Бухорода меҳмонхонани электрсиз қолдирган мансабдор шахс жавобгарликка тортилди
Бухоро вилоятида фаолият кўрсатувчи тадбиркор электр тармоқлари корхонаси масъул ходимларининг ҳаракатларидан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Маълум бўлишича, Бухоро шаҳар электр тармоқлари корхонаси билан "Даврон файз" (номи ўзгартирилган) МЧЖ ўртасида 2021 йил 1 январда шартнома тузилган. Ушбу шартномага асосан корхонага 1 ставкали тариф бўйича электр энергиясидан фойдаланишга рухсат берилган ва техник шартлар тақдим этилган. Бироқ 2024 йил 8 март куни, дам олиш куни бўлишига қарамай, Бухоро шаҳар электр тармоқлари корхонаси ходимлари томонидан ҳеч қандай асословчи ҳужжатларсиз ва олдиндан огоҳлантирмасдан тадбиркорга қарашли меҳмонхона электр тармоғидан узиб қўйилган.
Бу эса корхонанинг бир суткадан ортиқ вақт давомида электр энергиясиз қолишига ва тадбиркорлик фаолиятининг ноқонуний тўхтатилишига олиб келган.
Вакил девони ходимлари томонидан ўтказилган ўрганиш натижасида, мазкур қонунбузилиш ҳолатлари Бухоро шаҳар электр тармоқлари корхонаси мансабдор шахси томонидан содир этилганлиги аниқланиб, унга нисбатан МЖтКнинг 241-3-моддаси билан маъмурий баённома расмийлаштирилиб, ЖИБ Бухоро шаҳар судига юборилди.
ЖИБ Бухоро шаҳар судининг 2024 йил 26 июлдаги қарори билан ҳуқуқбузарлик ҳолати тасдиқланиб, унга нисбатан жарима жазоси қўлланилди.

Должностное лицо, оставившее гостиницу в Бухаре без электричества, привлечено к ответственности
Предприниматель, осуществляющий деятельность в Бухарской области, обратился к Бизнес-омбудсману, с жалобой на действия сотрудников предприятия электрических сетей.
Как было выяснено, 1 января 2021 года между Бухарским городским предприятием электрических сетей и ООО "Даврон файз" (наименование изменено) был заключен договор. Согласно этому договору, предприятию было разрешено использовать электроэнергию по тарифу одной ставки и предоставлено техническое условие. Однако 8 марта 2024 года, несмотря на выходной день, сотрудниками Бухарского городского предприятия электрических сетей без предъявления подтверждающих документов и предварительного уведомления было произведено отключение гостиницы, принадлежащей предпринимателю, от электросети.
В результате отключения предприятие оставалось без электроэнергии более суток, что привело к незаконному прекращению предпринимательской деятельности.
По итогам изучения, проведенного сотрудниками Аппарата Уполномоченного, было установлено, что указанные нарушения были совершены должностным лицом Бухарского городского предприятия электрических сетей. В отношении данного лица был составлен протокол об административном правонарушении по статье 241-3 Кодекса об административной ответственности, который был направлен в Административный суд города Бухары.
Постановлением Административного суда города Бухары от 26 июля 2024 года факт правонарушения был подтвержден, и к нарушителю была применена мера наказания в виде штрафа.