано, различные встречи в формате «Центральная Азия плюс».
Сегодня мы уже можем с уверенностью говорить о начале формирования общерегиональной идентичности.
Пользуясь случаем, хочу поблагодарить всех моих коллег за поддержку общих усилий по укреплению единства и сплоченности, расширению многогранного сотрудничества в регионе в качестве приоритета внешней политики наших стран.
Поддерживаю высказанные сегодня предложения о запуске механизмов и институтов регионального взаимодействия, включая встречи национальных координаторов, отраслевых министерств и ведомств.
Считаю, что на данном этапе нужны действенные инструменты реализации принимаемых нами решений и продвижения совместных проектов.
В целом, полагаю, пришло время вместе рассмотреть вопросы дальнейшего совершенствования нашего формата Консультативной встречи для углубления региональной интеграции и наполнения повестки долгосрочного партнерства.
В этих целях предлагаем провести в Узбекистане очередное заседание Центральноазиатского экспертного форума ведущих аналитических центров и исследовательских институтов стран региона. Их концептуальные рекомендации и предложения мы можем вместе рассмотреть в ходе нашего следующего саммита.
Уважаемые участники встречи!
Центральная Азия в силу своего геополитического положения в полной мере испытывает на себе все негативные последствия глобального кризиса доверия и эскалации конфликтов.
То, что происходит вокруг Украины и на Ближнем Востоке напрямую влияет на стабильное и устойчивое развитие региона. Были нарушены традиционные торгово-транспортные цепочки. Мы оказались заложниками санкционной политики, заметно увеличились логистические издержки, растет инфляционное давление. Сокращаются возможности на мировом рынке капитала, усиливается протекционизм и появляются все новые барьеры.
На второй план международной повестки ушли вопросы, связанные с развитием ситуации в соседнем Афганистане – важным фактором стабильности нашего региона.
Подчеркну, что сегодняшний и завтрашний день Центральной Азии, благополучие наших стран и народов во многом зависят от наших общих усилий, от нашей готовности тесно сотрудничать, принимать решительные меры и вместе продвигать интересы региона.
Считаем целесообразным разработку нашими внешнеполитическими ведомствами стратегического документа –Концепции обеспечения региональной безопасности и стабильности.
Хотел бы вкратце обозначить приоритетные, на наш взгляд, направления практического регионального взаимодействия.
Первое. Нужны новые драйверы, новая модель развития экономического партнерства на долгосрочную перспективу.
Наши страны являются естественными торговыми партнерами, а национальные экономики взаимодополняют друг друга.
В то же время анализ показывает, что сегодня на внутрирегиональную торговлю приходится незначительная доля общего товарооборота наших стран. Все еще сохраняются барьеры на пути формирования в Центральной Азии полноценной зоны свободной торговли.
С подключением международных экспертов мы провели анализ и выявили первоочередные меры, которые позволят обеспечить двукратный рост объемов взаимной торговли в ближайшие пять лет. Это более пятисот товарных позиций.
Прежде всего речь идет о следующих мерах: устранении тарифных и нетарифных барьеров, взаимном признании сертификатов соответствия и унификации регламентов, цифровизации таможенных операций и фитосанитарных процедур, рассмотрении возможности взаимного доступа к государственным закупкам.
Нашей стратегической целью должно стать формирование в долгосрочной перспективе Единого регионального рынка.
Для рассмотрения всех этих вопросов предлагаем запустить Экономический совет – регулярные встречи на уровне заместителей Премьер-министров наших стран.
Первую такую встречу готовы принять в Ташкенте в следующем году и в ее рамках провести Неделю бизнес-партнерства Центральной Азии с организацией Форума регионов и отраслевых конференций, выставки-ярмарки индустриального потенциала, презентаций экспортных возможностей.
Второе. Взаимная поддержка и стимулирование промышленной кооперации.
У нас уже есть успешные примеры такого партнерства с каждой страной региона. Это особые зоны приграничного сотрудничества, проекты по выпуску современных автомобилей, бытовой электроники, фармацевтических препаратов, аграрные и текстильные кластеры, логистические центры и инфраструктурные проекты.
Считаю, что, объединив усилия, мы сможем сформировать Единую карту индустриализации региона с созданием коротких цепочек добавленной стоимости, привлечь инвестиции и технологии ведущих международных компаний, внедрить новые формы кооперации.
По этому приоритетному направлению важно запустить Совет на уровне министров и подготовить программный документ.
Перспективными также являются учреждение Центральноазиатского инвестиционного совета, создание Банка инновационного развития стран региона, регулярное проведение совместных инвестиционных форумов.
Отмечу, что от скоординированной работы в этом направлении зависит инвестиционная привлекательность всех государств Центральной Азии.
Третье. По оценкам Всемирного банка, наши страны все еще остаются одними из наименее «соединенных» экономик в мире.
Речь идет о внутрирегиональной транспортно-коммуникационной сети.
Более того, из-за особенностей географии региона доля затрат на транспортировку внешнеторговых грузов доходит до 50 процентов от конечной стоимости товаров. Это в четыре-пять раз выше среднемирового показателя.
Признателен моим коллегам за поддержку принятия комплексных мер по развитию эффективных транспортных коридоров.
Сегодня на повестке много проектов, обеспечивающих выход на рынки Европейского Союза, Китая, Южной и Юго-Восточной Азии, Ближнего Востока.
Требуют системного подхода вопросы формирования и проведения согласованной тарифной политики, применения льгот и преференций для поддержки национальных перевозчиков, модернизации транспортной сети и инфраструктуры, увеличения пропускной способности пунктов на границе, цифровизации транспортного сектора.
Пользуясь случаем, хочу поблагодарить за поддержку нашего предложения принять Соглашение о транспорте и транзите. В целях реализации его положений предлагаем провести Экспертную конференцию с участием министерств транспорта, перевозчиков и экспедиторов, логистических компаний и специалистов.
Четвертое. Нужна скоординированная работа в области обеспечения продовольственной безопасности.
Как подтверждают национальные эксперты и специалисты Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН, мы не только можем обеспечить внутрирегиональные потребности по основным видам продуктов питания, но и занять прочные позиции на международном рынке.
Важно внедрять инновационные методы агропроизводства, водосберегающие технологии, повышать урожайность, развивать глубокую переработку, усиливать научную работу в области селекции, создавать кластеры и «умные» фермы.
В сентябре в Ташкенте совместно с ФАО намерены организовать Международный форум по обеспечению продовольственной безопасности стран, не имеющих выхода к морю. Предлагаем на его площадке провести отдельную встречу министров сельского хозяйства для разработки Региональной стратегии.
Пятое. Последствия глобального изменения климата ощущаются в каждой из наших стран. Повышение температуры, таяние ледников, паводки, засухи, пыльные бури и многие другие вызовы продолжают наносить серьезный ущерб.
В ходе предстоящего Климатического саммита в Азербайджане в ноябре этого года наши страны могли бы выступить с единых позиций.
Речь идет о проведении совместной презентации экологической ситуации в регионе для привлечения внимания международной общественности, фондов и донорских организаций к решению этих острых проблем, включая Аральскую катастрофу.
В числе наших новых предложений разработка и принятие комплексной Программы устойчивого развития Центральной Азии, Региональной стратегии рационального использования водных ресурсов трансграничных рек.
Шестое. Особо актуально партнерство в энергетическом секторе.
Сегодня в региональном масштабе прорабатывается ряд стратегических проектов по наращиванию генерации электроэнергии и ее экспорту в третьи страны. Кроме того, есть планы по развитию атомной энергетики, увеличению поставок углеводородов.
Считаю, что это одно из ключевых направлений для проведения скоординированной работы в рамках регулярных встреч министров энергетики.
Мы высоко оцениваем и всесторонне поддерживаем развитие плодотворных обменов между парламентами наших стран.
В следующем месяце планируем провести в древней Хиве очередной Межпарламентский форум стран региона.
Учитывая общность культурно-исторического наследия, следует уделять больше внимания развитию у населения чувства сопричастности, сплоченности, осознания общей ответственности за будущее региона.
Думаю, что скорейший запуск Международной медиаплатформы «История и культура Центральной Азии: одно прошлое и общее будущее» станет важным практическим шагом в данном направлении.
В целях дальнейшего укрепления взаимопонимания и сплоченности народов региона предлагаем провести Научный форум, посвященный практическим аспектам формирования региональной идентичности.
Для продвижения «Молодежной повестки Центральной Азии – 2030» и вовлечения молодого поколения в программы сотрудничества предлагаем регулярно проводить Региональный молодежный конкурс инновационных идей и проектов.
Считаем важным принять Центральноазиатскую программу образовательных и академических обменов, разработать Соглашение о взаимном признании дипломов ведущих вузов наших стран.
Предлагаем также выделить на взаимной основе стипендии для обучения одаренных студентов из государств региона.
Для предметного обсуждения этих проектов намерены провести в октябре в Ташкенте Первый образовательный форум Центральной Азии.
Был бы признателен за включение в национальные делегации ваших стран министров образования, ректоров ведущих университетов, ученых и экспертов.
Новым драйвером регионального партнерства становится сектор туризма. Доля внутрирегионального туристического потока в наших странах в последние годы значительно увеличилась.
В целях расширения туристического обмена предлагаем изучить вопрос взаимного признания национальных ID-карт и разработки массовых туристических продуктов по принципу «Один тур – весь регион».
Сегодня мы подписываем важные документы, включая Концепцию развития регионального взаимодействия на период до 2040 года.
Для укрепления договорно-правовой базы и дальнейшего развития наших отношений предлагаем подготовить к подписанию многостороннее Соглашение о стратегическом партнерстве и сотрудничестве в Центральной Азии.
Убежден, что плодотворные результаты сегодняшней встречи послужат дальнейшему укреплению дружбы и добрососедства в регионе, расширению практического взаимодействия на благо наших народов.
Пользуясь случаем, приглашаю всех вас в Узбекистан для участия в седьмом Саммите глав государств Центральной Азии в августе следующего года.
Искренне приветствую Президента Азербайджанской Республики уважаемого Ильхама Гейдаровича Алиева.
Считаю, что с участием Азербайджана открываются новые возможности для реализации колоссального потенциала региона.
Речь идёт прежде всего о продвижении совместных проектов кооперации в сфере торговли, промышленности, сельского хозяйства, энергетики, транспорта и логистики, развитии культурно-гуманитарного и туристического обмена.
Уже есть успешные примеры многостороннего сотрудничества.
В частности, идёт экспертная проработка вопросов организации поставок «зелёной» энергии в направлении Европы.
Кроме того, обсуждаются вопросы формирования эффективных транспортных коридоров с выходом на международные рынки.
Выступаем за активное участие наших азербайджанских партнёров в запланированных бизнес-форумах, промышленных выставках и других деловых мероприятиях.
В своём выступлении в первой части нашей встречи я говорил о важности проведения совместного мероприятия на предстоящем Климатическом саммите в Азербайджане в ноябре этого года в рамках скоординированных усилий по противодействию экологическим вызовам.
Ещё раз хочу пожелать уважаемому Ильхаму Гейдаровичу успешного проведения Глобального саммита.
Это несомненно наш общий успех!
Рад видеть на нашей встрече главу Регионального центра Организации Объединённых Наций по превентивной дипломатии господина Каху Имнадзе.
Отмечу, что возглавляемый Вами Центр вносит действительно большой вклад в развитие регионального диалога.
Подтверждением моих слов стал недавний визит в страны нашего региона Генерального секретаря господина Антониу Гутерриша, который дал высокую оценку и решительно поддержал динамичные процессы сближения и интеграции в Центральной Азии.
Прошу передать ему наши наилучшие пожелания.
Ещё раз выражаю признательность уважаемому Касым-Жомарту Кемелевичу за прекрасную организацию нашего саммита.