Ўзбекистон Республикаси Президенти АҚШ делегациясини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 11 июнь куни Америка Қўшма Штатларининг Савдо вакили Кэтрин Тайни қабул қилди.
Америка идораси раҳбари Ўзбекистон етакчисига АҚШ Президенти Жо Байденнинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Учрашув давомида икки томонлама стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш, савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Ишбилармонлик алоқалари фаоллашгани, ўзаро товар айирбошлаш ва инвестициялар кўрсаткичлари барқарор ўсаётгани мамнуният билан қайд этилди.
АҚШнинг "Аir Products", "Coca-Cola", "Citibank", "Visa" ва бошқа кўплаб етакчи корхоналари ва банклари билан кооперация алоқалари ривожланмоқда.
Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиши, GSP тизимини қайта тиклаш, "C5+1" формати ҳамда Савдо ва инвестициялар бўйича ҳадли битим доирасида амалий ҳамкорликни чуқурлаштириш билан боғлиқ масалалар кўриб чиқилди.
Саноат кооперацияси учун янги соҳаларни аниқлаш ва тегишли лойиҳаларни илгари суриш бўйича қўшма платформани ишга тушириш муҳим экани таъкидланди.

Президент Республики Узбекистан принял делегацию США
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 11 июня принял Торгового представителя Соединенных Штатов Америки Кэтрин Тай.
Руководитель американского ведомства передала лидеру Узбекистана приветствия и наилучшие пожелания Президента США Джо Байдена.
В ходе встречи были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего укрепления двусторонних отношений стратегического партнерства, расширения торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества.
С удовлетворением отмечены активизация деловых контактов, устойчивый рост показателей взаимного товарооборота и инвестиций.
Развиваются кооперационные связи с ведущими предприятиями и банками США, в том числе с компанией «Air Products», «Coca-Cola», «Citibank», «Visa» и многими другими.
Были рассмотрены вопросы, связанные с вступлением Узбекистана в ВТО, возобновлением действия системы GSP, углублением практического взаимодействия в рамках формата «C5+1» и Рамочного соглашения о торговле и инвестициях.
Отмечена важность запуска совместной платформы для определения новых секторов и продвижения проектов промышленной кооперации.