Олот туманидаги тадбиркорларнинг ҳуқуқлари ҳимоя қилинди
Бухуоро вилоятида фаолият юритувчи бир гуруҳ тадбиркорлар Олот туман Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги бўлими (СЭО ва ЖСБ) ходимлари томонидан ноқонуний текширувларга дучор бўлганликларидан шикоят қилиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилдилар.
Бизнес-омбудсман девони томонидан ўтказилган ўрганиш натижасида, мазкур текширувларнинг ҳақиқатан ҳам ноқонуний равишда амалга оширилганлиги тасдиқланди.
Олот туман СЭО ва ЖСБ бўлими мансабдор шахсига нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 241-2-моддаси билан маъмурий баённома расмийлаштирилди. ЖИБ Олот туман судининг қарори билан ҳуқуқбузарлик факти ўз тасдиғини топди ва мансабдор шахсга базавий ҳисоблаш миқдорининг 3 баробари миқдорида жарима жазоси тайинланди.
Бизнес-омбудсман девони томонидан кўрилган чоралар натижасида тадбиркорларнинг ҳуқуқлари тикланиб, келгусида бундай ҳолатларнинг олдини олишга қаратилган чоралар кўрилди.

В Алатском районе восстановлены права предпринимателей
Группа предпринимателей, осуществляющих деятельность в Бухарской области, обратилась к Бизнес-омбудсману с жалобой на незаконные проверки, которым они подверглись со стороны сотрудников отдела Санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья Алатского района (СЭБ и ОЗ).
В результате изучения, проведенного аппаратом Бизнес-омбудсмана, было подтверждено, что данные проверки были проведены незаконно.
В отношении должностного лица отдела СЭБ и ОЗ Алатского района был составлен административный протокол по статье 241-2 Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан. Решением районного суда по административным делам факт правонарушения был подтвержден, и должностному лицу назначен штраф.
Благодаря мерам, принятым аппаратом Бизнес-омбудсмана, права предпринимателей были восстановлены, и были приняты меры по предотвращению подобных ситуаций в будущем.