Жарима солувчи мансабдор ўзи жарима тўлайдиган бўлди
Бизнес-омбудсман томонидан, “Business” МЧЖнинг (номи ўзгартирилган) мурожаати асосида, Тошкент шаҳар ДСБ ходими томонидан ўтказилган текширувнинг қонунийлиги ўрганилди.
Аниқланишича, давлат катта солиқ инспектори С.Д. (исми ўзгартирилган) томонидан 2016 йил 1 январдан 2020 йил 1 октябрга қадар бўлган давр учун “Business” МЧЖнинг фаолиятида камерал солиқ текшируви ўтказилган. Таъкидлаш жоиз, С.Д. тегишли тартибда аттестациядан ўтмаган ва махсус гувоҳномага олмасдан, тадбиркор фаолиятида текширувни ўтказган.
“Хўжалик юритувчи субъектлар фаолиятини давлат томонидан назорат қилиш тўғрисида” Қонунига мувофиқ, назорат қилувчи органлар мансабдор шахсларининг хўжалик юритувчи субъектлар фаолиятини текширишига текширишларни ўтказишга рухсат берилганлиги тўғрисидаги махсус гувоҳнома, шахсий гувоҳнома мавжуд бўлган тақдирда йўл қўйилиши белгиланган.
Ушбу ҳолат бўйича Бизнес-омбудсманнинг масъул ходими айбдор солиқ инспекторига нисбатан маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисидаги баённомани расмийлаштирилди ва судга юборилди. Жиноят ишлари бўйича Шайхонтоҳур туман судининг қарорига кўра солиқ органи ходими С.Д. ҳуқуқбузар деб тан олинди ва унга нисбатан базавий ҳисоблаш миқдорининг 10 баравар миқдорида жарима жазоси кўлланилди.

Должностное лицо, налагающее штраф, сам оштрафован
Бизнес-омбудсманом, на основании заявления ООО «Business» (название изменено), изучена законность проверки, проведенной сотрудником Ташкентского городского ГНУ.
Установлено, что старшим государственным налоговым инспектором С.Д. (имя изменено) проведена камеральная налоговая проверка деятельности ООО «Business» за период с 1 января 2016 года по 1 октября 2020 года. Стоит отметить, что С.Д. провел проверку деятельности субъекта предпринимательства, не пройдя аттестацию в соответствующем порядке и не получив специального удостоверения.
Тогда как, в соответствии с Законом «О государственном контроле деятельности хозяйствующих субъектов», допуск должностных лиц контролирующих органов к проверке деятельности хозяйствующих субъектов осуществляется при наличии специального удостоверения о допуске к проведению проверок, а также удостоверения личности.
По данной ситуации, ответственным лицом аппарата Бизнес-омбудсмана составлен протокол в отношении виновного инспектора налогового органа и направлен в суд. Решением Шайхонтахурского районного суда по уголовным делам сотрудник налогового органа С.Д. признан виновным и в его отношении наложен штраф в 10-кратном размере суммы базовой расчетной величины.