Бизнес-омбудсман ёрдамида тадбиркорга ажратилган ер майдони давлат рўйхатидан ўтказилди
Самарқанд вилоятида фаолият кўрсатувчи “Азиза” (номи ўзгартирилган) МЧЖ раҳбари ер майдонига доир кадастр ҳужжатлари расмийлаштириб берилмаётганлигидан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, тадбиркорга жами 30 гектар ер майдони ажратилган бўлиб, шундан 4,31 гектаридан фойдаланиб келинган. Қолган 25,69 гектар ер майдонидан фойдаланиш имконияти бўлмагани сабабли, тадбиркор ушбу қисмини давлат захирасига қайтаришни сўраган. Бироқ туман ҳокимлиги, вилоят ҳокимлиги ва кадастр идораларига бир неча бор мурожаат қилган бўлса-да, масала ҳал этилмай қолган.
Ўрганиш натижаларига кўра, "Азиза" МЧЖга ажратилган 30 гектар ер майдонидан 4,31 гектари UZKAD дастурига киритилиб, корхона номига давлат рўйхатидан ўтказилди.

С помощью Бизнес-омбудсмана предпринимателю была оформлена государственная регистрация земельного участка
Руководитель ООО "Азиза" (наименование изменено), действующего в Самаркандской области, обратился к Бизнес-омбудсману с жалобой на то, что ему не оформляют кадастровые документы на земельный участок.
Как было выяснено, предпринимателю было выделено в общей сложности 30 гектаров земли, из которых использовались всего 4,31 гектара. Поскольку не было нужды на пользование остальными 25,69 гектара земли, предприниматель попросил вернуть эту часть в государственный резерв. Однако, несмотря на неоднократные обращения в районный и областной хокимият, а также кадастровые органы, вопрос остался нерешенным.
По результатам изучения 4,31 гектара из 30 гектаров земли, выделенных ООО "Азиза", были внесены в программу UZKAD и зарегистрированы на имя предприятия.