Бизнес-омбудсман ёрдамида фермер хўжалигига субсидия ажратилди
Жиззах вилоятида фаолият кўрсатувчи “Марварид” (номи ўзгартирилган) фермер хўжалиги мутасадди идоралар хатти-ҳаракатидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Фермер хўжалигининг мурожаатига кўра, пахта хом ашёси ва бошоқли дон етиштириш учун насос агрегатлари ва суғориш қудуқлари истеъмол қилган электр энергияси қийматини давлат бюджетидан субсидиялар ҳисобига қоплаш тартиби Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарорлари билан белгилаб берилган бўлса-да, ҳозирда ушбу имтиёз қўлланилмасдан келинаётган эди.
Мутасадди идоралар мутахассисларини жалб қилиш орқали масала ўрганилиши натижасида фермер хўжалигининг 2023 йилда пахта хом ашёси ва ғалла етиштиришда истеъмол қилган электр энергияси қийматининг 50 фоизини қоплаш мақсадида 6,8 млн сўм субсидия ажратиб берилиши таъминланди.

С помощью Бизнес-омбудсмана фермерскому хозяйству выделена субсидия
Фермерское хозяйство «Марварид» (наименование изменено), действующее в Джизакской области, обратилось к Бизнес-омбудсману с жалобой на действия ответственных ведомств.
Согласно обращению фермерского хозяйства, несмотря на установление постановлениями Президента Республики Узбекистан порядка компенсации стоимости электроэнергии, потребляемой насосными агрегатами и оросительными скважинами при выращивании хлопка-сырца и зерновых культур, за счет субсидий из государственного бюджета, на практике эта льгота не применялась.
В результате изучения вопроса с привлечением специалистов ответственных ведомств фермерскому хозяйству была выделена субсидия в размере 6,8 млн сумов для покрытия 50% стоимости электроэнергии, потребленной в 2023 году при выращивании хлопка-сырца и зерна.