Музокаралар натижалари муҳим келишувлар билан мустаҳкамланди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Корея Республикаси Президенти Юн Сок Ёль ўртасида бўлиб ўтган самарали музокаралар якунлари бўйича икки томонлама ҳужжатларнинг салмоқли тўплами қабул қилинди.
Давлат раҳбарлари Алоҳида стратегик шерикликни янада чуқурлаштириш ва ҳар томонлама кенгайтириш тўғрисидаги Қўшма баёнотни имзоладилар.
Давлат ташрифи доирасида жами 17 та ҳужжат, шу жумладан:
– Иқтисодий тараққиёт ва ҳамкорлик жамғармаси билан ҳукуматлараро битим;
– Корея Экспорт-импорт банки ва Hyundai Rotem компанияси билан тезюрар электр поездларини харид қилиш ва етказиб бериш тўғрисида битимлар;
– Корея Экспорт-импорт банки билан ўрта мактаблар учун фан, ахборот-коммуникация технологиялари ускуналарини етказиб бериш тўғрисида битим;
– «Тошкент Фарма Парк» инновацион фармацевтика кластери лойиҳасини амалга ошириш тўғрисида битим;
– Ўзбекистон давлат хизматчилари салоҳиятини ошириш соҳасида ҳамкорлик тўғрисида битим;
– ташқи ишлар вазирликлари ўртасида 2025–2027 йилларга мўлжалланган ҳамкорлик дастури;
– Жаҳон савдо ташкилоти доирасида ҳамкорлик тўғрисида баённома;
– Маданият соҳасида ҳамкорлик тўғрисида баённома;
– Транспорт соҳасида ҳамкорлик тўғрисида келишув;
– Ўзбекистон ҳудудларида марказлашган иссиқлик таъминоти тизимларини модернизация қилиш бўйича ҳамкорлик тўғрисида келишув;
– Ўта муҳим минераллар соҳасида шериклик тўғрисида келишув;
– Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Корея қўшма қўмитаси фаолиятини қўллаб-қувватлаш тўғрисида келишув;
– Малакали ва профессионал кадрлар тайёрлаш бўйича ҳамкорлик тўғрисида меморандум;
– Қишлоқ хўжалиги соҳасида ҳамкорлик тўғрисида меморандум;
– “Ўзсаноатқурилишбанк” АЖ билан Корея Экспорт-импорт банки ўртасида банклараро мастер-кредит линияси тўғрисида битим имзоланди.

Результаты переговоров закреплены важными соглашениями
По итогам состоявшихся плодотворных переговоров между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Президентом Корейской Республики Юн Сок Ёлем принят солидный пакет двусторонних документов.
Главы государств подписали Совместное заявление о дальнейшем углублении и всестороннем расширении особого стратегического партнерства.
В рамках государственного визита также подписаны 17 документов, в числе которых:
– межправительственное Соглашение с Фондом экономического развития и сотрудничества;
– соглашения с Экспортно-импортным Банком Кореи и компанией «Hyundai Rotem» о закупке и поставках высокоскоростных электрических поездов;
– Соглашение с Экспортно-импортным Банком Кореи о предоставлении оборудования для научного и информационно-коммуникационного образования в средних школах;
– Соглашение о реализации проекта инновационного фармацевтического кластера «Фарма Парк»;
– Соглашение о сотрудничестве в области укрепления потенциала государственных служащих Узбекистана;
– Программа сотрудничества между министерствами иностранных дел на 2025-2027 годы;
– Протокол о сотрудничестве в рамках Всемирной торговой организации;
– Протокол о сотрудничестве в области культуры;
– Договоренность о сотрудничестве в области транспорта;
– Договоренность о сотрудничестве по модернизации систем централизованного теплоснабжения в регионах Узбекистана;
– Договоренность о партнёрстве в области критических минералов;
– Договоренность о содействии деятельности узбекско-корейского совместного комитета по торгово-экономическому сотрудничеству;
– Меморандум о сотрудничестве по подготовке квалифицированных и профессиональных кадров;
– Меморандум о сотрудничестве в области сельского хозяйства;
– Соглашение АО «Узпромстройбанк» с Экспортно-импортным банком Кореи о межбанковской мастер-кредитной линии и другие.