Жиззахдаги BYD заводидан илк электромобиллар чиқди
Жиззах вилоятидаги “BYD Uzbekistan Factory” қўшма корхонасида илк электромобиллар ишлаб чиқарила бошланди. Президент Шавкат Мирзиёев 27 июнь куни ушбу инновацион заводни келиб кўрди.
Бу мамлакатимиз автосаноатида янги босқич, улкан тарихий воқеа. Мазкур завод шу йил январда давлатимиз раҳбарининг Хитойга ташрифи чоғида фаолият бошлаган эди. Бу қиймати 160 миллион долларлик лойиҳанинг биринчи босқичи бўлиб, йилига 50 минг дона электромобиль ишлаб чиқариш қувватига эга.
Бунинг учун қўшма корхона замонавий саноат инфратузилмаси билан таъминланди. Қарийб 2 километр темир йўл тортилди. Ишлаб чиқариш узлуксизлигини таъминлаш учун бутловчи қисмлар омбори, 1 минг 200 та контейнер сиғимига эга логистика маркази қурилди.
Заводга Хитойдан роботлаштирилган тизимлар ва ускуналар келтириб ўрнатилган. Ишлаб чиқариш жараёни автоматлаштирилган. Электромобилнинг геометрик ўлчамларини юқори аниқликда текширувчи лаборатория ташкил қилинган.
Президент ушбу имкониятларни кўздан кечирди, хитойлик шериклар билан суҳбатлашди.
Ҳозирда бу ерда Chazor ва Song Plus Champion моделлари ишлаб чиқарилмоқда. Шавкат Мирзиёев конвейердан чиққан илк электромобилга имзо қўйди.
Шу ерда давлатимиз раҳбарига ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш бўйича ахборот берилди.
Келгуси йилларда заводда моделлар қаторини кенгайтириш режалаштирилган. Қиймати 300 миллион долларлик иккинчи босқичда электромобиллар сонини йилига 200 минг донага, 500 миллион долларлик учинчи босқичда 500 минг донагача етказиш кўзда тутилган.
Режалар улкан, иш шунга яраша жадал. Электромобиллар сони ортиши билан маҳаллийлаштириш даражаси ҳам босқичма-босқич ошириб борилади. Энг аввало, бампер, ойна, лак-буёқ, пластик қисмларни ўзимизда тайёрлаш йўлга қўйилади. Кейинчалик аккумулятор, электр двигател, алюминий қисмлар, шиналар, ўриндиқлар ишлаб чиқаришга ўтилади.
Мазкур янги тармоқда рақобатбардош бўлиш учун инновация ва етук мутахассислар керак. Шу боис таълим ва ривожланишга қаратилган "R&D маркази" ташкил этиш, илм ва муҳандислик ютуқларини изчил қўллаб бориш зарурлиги таъкидланди. Маҳаллийлаштириш лойиҳалари орқали маҳсулот таннархини тушириш чоралари муҳокама қилинди. Истиқболдаги мақсад - минтақа бозорларига чиқиш.
Бугунги кунда корхонада 1 минг 200 киши ишлайди. Ўтган йили 200 нафар ходим “Uzautoмotors” заводларида малака оширган. Бу йил яна 92 нафар мутахассис Хитойнинг Сиан ва Чанша шаҳарларида сифат назорати, технология, таъминот, ускуналарга техник хизмат кўрсатиш каби йўналишларда малака оширади. Барча уч босқич жорий этилгач, иш ўринлари 10 мингтага етади.

На заводе BYD в Джизаке выпущены первые электромобили
На совместном предприятии "BYD Uzbekistan Factory" в Джизакской области началось производство первых электромобилей. Президент Шавкат Мирзиёев 27 июня посетил этот инновационный завод.
Это новый этап в отечественной автопромышленности, огромное историческое событие. Завод начал свою деятельность в январе этого года в ходе визита главы нашего государства в Китай. Это первый этап проекта стоимостью 160 миллионов долларов, который способен производить 50 тысяч электромобилей в год.
Совместное предприятие было обеспечено современной промышленной инфраструктурой. Проложено почти 2 километра железнодорожных путей. Для обеспечения непрерывности производства были построены склад комплектующих и логистический центр на 1,2 тысячи контейнеров.
На заводе установлены современное оборудование и роботизированные системы из Китая. Производственный процесс автоматизирован. Создана лаборатория для высокоточной проверки геометрических размеров электромобилей.
Президент осмотрел эти возможности и побеседовал с китайскими партнерами.
В настоящее время здесь производятся модели Chazor и Song Plus Champion. Шавкат Мирзиёев оставил свою подпись на первом электромобиле, сошедшем с конвейера.
Здесь же главе государства была представлена информация о планах по локализации производства.
В ближайшие годы планируется расширение модельного ряда завода. В рамках второго этапа проекта стоимостью 300 миллионов долларов планируется увеличение производства до 200 тысяч электромобилей в год, а в рамках третьего этапа стоимостью 500 миллионов долларов – до 500 тысяч электромобилей.
Планы грандиозные, работа идет в ускоренном темпе. С увеличением количества электромобилей уровень локализации будет постепенно повышаться. В первую очередь будет налажено производство бамперов, стекол, лакированных и пластиковых деталей. В дальнейшем планируется выпуск аккумуляторов, электрических двигателей, алюминиевых деталей, шин и сидений.
Для того чтобы быть конкурентоспособными в этой новой отрасли, необходимы инновации и высококвалифицированные специалисты. В связи с этим подчеркнута необходимость создания RnD-центра для обучения и развития кадров, поддержки научных и инженерных изысканий. Обсуждены меры по снижению себестоимости продукции через проекты локализации. Цель на перспективу – выход на рынки региона.
Сегодня на предприятии трудятся 1,2 тысячи человек. В прошлом году 200 работников прошли обучение на заводах «UzAuto Motors». В этом году еще 92 специалиста пройдут обучение в китайских городах Сиане и Чанше по направлениям контроля качества, технологий, поставок и технического обслуживания оборудования. Когда все три этапа будут реализованы, количество рабочих мест достигнет 10 тысяч.