Тошкент шаҳар ҳокимлиги тадбиркорга қарийб 4 миллиард сўм қарздор
“Lux” МЧЖ (номи ўзгартирилган) унинг мулк ҳуқуқлари бузилганлигидан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, ҳокимнинг қарори билан ер майдони давлат ва жамоат эҳтиежлари учун олинганлиги натижасида тадбиркорга тегишли 87 кв.метрлик савдо дўкони бузилган. Ушбу мулк мустақил баҳоловчи корхона томонидан қарийб 4 миллиард сўмга баҳоланган. Шу билан бирга, тадбиркор томонидан компенсацияни тўлаб бериш тўғрисидаги мурожаат Тошкент шаҳар ҳокимлигига юборилганлигига қарамай, компенсация тўланмаган.
Бизнес-омбудсман томонидан Тошкент туманлараро иқтисодий судига киритилган даъво ариза натижасида Тошкент шаҳар ҳокимлигига “Lux” МЧЖга қарийб 4 миллиард сўм компенсация тўлаб бериш вазифаси юклатилди.

Хокимият города Ташкента задолжал предпринимателю почти 4 миллиарда сум
ООО «Lux» (название изменено), несогласное с нарушением своих имущественных прав, обратилось за помощью к Бизнес-омбудсману.
Установлено, что по решению хокима города Ташкента принадлежащий предпринимателю торговый объект площадью 87 квадратных метров был снесён в связи с изъятием земельного участка для государственных и общественных нужд. Снесённый объект был оценён независимой оценочной компанией примерно в 4 миллиарда сум. Вместе с тем, несмотря на направленное в хокимият города Ташкента обращение предпринимателя о выплате компенсации, компенсация не была выплачена.
В результате иска, внесённого Бизнес-омбудсманом в Ташкентский межрайонный экономический суд, на хокимият города Ташкента возложено обязательство выплатить ООО «Lux» компенсацию в размере почти 4 млрд. сум.