Фарғонада 7 миллиард долларлик инвестиция лойиҳалари режалаштирилган
Кейинги етти йилда Фарғона вилоятига қарийб 77 триллион сўмлик инвестициялар жалб этилган. Уларнинг натижасида 116 мингта иш ўрни ва 4,5 миллиард долларлик экспорт имконияти яратилган.
Бу йил вилоятда 1,3 миллиард долларлик мингдан ортиқ лойиҳа амалга оширилмоқда.
Энди Фарғона вилоятида хорижий инвестор ва маҳаллий тадбиркорлар томонидан умумий қиймати 7 миллиард доллардан зиёд 132 та лойиҳа шакллантирилган. Шундан 2,1 миллиард долларлик 25 таси давлатимиз раҳбарига тақдимот қилинди.
Лойиҳаларга Австрия, АҚШ, Хитой, Россия, Туркия, Германия, Саудия Арабистони, Қувайт, Япония ва Озарбайжон каби мамлакатлар компаниялари инвестиция киритмоқда. Улар тўқимачилик, озиқ-овқат, тиббиёт, электротехника, қурилиш материаллари, хизмат кўрсатиш ва бошқа тармоқларни қамраб олган.
Масалан, Хитой инвесторлари билан ҳамкорликда Учкўприк туманида қиймати 50 миллион долларга керамик плиталар ишлаб чиқариш лойиҳаси амалга оширилмоқда. Бунинг натижасида 500 нафар янги иш ўрни яратилади. Қува туманида Саудия Арабистони инвесторлари билан биргаликда иситиш ва совутиш тизимлари эҳтиёт қисмлари ишлаб чиқариш йўлга қўйилади. Қиймати 50 миллион долларлик ушбу лойиҳа якунлангач, 350 кишининг бандлиги таъминланади.
Мазкур 132 та лойиҳа ишга туширилиши натижасида 23 мингдан ортиқ аҳоли иш билан таъминланади.
Президентимиз мутасаддиларга лойиҳаларнинг ҳуқуқий-ташкилий асосларини тезлаштириш, инвесторлар учун барча шаротларни таъминлаш бўйича қўшимча кўрсатмалар берди.

В Фергане запланированы инвестиционные проекты на 7 миллиардов долларов
Глава государства ознакомился с новыми инвестиционными проектами, которые планируется реализовать в Ферганской области.
За последние семь лет в Ферганскую область было привлечено инвестиций почти на 77 триллионов сумов. В результате создано 116 тысяч рабочих мест и экспортный потенциал в 4,5 миллиарда долларов.
В этом году в регионе реализуется более тысячи проектов на 1,3 миллиарда долларов.
Сейчас иностранными инвесторами и местными предпринимателями сформированы 132 проекта на сумму свыше 7 миллиардов долларов. Из них 25 проектов на сумму 2,1 миллиарда долларов были представлены главе нашего государства.
В проекты инвестируют компании из Австрии, США, Китая, России, Турции, Германии, Саудовской Аравии, Кувейта, Японии и Азербайджана. Они охватывают текстильную, пищевую, медицинскую, электротехническую промышленность, производство строительных материалов, сферу услуг и другие отрасли.
Так, в Учкуприкском районе совместно с китайскими инвесторами будет реализован проект по производству керамических плит стоимостью 50 миллионов долларов.  В результате будет создано 500 новых рабочих мест. В Кувинском районе совместно с саудовскими инвесторами будет налажено производство запасных частей для систем отопления и охлаждения. После завершения проекта стоимостью 50 миллионов долларов будет обеспечена занятость 350 человек.
В результате реализации 132 проектов предусматривается обеспечить работой более 23 тысяч человек.
Президент дал ответственным лицам дополнительные указания по ускорению создания организационно-правовой базы проектов, обеспечению всех условий для инвесторов.