Тадбиркорга 611 млн сўм молиявий жарима қўлланилмайдиган бўлди
Қашқадарё вилоятида фаолият юритувчи “МГС” (номи ўзгартирилган) МЧЖ ўзига нисбатан жарима қўллаш тўғрисида судга мурожаат қилинганидан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, тадбиркор 19.04.2024 йилда реализация қиладиган маҳсулотининг мувофиқлик сертификатини олган.
Шунга қарамай, орадан 3 кун ўтгач Техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасида назорат инспекцияси тадбиркорлик субъектида текшириш ўтказиш тўғрисида буйруқ чиқарган ва тегишли мувофиқлик сертификати мавжуд бўлмаган даврда маҳсулот реализация қилинганлигини инобатга олган ҳолда, тадбиркорга умумий сумманинг 50 фоизи – 611 млн сўм миқдорда молиявий жарима қўллаш тўғрисида Қарши туманлараро иқтисодий судига ариза киритган.
“Техник жиҳатдан тартибга солиш тўғрисида”ги Қонуннинг 46-моддасига кўра, белгиланган тартибда огоҳлантириш олганидан кейин техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасидаги ҳуқуқбузарликни давом эттирганлик ёки бартараф этмаганлик учун юридик шахсларга нисбатан жарима тарзидаги молиявий санкциялар қўлланилади, дейилган.
Бироқ тадбиркорга белгиланган тартибда қонун бузилишини бартараф этиш бўйича огоҳлантириш етиб келмаган.
Бундан ташқари, “Тадбиркорлик фаолияти эркинлигининг кафолатлари тўғрисида”ги Қонуннинг 40-моддасига кўра, тадбиркорлик субъектлари назорат қилувчи органларнинг текширувлар натижалари бўйича кўрсатмаларини бажарган, шунингдек етказилган зарарнинг ўрнини белгиланган муддатларда ва тўла ҳажмда ихтиёрий равишда қоплаган, шу жумладан, пеня тўлаган тақдирда, уларга нисбатан молиявий санкциялар қўлланилмайди.
Яъни мазкур ҳолатда тадбиркор реализация қиладиган маҳсулоти учун мувофиқлик сертификати олишга оид кўрсатмани бажариб, сертификатни олган.
Бизнес-омбудсман девони ходимлари томонидан тадбиркорнинг ҳуқуқлари судда ҳимоя қилиниши натижасида суд инспекциянинг аризасини рад этиш тўғрисида ҳал қилув қарори қабул қилди ва тадбиркорга жарима қўлланилмайдиган бўлди.

Недопущено применение штрафа в размере 611 миллионов сумов в отношении предпринимателя
ООО "МГС" (наименование изменено), осуществляющий деятельность в Кашкадарьинской области, обратилось к Бизнес-омбудсману, выразив несогласие с обращением инспекции в суд с требованием применения штрафа.
Как было выяснено, предприниматель получил сертификат соответствия на продукцию 19 апреля 2024 года.
Однако, спустя три дня, инспекцией, сославшись на невыполнение требования, был оформлен приказ о проведении проверки в отношении предпринимателя, с учетом реализации продукции на сумму 164 миллиона сумов в период отсутствия сертификата соответствия, инспекцией был подан иск в Кашкадарьинский межрайонный экономический суд о наложении на предпринимателя штрафа в размере 50% от этой суммы, то есть 611 миллиона сумов.
Согласно статье 46 Закона «О техническом регулировании», за продолжение или неустранение правонарушения в области технического регулирования после получения предупреждения в установленном порядке в отношении юридических лиц применяются финансовые санкции в виде штрафа в соответствии с частью второй настоящей статьи.
Однако предприниматель не получал предупреждения об устранении нарушения закона в установленном порядке.
Кроме того, согласно статье 40 Закона «О гарантиях свободы предпринимательской деятельности», в случае выполнения субъектами предпринимательства предписаний контролирующих органов по результатам проверок, а также добровольного возмещения причиненного ущерба в установленные сроки и в полном объеме, в том числе в случае выплаты пени, финансовые санкции к ним не применяются.
То есть в данном случае предприниматель выполнил предписание о получении сертификата соответствия на реализуемый товар и получил сертификат.
Благодаря защите в суде прав предпринимателя сотрудниками аппарата Бизнес-омбудсмана, суд вынес решение об отказе в удовлетворении иска инспекции, было недопущено применения штрафа в отношении предпринимателя.