Ўзбекистон ва Қозоғистон: кўп қиррали муносабатларнинг янги саҳифаси
Оммавий ахборот воситалари вакиллари билан учрашувда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев бўлиб ўтган музокаралар якунларига изоҳ бердилар.
Ўзбекистон раҳбари биргаликдаги тизимли ва амалий саъй-ҳаракатлар туфайли Ўзбекистон-Қозоғистон ҳамкорлигини иттифоқчилик муносабатларидек энг юқори босқичга олиб чиқишга эришилганини катта мамнуният билан қайд этди.
- Биз кўп қиррали муносабатларимизда янги саҳифа очдик - Давлатлараро олий кенгашнинг биринчи мажлисини ўтказдик. Ушбу формат давлатлараро ҳамкорликнинг энг юқори даражасининг ифодаси бўлиб, мамлакатларимиз ва халқларимизнинг яқин алоқалари, уларнинг барча йўналишларда ҳамкорликни мустаҳкамлашга қатъий интилишини яққол намоён этади.
Музокаралар чоғида парламентларнинг икки палатаси иштирокида Парламентлараро форум ташкил этиш масаласи кўриб чиқилди. Ҳамкорликнинг яна бир янги шакли - Ташқи ишлар вазирлари кенгашини таъсис этиш тўғрисида қарор қабул қилинди.
Савдо, саноат кооперацияси, энергетика, транспорт, қишлоқ ва сув хўжалиги, маданият соҳаларидаги ҳамкорликни янада чуқурлаштириш бўйича аниқ келишувларга эришилди.
Қўшма баёнот имзоланди ҳамда ҳар томонлама ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга қаратилган 2024-2034 йилларга мўлжалланган Стратегик шериклик ва иттифоқчилик дастури қабул қилинди.
Музокараларда ҳудудлараро алоқаларни фаоллаштиришга алоҳида эътибор қаратилди. Етакчилар икки мамлакатнинг барча вилоятларини жалб қилган ҳолда Ҳудудлараро ҳамкорлик форумини Ҳудудлар раҳбарлари кенгашига айлантириш ташаббусини илгари сурдилар.
Куни кеча ўтган бизнес форуми ва ишбилармонлик учрашувларида умумий қиймати 7 миллиард долларлик шартнома ва битимлар имзолангани мамнуният билан қайд этилди.
Ой якунига қадар товар айирбошлаш ҳажмини кескин оширишга қаратилган комплекс дастур қабул қилинади. Томонлар, шунингдек, янги инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқиш ва амалга ошириш учун Халқаро саноат кооперацияси маркази қурилишини тезлаштиришга келишиб олдилар.
Бундан ташқари, устувор йўналишлардаги қўшма лойиҳаларни молиялаштириш мақсадида Ўзбекистон-Қозоғистон инвестиция фондини ташкил этиш масаласи кўриб чиқилади.
Музокаралар кун тартибидан транспорт ва логистика соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтириш масалалари муҳим ўрин эгаллади. Юк ташиш ҳажмини ошириш учун максимал даражада қулай шарт-шароитларни яратиш, автомобиль ва темир йўлларни қуриш ва модернизация қилишни жадаллаштириш бўйича аниқ чора-тадбирлар муҳокама қилинди.
Яна бир стратегик йўналиш - озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш. Икки мамлакат ҳудудида қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштириш ва етказиб бериш бўйича аниқ келишувларга эришилди.
Сувдан фойдаланиш ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳаларида ҳамкорликнинг устувор йўналишлари белгилаб олинди.
Трансчегаравий сув ресурсларидан биргаликда фойдаланиш масалаларида яқин ҳамкорликни давом эттиришга келишиб олинди.
Маданият, ёшлар, туризм, фан, таълим ва спорт соҳаларидаги ҳамкорликни мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратилди.
Ташриф арафасида ва доирасида Қозоғистон пойтахтида Ўзбек киноси кунлари, концертлар, кўргазмалар, фестиваллар, интеллектуал ўйинлар ва бошқа тадбирлар муваффақиятли ўтказилди.
Томонлар келгуси йилда ўзаро маданият кунлари, қўшма кинофестиваллар, икки мамлакат санъат усталарининг концертларини ташкил этишга тайёр эканликларини билдирдилар.
Ташриф давомида Ўзбекистон ва Қозоғистондаги етакчи олий таълим муассасаларининг филиаллари фаолияти йўлга қўйилди.
Давлатимиз раҳбари Президент Қасим-Жомарт Тоқаевга ва у орқали бутун қардош Қозоғистон халқига Остона марказида ўзбек халқининг буюк фарзанди, шоир ва мутафаккир Алишер Навоий ҳайкали ўрнатилгани учун миннатдорлик билдирди.
Томонлар минтақавий ва халқаро платформалар, жумладан, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, ШҲТ, МДҲ, Туркий давлатлар ташкилоти, Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгаш, "Марказий Осиё плюс" форматлари доирасидаги ташаббусларни ўзаро қўллаб-қувватлашни давом эттирадилар.
Эртага Остона шаҳрида бўлиб ўтадиган Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг навбатдаги Маслаҳат учрашуви иқтисодий интеграция ва бутун минтақанинг жадал ривожланишига кучли суръат бағишлаши алоҳида таъкидланди.
Якунда Шавкат Мирзиёев давлат ташрифи якунлари ва эришилган келишувлар Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасидаги дўстлик ва яхши қўшничилик, стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини ҳар томонлама мустаҳкамлашга хизмат қилишига ишонч билдирди.

Лидеры Узбекистана и Казахстана подвели итоги плодотворных переговоров
На встрече с представителями средств массовой информации Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев поделились своими оценками состоявшихся переговоров.
Глава Узбекистана с глубоким удовлетворением отметил, что благодаря совместным системным и практическим усилиям удалось поднять узбекско-казахстанское сотрудничество на высочайший уровень союзнических отношений.
- Мы открыли новую страницу в наших многогранных отношениях – провели первое заседание Высшего межгосударственного совета. Этот формат является отражением самого высокого уровня межгосударственного взаимодействия и ярко демонстрирует тесные связи наших стран и народов, их твёрдое стремление укреплять сотрудничество по всем направлениям.
В ходе переговоров был рассмотрен вопрос создания Межпарламентского форума с участием обеих палат парламентов. Принято решение об учреждении ещё одного нового формата взаимодействия – Совета министров иностранных дел.
Достигнуты конкретные договоренности о дальнейшем углублении сотрудничества в сферах торговли, промышленной кооперации, энергетики, транспорта, сельского и водного хозяйства, культуры.
Подписано Совместное заявление и принята Программа стратегического партнерства и союзничества на 2024-2034 годы, нацеленная на дальнейшее укрепление всестороннего сотрудничества.
Особое внимание на переговорах было уделено активизации межрегиональных связей. Лидеры выступили с инициативой трансформировать Форум межрегионального сотрудничества в Совет глав регионов с привлечением всех областей двух стран.
С удовлетворением отмечено подписание в ходе прошедших накануне бизнес-форума и деловых встреч контрактов и соглашений на сумму 7 миллиардов долларов.
До конца месяца будет принята комплексная программа, направленная на кардинальное увеличение объемов товарооборота. Стороны также решили ускорить строительство Международного центра промышленной кооперации для разработки и реализации новых инвестиционных проектов.
Кроме того, в целях финансирования совместных проектов в приоритетных направлениях будет проработан вопрос создания узбекско-казахстанского инвестиционного фонда.
Важное место в повестке переговоров заняли вопросы расширения сотрудничества в сфере транспорта и логистики. Обсуждены конкретные меры по формированию максимально благоприятных условий для увеличения объемов грузоперевозок, ускорению строительства и модернизации автомобильных и железных дорог.
Ещё одно стратегическое направление – обеспечение продовольственной безопасности. Достигнуты конкретные договорённости о выращивании и поставках сельскохозяйственной продукции на территории двух стран.
Определены приоритетные направления сотрудничества в сферах водопользования и охраны окружающей среды.
Достигнута договоренность о продолжении тесного взаимодействия в вопросах совместного использования трансграничных водных ресурсов.
Отдельное внимание уделено укреплению взаимодействия в области культуры, молодежи, туризма, науки, образования и спорта.
В преддверии и в рамках визита в столице Казахстана успешно проведены Дни узбекского кино, концерты, выставки, фестивали, интеллектуальные игры и другие мероприятия.
Стороны выразили готовность в следующем году организовать перекрестные Дни культуры, совместные кинофестивали, концерты мастеров искусств двух стран.
В ходе визита запущена деятельность филиалов ведущих высших учебных заведений в Узбекистане и Казахстане.
Глава нашего государства выразил признательность Президенту Касым-Жомарту Токаеву и в его лице всему братскому народу Казахстана за установление в центре Астаны памятника великому сыну узбекского народа, поэту и мыслителю Алишеру Навои.
Стороны продолжат взаимную поддержку инициатив в рамках региональных и международных площадок, в том числе Организации Объединенных Наций, ШОС, СНГ, Организации тюркских государств, Совещании по взаимодействию и мерам доверия в Азии, форматах «Центральная Азия плюс».
Особо отмечено, что предстоящая завтра в городе Астане очередная Консультативная встреча глав государств Центральной Азии придаст мощный импульс экономической интеграции и стремительному развитию всего региона.
В завершение Шавкат Мирзиёев выразил уверенность, что итоги государственного визита и достигнутые договоренности будут способствовать всестороннему укреплению отношений дружбы и добрососедства, стратегического партнерства и союзничества между Узбекистаном и Казахстаном.