Янги корхоналар ишга туширилиб, лойиҳалар қурилиши бошланди
Шароит ва талабчанлик туфайли бугун барча ҳудудларда иш суръати юқори. Бир корхона ишга тушиб, бошқалари қурилаяпти. Айниқса, саноат тармоқларида лойиҳалар шунчалик кўпки, ҳаммасига улгуриш қийин.
Шу боис давлатимиз раҳбарининг ҳудудларга ташрифи чоғида энг муҳим лойиҳаларга тўхталиш анъанага айланган. Фарғона вилоятида ҳам янги корхоналарни ишга тушириш ва қурилишини бошлаш маросими бўлди.
Президент Шавкат Мирзиёев сўзининг аввалида сўнгги беш йилда Фарғонада саноат ҳажми 1,3 баробарга кўпайганини қайд этди. Экспорт ҳажми қарийб 2 баробарга ошиб, 722 миллион долларни ташкил этган.
Инвестициялар миқдори ҳам йил сайин ўсиб бормоқда. 2018 йилда вилоятда бор-йўғи 90 миллион доллар сармоя ўзлаштирилган бўлса, ўтган йили бу кўрсаткич 1 миллиард 300 миллион доллар бўлган. Чет эл капитали иштирокидаги корхоналар сони 470 тага етган.
Вилоятда 6 миллиард долларлик хорижий инвестициялар ҳисобидан 110 та ва яна 1,1 миллиард долларлик 22 та маҳаллий лойиҳа бўйича ишлар жадал кетмоқда. Уларда 20 мингдан ортиқ иш ўрни бўлади.
- Илгари вилоятда 6 та лойиҳа қилиш амри маҳол эди. Бугун 6 миллиард долларлик лойиҳалар ҳақида гапираяпмиз. Нима учун? Ўсдик, ривожландик, инвесторларни ишонтирдик, шароит яратдик. Бундай ишларни яна давом эттирамиз, - деди Шавкат Мирзиёев.
Биргина “Қўқон” эркин иқтисодий зонасида 370 миллион долларлик юзга яқин лойиҳа бажарилиб, 9 мингта янги иш ўрни яратилди. Улар томонидан жорий йилнинг биринчи ярмида 1 триллион 500 миллиард сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилиб, 60 миллион долларлик экспорт қилинди.
Куни кеча қабул қилинган Президент қарорига кўра, ушбу саноат зонаси Қувасой шаҳри бўйлаб 210 гектарга кенгайтирилади. Унда қиймати 1 миллиард долларлик 185 та лойиҳа жойлаштирилиб, 12 мингта иш ўрни яратилади. Бундан ташқари, Қўқон шаҳрида 230 гектар майдонда “Ўзбекистон – Хитой” махсус саноат зонаси ташкил этилади.
Вилоятдаги муваффақиятли лойиҳалардан бири – Сингапурнинг “Индорама” компанияси билан ҳамкорликдаги минерал ўғитлар заводи. Энди унинг юқори самарадор комплекс ўғитлар ишлаб чиқариш бўйича 2-босқичи ишга туширилмоқда ҳамда 3-босқичи бошланмоқда. Буларнинг натижасида йилига 300 минг тоннадан ортиқ маҳсулот ишлаб чиқарилиб, қўшимча 50 миллион долларлик экспорт таъминланади.
Маросимдаги яна тўртта лойиҳа энергетика соҳасида. Улар – Бешариқ туманида қуёш электр станцияси, Ўзбекистон туманида электр энергиясини сақлаш тизими, Фарғона туманида кичик гидроэлектр станциялари.
Иқтисодиётимизда электр энергияга бўлган талаб йилига ўртача 6 фоизга ошиб бормоқда. Шу боис анъанавий манбалар билан бирга қайта тикланувчи қувватлар ҳам ривожлантирилмоқда.
Сўнгги уч йилда 2 миллиард доллар хорижий инвестиция ҳисобига қуввати 2,4 гигаватт бўлган 10 та қуёш ва шамол электр станцияси тармоққа уланди. Йил якунига қадар яна 12 та станциянинг қарийб 2,6 гигаватт қувватлари уланади. Шунингдек, ҳозирги кунда жами 19 миллиард долларлик, 18,3 гигаваттли 32 та “яшил” лойиҳа амалга оширилмоқда. Муҳими, бундай лойиҳалар ҳар бир вилоятда бор.
Хусусан, Фарғонанинг Бешариқ туманида Германиянинг “Hyper Partners” компанияси билан 500 мегаваттли қуёш электр станцияси қурилиши бошланмоқда. 350 миллион долларлик мазкур лойиҳанинг дастлабки 200 мегаватти шу йилнинг ўзида тармоққа уланиб, келгуси йилда тўлиқ ишга туширилади. Унда йилига 1 миллиард 600 миллион киловатт соат ёки 675 минг хонадоннинг бир йиллик истеъмолига тенг “яшил” энергия ишлаб чиқарилади. Натижада 466 миллион метр куб табиий газ тежалади.
Ўзбекистон туманида 144 миллион доллар хорижий инвестиция ҳисобига 150 мегаваттли илк электр энергиясини сақлаш тизими барпо этилади. Хитойнинг “Gezhouba Group” компанияси билан ҳамкорликдаги ушбу мажмуа шу йил якунига қадар ишга туширилади. У электр энергиясига талаб ортган вақтда автоматик ишга тушиб, энергетика тизими барқарорлигини таъминлайди.
Ушбу замонавий станциялар энергетика хавфсизлигини таъминлашга, иқтисодий самарадорликни оширишга, экологик барқарорликни яхшилашга хизмат қилади.
Соҳадаги яна бир йўналиш – сув ресурсларидан самарали фойдаланиш. Сўнгги етти йилда 630 миллион доллар инвестиция ҳисобига 400 мегаваттдан ортиқ янги қувватлар барпо этилиб, гидроэлектр станциялар қуввати 2,2 гигаваттга етказилди.
Изланишлар давом эттирилиб, юртимизда 56 мегаватт қувватли 200 та  кичик ва микро ГЭСлар қуриш имконияти аниқланди. Бу борада алоҳида дастур қабул қилинди. Унинг доирасида Фарғона туманининг чека ҳудудларида 2 та кичик ГЭС барпо этилди. Биринчиси, Шоҳимардон қишлоғида қурилган 2,2 мегаваттли, иккинчиси, Юқори Водил қишлоғидаги 430 киловаттли станциялардир. Улар яқин маҳаллалардаги аҳолини узлуксиз электр энергияси билан таъминлайди.
Давлатимиз раҳбари рамзий тугмани босиб, битган корхоналар фаолиятини ва янги лойиҳалар қурилишини бошлаб берди.

Дан старт работе предприятий и строительству новых мощностей
Благодаря благоприятным условиям сегодня во всех регионах наблюдается значительный прогресс. Как только одно предприятие начинает свою работу, уже другие находятся в процессе строительства. Проектов, особенно в промышленности, настолько много, что трудно уследить за всеми.
Поэтому во время поездок главы нашего государства в регионы стало традицией рассматривать важнейшие проекты. И в Ферганской области состоялась церемония запуска и начала строительства новых предприятий.
Президент Шавкат Мирзиёев в начале своего выступления отметил, что за последние пять лет объем промышленности в Фергане увеличился в 1,3 раза. Объем экспорта вырос почти в 2 раза и составил 722 миллиона долларов.
Объем инвестиций также растет с каждым годом. Если в 2018 году в области было освоено всего 90 миллионов долларов инвестиций, то в прошлом году этот показатель составил 1,3 миллиарда долларов. Количество предприятий с участием иностранного капитала достигло 470.
В области ускоренными темпами идет работа по 110 проектам на 6 миллиардов долларов иностранных инвестиций и 22 локальным проектам на 1,1 миллиарда долларов. В них будет создано более 20 тысяч рабочих мест.
- Раньше в области было проблем реализовать даже шесть проектов. Сегодня мы говорим о проектах на 6 миллиардов долларов. Почему? Мы росли, развивались, убеждали инвесторов, создавали условия. Мы продолжим эту работу, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Только в свободной экономической зоне "Коканд" реализовано около ста проектов на сумму 370 миллионов долларов, создано 9 тысяч новых рабочих мест. В первом полугодии текущего года ими произведено продукции на 1,5 триллиона сумов и экспортировано на 60 миллионов долларов.
Согласно принятому недавно постановлению Президента эта промышленная зона будет расширена на 210 гектаров вдоль города Кувасай. В ней будут размещены 185 проектов на сумму 1 миллиард долларов и создано 12 тысяч рабочих мест. Кроме того, в городе Коканде будет создана узбекско-китайская специальная промышленная зона площадью 230 гектаров.
Одним из успешных проектов в области является завод по производству минеральных удобрений совместно с сингапурской компанией "Indorama". В настоящее время запускается его второй этап по производству высокоэффективных комплексных удобрений и начинается третий этап. В результате будет производиться более 300 тысяч тонн продукции в год и обеспечен дополнительный экспорт на 50 миллионов долларов.
Еще четыре запущенных проекта - в сфере энергетики. Это солнечная электростанция в Бешарыкском районе, система хранения электроэнергии в Узбекистанском районе, малые гидроэлектростанции в Ферганском районе.
Потребность в электроэнергии в нашей экономике растет в среднем на 6 процентов в год. Поэтому наряду с традиционными также развиваются возобновляемые источники энергии.
За последние три года за счет 2 миллиардов долларов иностранных инвестиций к сети подключены 10 солнечных и ветряных электростанций мощностью 2,4 гигаватта. К концу года будет подключено около 2,6 гигаватта мощностей от 12 станций. Также в настоящее время реализуются 32 "зеленых" проекта общей мощностью 18,3 гигаватта на сумму 19 миллиардов долларов. Важно отметить, что такие проекты есть в каждой области.
В частности, в Бешарыкском районе Ферганы совместно с немецкой компанией "Hyper Partners" начинается строительство солнечной электростанции мощностью 500 мегаватт. Первые 200 мегаватт проекта стоимостью 350 миллионов долларов будут подключены к сети уже в этом году и полностью запущены в следующем году. Она будет вырабатывать 1,6 миллиарда киловатт-часов "зеленой" энергии в год, что эквивалентно годовому потреблению 675 тысяч домохозяйств. В результате будет сэкономлено 466 миллионов кубометров природного газа.
В Узбекистане за счет 144 миллионов долларов иностранных инвестиций будет построена первая система хранения электроэнергии мощностью 150 мегаватт. Комплекс, создаваемый в сотрудничестве с китайской компанией "Gezhouba Group", будет запущен до конца текущего года. Он автоматически включается при повышении спроса на электроэнергию и обеспечивает стабильность энергосистемы.
Эти современные станции будут способствовать обеспечению энергетической безопасности, повышению экономической эффективности, улучшению экологической устойчивости.
Еще одно направление - эффективное использование водных ресурсов. За последние семь лет за счет инвестиций в размере 630 миллионов долларов создано более 400 мегаватт новых мощностей, а мощность гидроэлектростанций доведена до 2,2 гигаватта.
Выявлены возможности для строительства в нашей стране 200 малых и микроГЭС мощностью 56 мегаватт. В связи с этим была принята отдельная программа. В ее рамках в отдаленных районах Ферганского района построены 2 малые ГЭС. Первая - станция мощностью 2,2 мегаватта, построенная в селе Шахимардан, вторая - мощностью 430 киловатт в селе Юкори Водил. Они будут бесперебойно обеспечивать электроэнергией жителей близлежащих махаллей.
Нажав символическую кнопку, глава государства дал старт деятельности предприятий и строительным работам в рамках новых проектов.