Тадбиркорга ноқонуний қўлланилган жарима Бизнес-омбудсман томонидан бекор қилинди
Жиззах вилоятида фаолият юритувчи "З.А." (номи ўзгартирилган) корхонаси раҳбари солиқ идораси томонидан қўлланилган жаримадан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Мурожаатда корхонага нисбатан Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 175-моддаси 2-қисми билан маъмурий жарима қўлланилган ва бу жарима асоссиз эканлиги билдирилган.
Бизнес-омбудсман девони томонидан ўтказилган ўрганиш жараёнида, жарима корхонага тегишли бўлмаган нотурар объект солиқ ҳисоботида кўрсатилмаганлиги сабабли қўлланилгани аниқланди.
Мазкур объект аслида кимга тегишли эканини аниқлаш мақсадида Бизнес-омбудсман ходимлари Ш.Рашидов туманига боришди. Натижада, бундай бинонинг умуман мавжуд эмаслиги, фақат кадастр маълумотларида қолиб кетганлиги маълум бўлди.
Вакил девонининг қонуний аралашуви билан Ш.Рашидов туманида рўйхатга олинган нотурар объект "З.А." МЧЖ ҳисобига нотўғри бирикиб қолганлиги сабабли, 2024 йил 24 июнда бу асоссиз маълумот ҳисобдан чиқарилди.
Натижада Зомин туман солиқ инспекциясининг 2024 йил 26 февралдаги қарори бекор қилиниб, тадбиркорга ноқонуний қўлланилган жариманинг олди олинди.

Незаконно наложенный на предпринимателя штраф отменен Бизнес-омбудсманом
Руководитель предприятия "З.А." (наименование изменено), осуществляющего деятельность в Джизакской области, обратился к Бизнес-омбудсману с жалобой на штраф, наложенный налоговым органом.
В обращении было отмечено о наложении на предприятия необоснованного административного штрафа по части 2 статьи 175 Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан.
В ходе изучение, проведенной аппаратом Бизнес-омбудсмана, было выяснено причина наложения штрафа, которая была связана с   не принадлежащим предприятию нежилым объектом, который не был указан в налоговой отчетности.
В целях выяснении принадлежности данного объекта, сотрудники аппарата Бизнес-омбудсмана выехали в Шараф-Рашидовский район. В результате было выяснено, что такого здания вообще не существует, и оно осталось только в кадастровых данных.
Благодаря законному вмешательству аппарата Уполномоченного, 24 июня 2024 года эта необоснованная информация была снята с учета, так как нежилой объект, зарегистрированный в Шараф-Рашидовском районе, был ошибочно приписан к ООО "З.А.".
В результате отменив решение Зоминской районной налоговой инспекции от 26 февраля 2024 года, было не допущено применение незаконного штрафа в отношении предпринимателя.