Чорвачилик тармоқларини ривожлантириш бўйича таклифлар кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 25 июнь куни чорвачилик тармоқларини ривожлантириш бўйича таклифлар тақдимоти билан танишди.
Аҳолининг кундалик истеъмолида гўшт, тухум, сут ва улардан тайёрланган маҳсулотлар катта ўрин эгаллайди. Шу боис паррандачилик, қоракўлчилик ва эчкичиликни ривожлантириш, озиқ-овқат инфляциясини камайтириш чоралари кўрилмоқда. Қолаверса, бу соҳаларда аҳолини банд қилиш ва даромадини ошириш имконияти ҳам кўп.
Масалан, 2023 йилда паррандачилик тармоғида 253 та лойиҳа амалга оширилиб, бундай хўжаликлар сони 1 минг 300 тага етган, 4 мингта янги иш ўрни очилган. Келгусидаги истиқболли лойиҳалар учун халқаро ташкилот ва банклардан 420 миллион доллар жалб қилинмоқда.
Тақдимотда мутасаддилар паррандачилик тармоғини ривожлантириш стратегияси ҳамда бу йилги режалари юзасидан ахборот берди.
Жумладан, бу йил парранда гўшти ҳажми 700 минг тоннадан 800 минг тоннага, тухум етиштириш 8,5 миллиард донадан 10 миллиард донага етказилиши айтилди.
Бу тармоқдаги энг муҳим масала – насл. Юртимизда гўшт йўналишидаги парранданинг 1-тартибли генетикаси йўқ, 2-тартибли генетика эса Венгриядан олиб келинаяпти.
Жаҳон бозорида парранда генетикасининг 80 фоизи АҚШ компаниясига тўғри келади. Шу боис улар билан ҳамкорликда паррандачиликда генетик технологияларни жорий қилиш ва наслчилик хўжаликлари ташкил этиш режалаштирилган.
Шунингдек, паррандачиликда кластер тизимини жорий этиш, тайёр бизнес лойиҳалар қилиб, тадбиркорларга бериш бўйича таклифлар муҳокама қилинди.
Соҳа ривожини қўллаб-қувватлаш бўйича қўшимча имкониятлар белгиланди. Унга кўра, паррандачилик корхоналари 5 йилга ер солиғидан озод қилинади. Парранда гўшти экспортига рухсат берилади. Тадбиркорларга берилган 35 миллион доллар арзон ресурсни қайтариш муддати 3 йилга узайтирилади.
Давлатимиз раҳбари озуқа-ем захирасини кенгайтириш ва паррандачилик хўжаликларига марказлаштирилган тартибда етказиш бўйича ҳам топшириқлар берди.
Ҳозирги кунда юртимизда 39 та қоракўлчилик хўжалиги бор. Бухоро вилоятидаги 2 миллион гектардан зиёд яйловда 2 миллион бош қўй боқилаяпти. Булар, албатта, етарли эмас.
Шу боис қоракўл қўйини кооперация асосида хонадонларда боқиш таклифи билдирилди. Хусусан, Қоракўл, Қоровулбозор, Ғиждувон, Пешку, Жондор, Олот туманларида аҳолига қўйлар етказиб берилиб, яйлов ва қудуқлар ажратилади. Озуқабоп ўсимликлар майдонлари кенгайтирилади.
Бу каби чоралар орқали қоракўл қўйларини 6 миллион бошдан 7 миллион бошга етказиш вазифаси қўйилди.
Давлатимиз раҳбарининг Наманган вилоятига ташрифи чоғида эчкичиликни ривожлантириш бўйича топшириқ берилган эди. Шунга мувофиқ, Туркия ва Россиядан зотдор эчкилар олиб келиниб, наслли эчкичилик кластери ташкил этилди.
Худди шу тахлит, Мўғулистон тажрибаси асосида Қорақалпоғистон Республикаси, Бухоро, Жиззах, Наманган ва Тошкент вилоятига 5 минг бошдан наслли эчки олиб келиб, кўпайтириш зарурлиги айтилди. Бу икки йилда эчкилар сонини 100 минг бошдан ошириш имконини беради.
Шунингдек, эчкичиликда ҳам наслни яхшилаш, жунни қайта ишлаш орқали кашемир ва тивит маҳсулотлари етиштириб, экспортини йўлга қўйиш бўйича кўрсатмалар берилди.

Рассмотрены предложения по развитию отраслей животноводства
Мясо, яйца, молоко и продукты их переработки занимают значительное место в ежедневном рационе населения. В связи с этим принимаются меры по развитию птицеводства, овцеводства и козоводства, а также снижению продовольственной инфляции. Кроме того, эти отрасли предоставляют значительные возможности для трудоустройства и увеличения доходов населения.
Например, в 2023 году в отрасли птицеводства было реализовано 253 проекта, количество таких хозяйств достигло 1,3 тысячи, было создано 4 тысячи новых рабочих мест. Для перспективных проектов планируется привлечь 420 миллионов долларов от международных организаций и банков.
На презентации ответственные лица представили информацию о стратегии развития птицеводства и планах на текущий год.
В частности, отмечалось, что в этом году объем производства мяса птицы будет увеличен с 700 тысяч тонн до 800 тысяч тонн, а производство яиц — с 8,5 миллиарда до 10 миллиардов.
Наиболее важным вопросом в этой отрасли является генетика. В нашей стране отсутствует репродуктор мясной птицы первого порядка, а птица второго порядка импортируется из Венгрии.
80 процентов мирового рынка решений по генетике сельскохозяйственной птицы приходится на американскую компанию. Планируется совместно с ней внедрить генетические технологии в птицеводство и создать племенные хозяйства.
Также обсуждены предложения по внедрению кластерной системы в птицеводстве, разработке готовых бизнес-проектов и предоставлению их предпринимателям.
Определены дополнительные возможности для поддержки развития отрасли. В соответствии с этим, птицеводческие предприятия будут освобождены от земельного налога на 5 лет. Будет разрешен экспорт мяса птицы. Срок возврата предоставленных предпринимателям 35 миллионов долларов недорогих ресурсов будет продлен на 3 года.
Глава государства также дал поручения по расширению запасов кормов и централизованной поставке их в птицеводческие хозяйства.
В настоящее время в нашей стране есть 39 хозяйств, занимающихся каракулеводством. На более чем 2 миллионах гектаров пастбищ в Бухарской области содержится 2 миллиона голов овец. Это, конечно, недостаточно.
В этой связи предложено выращивать каракульских овец на основе кооперации в домашних хозяйствах. В частности, в Каракульском, Караулбазарском, Гиждуванском, Пешкунском, Джандарском и Алатском районах населению будут предоставлены овцы, а также выделены пастбища и колодцы. Площади для кормовых растений будут расширены.
С помощью таких мер поставлена задача увеличить поголовье каракульских овец с 6 до 7 миллионов голов.
Во время поездки Президента в Наманганскую область было дано указание по развитию козоводства. В соответствии с этим из Турции и России были привезены породистые козы, создан племенной козоводческий кластер.
Указано на необходимость аналогичным образом, теперь на основе опыта Монголии, завезти по 5 тысяч породистых коз в Республику Каракалпакстан, Бухарскую, Джизакскую, Наманганскую и Ташкентскую области для их разведения. Это позволит за два года увеличить поголовье коз до более чем 100 тысяч голов.
Также даны указания по улучшению племенной работы и в козоводстве, производству и экспорту кашемира и твида из козьей шерсти.