Тадбиркорга солинган асоссиз жарима бекор қилинди
Қорақалпоғистон Республикасида фаолият кўрсатувчи тадбиркор асоссиз солинган жаримадан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, Қорақалпоғистон Республикаси Транспорт вазирлиги томонидан “Бунёд” (номи ўзгартирилган) МЧЖнинг транспорт хизматини кўрсатиш билан боғлиқ фаолияти текширилган.
Текшириш натижаси бўйича транспорт вазирлигининг 2024 йил 2 майдаги қарорига асосан тадбиркорлик субъектига нисбатан базавий ҳисоблаш миқдорининг 100 баравари миқдорида жарима солинган.
Тадбиркорга жарима солиш тўғрисида қарорнинг қонунийлиги ўрганилганда “Лицензиялаш, рухсат этиш ва хабардор этиш тартиб-таомиллари тўғрисида”ги Қонун ҳамда “Маъмурий тартиб-таомиллар тўғрисида”ги Қонун талаблари қўпол равишда бузилганлиги аниқланди.
“Лицензиялаш, рухсат этиш ва хабардор этиш тартиб-таомиллари тўғрисида”ги Қонуннинг 53-моддасига кўра жарима солиш тўғрисидаги қарор ваколатли органнинг биринчи раҳбари (унинг ўрнини босувчи шахс) томонидан имзоланиши ва бир иш куни ичида ҳуқуқбузарга юборилиши белгиланган бўлса-да, шу кунгача юборилмаган.
Шунингдек, “Маъмурий тартиб-таомиллар тўғрисида”ги Қонуннинг 9-моддасида маъмурий орган манфаатдор шахсга маъмурий ҳужжатни қабул қилиш учун аҳамиятга эга бўлган барча ҳолатлар юзасидан ўз фикрини билдириш имкониятини бериши шартлиги, 47-моддасида эса қонунчиликда назарда тутилган ҳолларда маъмурий иш маъмурий орган мажлисида кўриб чиқилиши лозимлиги белгиланган бўлишига қарамай, маъмурий иш тадбиркор иштирокида кўриб чиқилмаган.

Был отменен необоснованный штраф, наложенный на предпринимателя
Предприниматель, осуществляющий деятельность в Республике Каракалпакстан, обратился к Бизнес-омбудсману с жалобой на необоснованный штраф.
Как было установлено, Министерством транспорта Республики Каракалпакстан была проведена проверка в деятельности ООО «Бунёд» (наименование изменено), связанной с оказанием транспортных услуг.
По результатам проверки, на основании решения Министерства транспорта от 2 мая 2024 года, на субъект предпринимательства был наложен штраф в размере 100 базовых расчетных величин.
При изучении законности решения о наложении штрафа на предпринимателя были выявлены грубые нарушения требований Закона «О лицензировании, разрешительных и уведомительных процедурах» и Закона «Об административных процедурах».
В частности, несмотря на то, что согласно статье 53 Закона "О лицензировании, разрешительной и уведомительной деятельности", предусмотрено необходимость подписания решения о наложении штрафа первым руководителем (лицом, его замещающим) уполномоченного органа и направления правонарушителю в течение одного рабочего дня, до нынешнего дня решение не было отправлено предпринимателю.
Также несмотря на определение обязанности административного органа предоставить заинтересованному лицу возможность высказать свое мнение по всем обстоятельствам, имеющим значение для принятия административного решения согласно статье 9 Закона "Об административных процедурах", а также установление в статье 47 обязанности  рассмотрения административного дела на заседании административного органа в случаях, предусмотренных законодательством, административное дело не было рассмотрено при участии предпринимателя.