Ўзбекистон ва Мўғулистон Президентлари икки мамлакат ишбилармонлари билан учрашув ўтказдилар
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Мўғулистон Президенти Ухнаагийн Хурэлсух икки мамлакат ишбилармон доиралари вакиллари билан учрашув ўтказдилар.
Тадбирда Мўғулистоннинг MCS Investment, Mongol Basalt, Tavan Bogd Group, Asia Pharma, Khanbogd Cashmere, Erdenezoo Trans, ICT Group, ORDGEO, LBH Technology, NCD Group, Mega Wood, Modern Nomads каби етакчи компаниялари раҳбарлари иштирок этди.
Ўзбекистон томонидан Basalt Uzbekistan, BMB Holding, New Way Industries, Panaev Farms, Ezel Central Asia, Azia Metall Prof, “Жиззах Жун”, Procab ва бошқа хусусий компаниялар қатнашди.
Таъкидлаш лозимки, ишбилармонлик алоқаларини мустаҳкамлашга қаратилган бундай форматдаги учрашув Мўғулистон билан илк бор ўтказилди.
Ўзбекистон Президенти мўғулистонлик етакчи ишбилармонларни ва уларнинг ўзбекистонлик шерикларини самимий қутлар экан, Мўғулистон Президентининг Ўзбекистонга илк давлат ташрифи икки томонлама ҳамкорлик тарихида муҳим аҳамият касб этишини яна бир бор алоҳида таъкидлади.
– Бу сизнинг Ўзбекистон билан савдо-иқтисодий алоқаларни йўлга қўйиш ва мустаҳкамлашга қаратилган қатъий интилишингизни ва алоҳида эътиборингизни яна бир бор тасдиқлайди, – деди мамлакатимиз раҳбари.
Бўлиб ўтган мазмунли ва конструктив музокаралар давомида икки томонлама ҳамкорликнинг барча жиҳатлари атрофлича кўриб чиқилгани, мавжуд захиралар таҳлил қилингани ва янги ўсиш нуқталари аниқлангани қайд этилди.
– Биз мавжуд салоҳият ва имкониятлардан деярли фойдаланмаётганимизни таъкидладик. Шу муносабат билан яқин йилларда ўзаро савдони, энг аввало, харидоргир маҳсулотлар номенклатураси ва ҳажмини кенгайтириш орқали каррасига ошириш вазифасини қўйдик, – деди Ўзбекистон Президенти.
Булар – Мўғулистонга озиқ-овқат, ўғитлар, дори-дармонлар, маиший техника, пластмасса ва резина, қурилиш материаллари, тайёр тўқимачилик ва пойабзал маҳсулотларини экспорт қилиш, шунингдек, юртимизга гўшт ва гўшт маҳсулотлари, тери, жун ва бошқа тайёр маҳсулотларни импорт қилиш.
Тез фурсатда Мўғулистон ва Ўзбекистонда савдо уйларини очиш ва икки мамлакат пойтахтларида саноат кўргазмаларини ўтказиш режалаштирилган.
Имтиёзли савдо тўғрисидаги битим ва бозорларга киришни енгиллаштириш бўйича таклифларни тайёрлашга келишиб олинди.
Мамлакатимиз раҳбари мўғул компаниялари билан саноат кооперациясини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратди.
Икки давлат иқтисодиётининг бир-бирини самарали тўлдиришга қодир соҳаларида ўрта муддатли кооперация дастурини қабул қилиш бўйича келишувга эришилгани қайд этилди.
Бу, биринчи навбатда, геологик қидирув, бой хомашё ресурсларини ўзлаштириш ва қайта ишлаш соҳаларида ҳамкорлик ўрнатишни ўз ичига олади.
Мазкур стратегик соҳада биринчи йирик лойиҳаларни амалга ошириш бўйича аниқ таклифлар тайёрланади.
Ўзбекистон, шунингдек, қишлоқ хўжалиги ва турдош тармоқларда Мўғулистон билан комплекс ҳамкорликни ривожлантириш ниятида. Қорақалпоғистон, Наманган вилояти ва бошқа ҳудудларда чорвачилик мажмуаларини барпо этиш режалари қўллаб-қувватланди.
Бундан ташқари, Мўғулистондан чорва, гўшт ва уни қайта ишлаш маҳсулотларини импорт қилиш ҳамда тўқимачилик ва тайёр қишлоқ хўжалик маҳсулотларини экспорт қилишга ўзаро қизиқиш билдирилди.
Бу йўналишдаги ҳамкорлик доирасида “Ҳалол” стандартига мос гўшт маҳсулотлари ишлаб чиқариш бўйича қўшма кластерлар, жун ва терини чуқур қайта ишлаш асосида юқори қўшилган қийматга эга маҳсулотларни ишлаб чиқариш йўлга қўйилади.
Томонлар хусусий бизнес ташаббусларини фаол қўллаб-қувватлашга тайёр эканликларини тасдиқладилар.
Бу борада ишбилармон доиралари томонидан илгари сурилган янги бизнес ғоялари, жумладан, Тошкентда диагностика марказини очиш, базальтни қайта ишлаш, енгил саноат, рақамлаштириш, фармацевтика ва бошқа соҳалардаги лойиҳалар қўллаб-қувватланди.
Саноат кооперацияси лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш мақсадида йил охиригача инвестицияларни ўзаро ҳимоя қилиш ва солиққа тортиш тамойиллари бўйича асосий битимлар қабул қилинади.
Етакчилар қўшма Ишбилармонлар кенгашининг ташкил этилишини олқишладилар. Янги ташаббусларни ишлаб чиқиш учун яқинда унинг биринчи йиғилишини ўтказиш режалаштирилган.
Ташриф давомида ҳаво ва халқаро автомобиль алоқаси бўйича битимлар имзоланди, бу икки давлат ўртасида тўғридан-тўғри авиақатновларни йўлга қўйиш ва ишбилармонлик алмашинувларини фаоллаштириш учун мустаҳкам асос яратади.
Транспорт вазирларига юк ташиш харажатларини камайтириш бўйича таклифлар тайёрлаш топширилди.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистонда иқтисодиётни инновацион ривожлантириш, қонун устуворлиги ва хусусий мулк дахлсизлигини таъминлаш, тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш ва ЖСТга қўшилиш жараёнини фаоллаштиришга қаратилган кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилаётганини алоҳида таъкидлади.
Президент Шавкат Мирзиёев мўғулистонлик ишбилармонларга юртимизда улар учун қулай шарт-шароитлар яратишга тайёр эканини айтди.
Ўз навбатида, Мўғулистон Президенти Ухнаагийн Хурэлсух эришилган келишувлар ҳамда Ўзбекистонда инвесторлар ва тадбиркорлар учун яратилган шароитларни юқори баҳолаб, бизнес вакилларини фаол ҳамкорликка ва янги лойиҳалар бўйича аниқ келишувларга эришишга чақирди.
Фикр алмашиш чоғида Мўғулистон тадбиркорлари Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг амалий аҳамиятини ва мамлакатда яратилаётган қулай инвестициявий ва бизнес муҳитини юқори баҳоладилар.

Президенты Узбекистана и Монголии провели встречу с представителями бизнеса двух стран
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Президент Монголии Ухнаагийн Хурэлсух провели совместную встречу с представителями деловых кругов двух стран.
В мероприятии приняли участие руководители ведущих монгольских компаний, таких как MCS Investment, Mongol Basalt, Tavan Bogd Group, Asia Pharma, Khanbogd Cashmere, Erdenezoo Trans, ICT Group, ORDGEO, LBH Technology, NCD Group, Mega Wood, Modern Nomads и многие другие.
Узбекскую сторону представляли частные компании Basalt Uzbekistan, BMB Holding, New Way Industries, Panaev Farms, Ezel Central Asia, Azia Metall Prof, «Жиззах Жун», Procab и другие.
Следует отметить, что подобный формат встреч, ориентированный на укрепление деловых связей между бизнес-сообществами, с монгольской стороной проводится впервые.
Президент Узбекистана, искренне поприветствовав представительную делегацию ведущих монгольских деловых кругов и их узбекских партнеров, еще раз подчеркнул особое значение первого в истории двустороннего сотрудничества государственного визита Президента Монголии в Узбекистан для развития многоплановых отношений.
– Это еще раз подтверждает ваш решительный настрой и особое внимание, уделяемое налаживанию и укреплению торгово-экономических связей с Узбекистаном, – отметил Президент нашей страны.
Подчеркнуто, что в ходе состоявшихся содержательных и конструктивных переговоров были детально рассмотрены все аспекты двустороннего взаимодействия, проанализированы имеющиеся резервы и определены новые точки роста партнерства.
– Мы подчеркнули, что практически не используем имеющийся потенциал и возможности. В этой связи поставили задачу увеличить в десятки раз объемы взаимной торговли в ближайшие годы, прежде всего за счет расширения номенклатуры и объемов взаимных поставок востребованной продукции, – отметил глава Узбекистана.
Речь идет об экспорте в Монголию продовольствия, удобрений, лекарств, бытовой техники, пластмасс и резины, строительных материалов, готового текстиля и обуви, а также наращивании в обратном направлении поставок мяса и мясных изделий, кожи, шерсти и другой готовой продукции.
Анонсированы открытие в ближайшее время торговых домов в Монголии и Узбекистане и проведение промышленных выставок в столицах двух стран.
Дополнительным импульсом станет достигнутая договоренность о подготовке Соглашения о преференциальной торговле отдельными видами товаров и предложений по облегчению доступа на рынки.
Глава нашего государства уделил особое внимание развитию промышленной кооперации с монгольскими компаниями.
Отмечена договоренность о принятии среднесрочной Программы кооперации прежде всего в отраслях, где наши экономики могут эффективно дополнять друг друга.
Это прежде всего установление партнерства в области геологоразведки, освоения и переработки богатых сырьевых ресурсов.
В этой стратегической сфере в ближайшее время будут подготовлены конкретные предложения по началу реализации первых крупных проектов.
Узбекистан также намерен развивать комплексное сотрудничество с Монголией в сельском хозяйстве и смежных отраслях. Поддержаны планы по созданию животноводческих комплексов в Каракалпакстане, Наманганской области и других регионах нашей страны.
Кроме того, выражен взаимный интерес к организации импорта из Монголии скота, мяса и продуктов его переработки и поставкам в обратном направлении мяса птицы, свежей и переработанной плодоовощной продукции и других товаров.
В рамках взаимодействия в этом направлении выражено намерение развивать совместные кластеры по выпуску мясной продукции стандарта «Халяль», выпуск готовой продукции с высокой добавленной стоимостью на основе глубокой переработки шерсти и кожи.
Стороны подтвердили готовность к активной поддержке частных бизнес-инициатив предпринимателей.
В данном контексте поддержаны новые предложения деловых кругов в различных отраслях, среди которых открытие диагностического центра в Ташкенте, переработка базальта, проекты в области легкой промышленности, цифровизации, фармацевтики и других отраслях.
Подчеркнуто, что в целях поддержки проектов промышленной кооперации до конца года будут приняты основные соглашения о взаимной защите инвестиций и принципах налогообложения.
Лидеры приветствовали учреждение совместного Делового совета. Намечены планы по проведению его первого заседания в ближайшее время для генерации новых бизнес-инициатив.
В ходе визита подписаны соглашения о воздушном сообщении и международных автомобильных перевозках, что создает хорошую основу для налаживания прямого авиасообщения между странами и активизации деловых обменов.
Министрам транспорта поручено подготовить предложения по снижению стоимости транспортировки грузов.
Глава нашего государства отдельно отметил проводимые в Узбекистане масштабные реформы, направленные на инновационное развитие экономики, обеспечение верховенства закона и неприкосновенности частной собственности, поддержку предпринимателей, а также активизацию процесса вступления в ВТО.
Президент Шавкат Мирзиёев заверил представителей монгольских деловых кругов о готовности создать необходимые условия для комфортной деятельности в нашей стране.
В свою очередь, Президент Монголии Ухнаагийн Хурэлсух, высоко оценив достигнутые договоренности и созданные в Узбекистане условия для инвесторов и предпринимателей, призвал представителей бизнеса к активному взаимодействию и достижению конкретных договоренностей по новым проектам.
В ходе обмена мнениями представители монгольского бизнеса высоко оценили практическую значимость осуществляемых в Узбекистане реформ, создающих комфортный инвестиционный и бизнес-климат в стране.
В данном контексте прозвучали конкретные предложения по реализации совместных проектов в приоритетных отраслях экономики.