2024 йил 1 июлдан нималар ўзгаради?
2024 йил 1 июлдан кучга кирадиган қонунчилигимиздаги тадбиркорликка оид асосий ўзгаришлар нималардан иборат?
Чарм-пойабзал, ипакчилик ва гиламчилик соҳалари янада ривожланади
Банкларга чарм-пойабзал, ипакчилик ва гиламчилик саноати йўналишидаги экспортчи корхоналарнинг экспорт шартномаси бўйича тўлов талаб қилиш ҳуқуқини, жумладан «Савдони ривожлантириш компанияси» АЖ маблағлари ҳисобидан банк хизматлари учун харажатларни чегирган ҳолда сотиб олишга рухсат берилади.
«А» ва ундан юқори тоифадаги чарм-пойабзал, ипакчилик ва гиламчилик саноати йўналишидаги экспортчи корхоналарга аккредитивни гаровга олган ҳолда унинг 70 фоизи миқдорида ажратиладиган кредитлар учун банкларга «Савдони ривожлантириш компанияси» АЖ томонидан маблағ тақдим қилиш тизими жорий қилинади;
маҳаллий гилам маҳсулотларини халқаро кўргазмаларга чиқаришда 300 квадрат метргача бўлган майдонлар учун давлат томонидан қўллаб-қувватлаш чоралари татбиқ этилади;
пойабзал, чарм-атторлик, жундан тайёрланган ва мўйначилик маҳсулотлари ҳақида маълумотларни Электрон кооперация порталига ва Давлат харидлари махсус ахборот порталига жойлаштириш ушбу маҳсулотларни маҳаллийлаштириш даражаси камида 30 фоиз бўлган тақдирда бериладиган товарнинг келиб чиқиш сертификати асосида амалга оширилади.
IT-стартапларга грантлар ажратилади
Рақамли технологиялар соҳасида IT-таълим хизматларини кўрсатиш, дастурий маҳсулотлар ишлаб чиқариш ҳамда экспортга йўналтириш бўйича стартап лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш учун ҳар йили ўтказиладиган танлов асосида Дастурий маҳсулотлар ва ахборот технологиялари технологик парки орқали айрим позициялар бўйича 1 миллиард сўмгача грантларни ажратиш тизими жорий этилади.
Электр энергияси ва табиий газ учун тўловлар олдиндан тўланади
Юридик шахсларга етказиб бериладиган электр энергияси ва табиий газ учун тўловлар 100 фоиз олдиндан амалга оширилади.
Маҳалла кредитлари мониторинги йўлга қўйилади
Маҳаллабай ишлаш ва тадбиркорликни ривожлантириш агентлиги ваколатли банклар билан биргаликда маҳаллаларда дастурлар доирасида ажратилган кредитлардан мақсадли фойдаланилиши мониторингини ва уларнинг самарадорлигини баҳолаш механизми жорий этилади.
Халқаро брендлар учун имтиёзлар кенгайтирилади
Нуфузли халқаро брендлар билан ишлаб чиқаришни бошлаётган корхоналарга халқаро стандартларни жорий этиш ва экологик сертификатлаш харажатларини қоплаб бериш тартиби жорий қилинади.
3 йил давомида нуфузли халқаро брендлар остида ишлаб чиқариладиган маҳсулотлар учун зарур бўлган барча хомашёлар маҳаллийлаштириш даражасини камида 60 %га етказиш шарти билан божхона божидан озод этилади;
нуфузли халқаро брендлардан жалб қилинган айрим мутахассислардан Ўзбекистон Республикаси ҳудудида меҳнат фаолиятини амалга ошириш ҳуқуқини берувчи тасдиқнома берилганлиги учун тўловлар ундирилиши бекор қилинади.
Инвесторларга бериладиган имтиёзлар реестри юритилади
Маҳаллий ва хорижий инвесторларга берилган преференциялар ва имтиёзларнинг турлари, муддатлари, тартиби ва масъул органларни ўз ичига олган Ягона реестр юритилади.
Қайта ишланадиган товарлар рўйхати шакллантирилади
Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги Ўзбекистон техник жиҳатдан тартибга солиш агентлиги билан биргаликда ишлаб чиқарувчилар ва импорт қилувчилар томонидан қайта ишланиши тўғрисидаги маълумот кўрсатилиши мажбурий бўлган товарларнинг рўйхати ва уларнинг белгиларини тасдиқлаб боради.
Товар-транспорт юк хатлари электрон шаклда расмийлаштирилади
Солиқ қўмитасининг республика ҳудудида барча хўжалик юритувчи субъектлар учун товар-транспорт юк хатларини электрон шаклда расмийлаштириш, сақлаш ва уларнинг ҳисобини юритиш тизими мажбурий тартибда жорий этилади.
Тўлов тизимлари учун янги талаблар
Тўлов тизими операторлари ва тўлов ташкилотлари фақат акциядорлик жамияти шаклида ташкил этилиши ва фаолият кўрсатиши бўйича талаблар киритилади;
тўлов тизими операторлари ва тўлов ташкилотлари устав капиталининг энг кам миқдори тўлов тизими операторлари учун 50 млрд сўмни, тўлов ташкилотлари учун 10 млрд сўмни ташкил этади.
Кредит жараёни тўлиқ рақамлаштирилади
Кредит ажратишнинг барча босқичлари (аризани кўриб чиқиш, қарор қабул қилиш, кафиллик бериш ва кредит ажратиш) рақамлаштирилган ҳолда электрон платформаларда амалга оширилади.
Бўстонлиқ ва Зомин экологик тоза ҳудудга айлантирилади
Бўстонлиқ ва Зомин туманларидаги туристик-рекреацион зоналарда экологик тоза ҳудуд режими татбиқ этилади.
Ярим тайёр чарм экспортига йиғим жорий этилди
Ўзбекистон Республикасининг божхона чегараси орқали ТИФ ТН бўйича 4104 кодига мувофиқ ярим тайёр чармни олиб чиқишда 10 фоиз, лекин бир тоннаси учун 300 АҚШ долларидан кам бўлмаган миқдорда йиғим ундирилади.
Йўл қурилишида ёрдамчи пудратчилар рўйхатга олинади
Автомобиль йўллари ва йўл иншоотларини қуриш, реконструкция қилиш ва таъмирлашда қиймати 10 миллиард сўмдан ортиқ бўлган лойиҳалар бўйича жалб қилинадиган ёрдамчи пудрат ташкилотлари рўйхатга олинади.

Что изменится с 1 июля?
Какие основные изменения касательно предпринимательства в нашем законодательстве вступят в силу с 1 июля 2024 года?
Кожевенно-обувная, шелковая и ковроткацкая отрасль будет совершенствована
Банкам разрешается приобретать право истребования платежа по экспортному контракту у предприятий-экспортеров в кожевенно-обувном, шелководческом направлениях и направлении ковроткачества, в том числе за счет средств АО «Компания по развитию торговли», за вычетом расходов на банковские услуги. При этом экспортеры для гарантирования поступления денежных средств передают банку свое имущество в залог или предоставляют иное обеспечение;
внедряется система предоставления АО «Компания по развитию торговли» средств банкам для покрытия кредитов, выделяемых в размере 70 процентов аккредитива предприятиям-экспортерам в кожевенно-обувном, шелководческом направлениях и направлении ковроткачества, отнесенным к категории «А» и выше, путем взятия в залог данного аккредитива;
при выставлении на международные выставки отечественной ковровой продукции для площадей до 300 квадратных метров применяются меры государственной поддержки;
размещение сведений по обувной и кожгалантерейной продукции, продукции из шерсти и меха на Электронном кооперационном портале и Специальном информационном портале государственных закупок осуществляется на основании сертификатов о происхождении товара, предоставляемых в случаях, когда уровень локализации указанных видов продукции составляет не менее 30 процентов.
IT-стартапам будут выделяться гранты
Для поддержки стартап-проектов в сфере цифровых технологий, предоставляющих IT-образовательные услуги, разрабатывающих и экспортирующих программные продукты, будет внедрена система ежегодного конкурсного отбора, по итогам которого через Технологический парк программных продуктов и информационных технологий будут выделяться гранты в размере до 1 миллиарда сумов по отдельным позициям.
Будет внедрен порядок предоплаты за электроэнергию и природный газ
Юридические лица будут осуществлять 100% предоплату за поставляемые электроэнергию и природный газ.
Будет внедрен мониторинг кредитов, выдаваемых в махаллях
Агентство по работе махаллабай и развитию предпринимательства совместно с уполномоченными банками внедрит механизм осуществления мониторинга за целевым использованием кредитов, выделенных в рамках программ в махаллях, а также оценки их эффективности.
Будут расширены льготы для международных брендов
В отношении предприятий, запускающих производство с известными международными брендами будет внедрен порядок покрытия расходов на внедрение международных стандартов и экологическую сертификацию;
Будет освобождено от таможенной пошлины все виды сырья, необходимые для продукции, производимой под известными международными брендами, с условием доведения доли локализации минимум до 60 процентов;
Будет отменена плата за выдачу разрешений на осуществление трудовой деятельности на территории Республики Узбекистан отдельным специалистам, привлеченным из известных международных брендов.
Будет внедрен Единый реестр льгот, предоставляемых инвесторам
Будет вестись единый реестр, включающий виды, сроки, порядок предоставления и ответственные органы по преференциям и льготам, предоставленным местным и иностранным инвесторам.
Будет сформирован перечень товаров, подлежащих переработке
Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата совместно с Узбекским агентством по техническому регулированию будет утверждать перечень и товарные знаки товаров, сведения о переработке которых подлежат обязательному указанию их производителями и импортерами.
Товарно-транспортные накладные будут оформляться в электронном виде
Обязательная система Налогового комитета по оформлению, хранению и учете товарно-транспортных накладных в электронном виде для всех хозяйствующих субъектов будет введена на территории республики.
Новые требования к платежным системам
Будут введены требования по созданию и осуществлению деятельности операторов платежных систем и платежных организаций исключительно в форме акционерного общества.
Минимальный размер уставного капитала операторов платежных систем и платежных организаций для операторов платежных систем составит 50 млрд сумов, платежных организаций — 10 млрд сумов.
Процесс кредитования будет полностью оцифрован
Все этапы выделения кредитов (рассмотрение заявлений, принятие решения, предоставление поручительств и выделение кредитов) будут осуществляться в цифровом формате на электронных платформах.
Бостанлыкский и Зааминские районы станут экологически чистыми зонами
В туристско-рекреационных зонах Бостанлыкского и Зааминского районов будет введен режим экологически чистой территории.
Вводится сбор на экспорт полуфабрикатов из кожи
При вывозе через таможенную границу Республики Узбекистан кожевенного полуфабриката по коду ТН ВЭД 4104 будет взиматься сбор в размере 10 процентов, но не менее 300 долларов США за одну тонну.
Будут регистрироваться субподрядчики дорожного строительства
При строительстве, реконструкции и ремонте автомобильных дорог и дорожных сооружений будут регистрироваться вспомогательные подрядные организации, привлекаемые по проектам со стоимостью более 10 миллиардов сумов.